Страницы

Навчання грамоти Уроки 143-



Урок 143 (читання)
Тема. Букви Я, я. Позначення буквою я звуків [йа]
Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно арти­кулювати звук, читати склади, слова з буквою я; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати уяву, увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, інтелектуальні здібності, пізнавальний інтерес; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: схеми для утворення та читання складів, слів; предметні малюнки; фішки для звуко­вого аналізу слів; схеми речень; ребус.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Мовна розминка
Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.
2 Гра «Кут зору»
III. Повідомлення теми уроку, мотивація діяльності
— Сьогодні на уроці ми вивчимо ще одну букву, але ця буква непроста. Вона ніби актриса, яка може грати різні ролі. І сьогодні ми дізнаємося, якими ж ці ролі можуть бути.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Слухання вірша
ЯБЛУНЬКА
В лісі яблунька,
В лісі дичка,
Рясно яблучок
Невеличких.
Плаче яблунька,
Плаче дичка:
— Родять яблучка,
Звуть — кислички…
В. Гринько
— Про що розповідається у вірші? (У вірші розповідається про дерево.)
— Як називається дерево? (Яблунька)
— Чому плаче яблунька? (Її плоди називають кисличками.)
2 Звуковий аналіз слова яблунька
V. Ознайомлення з буквою я
1 Демонстрація букви я (великої і малої). Аналіз будови, порівняння великої і малої букв між собою, з іншими буквами. Визначення місця букви я в касі букв
2 Утворення та читання складів типу злиття
VI. Робота в зошитах
1 Письмо друкованих літер Я, я
2 Письмо складів з буквою
Фізкультхвилинка
Працювати перестали
І тепер всі дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо, вправу починати!
Руки вгору, руки вниз
І легесенько пригнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.
Всі за парти посідали.
VII. Робота за Букварем (с. 98–99)
1 Розглядування малюнків
2 Аналіз звукової моделі слів яблуко, Ярик
— Хто зображений на малюнку? (Дівчатка та хлопчики)
— Як звати хлопчика? (Ярик)
— Давайте подивимось, як записана звукова модель цього слова.
— Який перший звук? ([й])
— Який другий?
— Отже, у першому складі два звуки — [й] та [а]. На письмі спо­лучення цих звуків позначається буквою я.
— У яких ще словах буква я стоїть на початку слова? Прочи­тайте їх.
— Які імена дітей ми ще не прочитали? (Надія, Лідія)
— Складемо до них звукові моделі.
— Поділіть слова на склади.
Перший склад — на, позначається звуками [н], [а].
Другий склад — ді, позначається звуками [д′], [і].
Третій склад — я, позначається звуками [й], [а].
— Після якої букви стоїть буква я у слові Надія? (Після букви і)
— Який звук позначає буква і? (Голосний)
— Отже, можна сказати, що буква я позначає два звуки ще й тоді, коли стоїть після голосного.
3 Бесіда
— А от ще яку роль виконує в нашому мовленні буква я, ви ді­знаєтесь з віршика, який написав для вас А. Шибаєв.
Всьому світу спішить
Я мерщій доповісти:
— Чи ж ви знаєте, хто Я?
Ви не знаєте, хто Я.
Я не просто собі Я —
Я — склад!
Я — літера!
Я — слово!
— Отже, буква я може бути і літерою, і складом, і окремим словом.
— А тепер вимовимо слова складами: я-лин-ка, я-гід-ка, я-щик, я-скра-вий.
— Назвіть лише перший склад у цих словах.
— Який перший звук? ([й])
— Який другий звук? ([а])
— Отже, у першому складі два звуки [йа], які на письмі позна­чаються однією буквою я.
— Послухайте речення і подумайте, які слова може заміняти буква я.
Я доглядатиму маленьких теляток і поросяток, жовтеньких курчаток і каченяток.
— Хто буде доглядати за маленькими тваринами? (Я) А хто це — «Я»? (Відповіді дітей.) Як бачите, кожен з вас замість свого імені може сказати: Я. Отже, я може вживатися замість імені лю­дини.
4 Розгадування ребусів
— Скільки звуків позначає буква я у слові надія?
— Діти, а що означає слово надія? (Варіанти відповідей дітей.)
— Чому в підручнику слово Надія написане з великої літери? (Це ім’я дівчинки.)
— А хто знає, що ще означає це слово?
5 Робота з дитячим тлумачним словником
Надія — сподівання на щось краще.
6 Робота з прислів’ям
Фізкультхвилинка
Один, два, три, чотири,
До хмарин дістанемо.
Нахиліться стільки раз,
Скільки квіточок у нас.
Один, два, три, чотири, п’ять.
Добре вміє рахувать.
Скільки покажу грибків,
Стільки ви зробіть стрибків.
Один, два, три, чотири, п’ять,
Час усім відпочивать.
VIII. Узагальнення та систематизація знань
1 Творче завдання
— На яблуньці — завдання (малюнок яблуні, на її листочках слова). Потрібно скласти речення з поданих слів.
яблуні, На, стиглі, плоди.
2 Гра «Діалог»
Я до вас питання маю:
Хто на я рослину знає? (Ялина, явір)
• Ще спитати хочу я:
Єна букву я ім’я? (Яна, Яків, Ярина)
3 Складання речення за схемою
4 Вивчення скоромовки
Яблука на ярмарок
В ящику везла,
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
— Назвіть слова, у яких вживається буква я. (Яблука, ярмарок, ящик)
— Скажіть, яку роль виконує буква я в цих словах?
IX. Підсумок уроку
— Що ви вивчали сьогодні на уроці?
— Що нового дізналися?
— Що можете сказати про роль букви я?
Урок 144 (письмо)
Тема. Письмо рядкової букви я, складів, слів із нею
Мета: удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий за­пас дітей; вчити учнів аналізувати написане, перевіряти, виправляти помилки, зіставляти кількість звуків та букв у словах, складати речення за схемою; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять, уміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими; ви­магати від дітей охайності під час письма та дотримання норм каліграфічного пись­ма; виховувати повагу до усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки з літерами; зошит з навчання грамоти; фішки для звукового аналізу слів.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда за матеріалом уроку читання
— З якою буквою ознайомилися на уроці читання?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— У ролі чого вона може виступати?
2 Повторення скоромовки, вивченої на уроці читання
Яблука на ярмарок
В ящику везла,
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
3 Звуковий аналіз слова ярмарок
4 Повторення знань про звукові значення букви я в українській мові
• Буква я на початку слова позначає два звуки [йа].
• Буква я після голосного позначає два звуки [йа].
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— На цьому уроці письма ми навчимося писати букву я, а та­кож склади і слова з нею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрація та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами
2 Повторення гігієнічних правил письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядування плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікотьна парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Демонстрація і пояснення вчителем написання букви на дошці
— Рядкова буква я складається з двох елементів: перший еле­мент починається з нижнього заокруглення, що переходить у пря­му лінію і далі у малий овал і пряму коротку лінію, заокруглену внизу праворуч.
Алгоритм написання рядкової букви я
— Пишемо під рахунок і-раз-і, два-і.
Пальчикова гімнастика
Ладусі-ладусі.
Де були? В бабусі?
Пригоща старенька
Онучат рідненьких.
(Плескають у долоні, ручки розводять в сторони, погладжуючи то одну руку, то другу.)
Всіх гарненько зустріла
Ів кімнаті посадила.
(Поклін, руки розвести в сторони.)
Степанко сів на стільчик,
Андрійко — на ослінчик,
Іванчик — на диванчик,
(Почергово згинають пальчики, починаючи з великого.)
Василько сів у кріслі,
Щоб бути всім у купці.

Трьохрічну Оришку
Бабця посадила на ліжко.
Почала всіх частувати:
Степанку дала пиріжок,
Андрійку — пряничок,
Іванку — бубличок,
Васильку — ватрушку,
А Оришці — маленьку пампушку.
(Діти почергово згинають пальчики в кулачок, починаючи з великого пальця.)

Дуже раді внучата
Почали всі танцювати.
(Плескають у долоні, кружляють, стрибають.)





4 «Письмо» зворотним кінцем ручки на парті
V. Робота в зошиті (с. 20)
1 Письмо елементів букви по пунктирах зразка
2 Письмо рядка літери самостійно
3 Гра
— Складіть нові слова, використовуючи перший склад кожно­го слова.
1) Яма, лини, народ. (Ялина)
2) Коло, море, рама. (Комора)
— У якому зі слів потрібно писати букву я?
4 Звуковий аналіз слова ялина
5 Продовження роботи в зошиті
Письмо слів (звернення уваги на відривне і безвідривне напи­сання буквосполучень).
6 Гра «Діалог»
Хочу запитати я:
А що ти їв на букву я? (Яблуко, яйця, яловичину)
• Ще таке питання маю:
Хто на я тварину знає? (Ящірка, ягуар)
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли, сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились,
Й до роботи знову взялись.
VI. Узагальнення та систематизація вивченого
1 Продовження письма слів
2 Звуковий аналіз слова до малюнка, його розфарбовування (зошит)
3 Дописування сторінки зошита
4 Переписування слів з друкованого тексту (учитель звертає увагу на з’єднання букви з іншими буквами)
VII. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?

Урок 145 (читання)
Тема. Позначення буквою я звука [а] та м’якості попереднього приголосного. Урок-гра «Поле чудес»
Мета: дати учням поняття про роль букви я для пом’якшення попереднього приголосного та позначення нею звука [а]; формувати навички самоконтролю; розвивати увагу, мислення, інтелектуальні здібності; виховувати бережливе ставлення до природи; прищеплювати бажання пізнавати нове, бути освіченою людиною.
Обладнання: картки для гри із завданнями уроку; табло з літерами для гри «Поле чудес»; малюнки-ілюстрації.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
Розминка
1 «Вгадай букву»
Хлопець йшов за кроком крок,
На спині він ніс мішок.
А як глянути здаля —
То виходить буква... «Я».
Л. Андрієнко
2 «Полювання»
Ясени ледь-ледь шуміли —
Яснооке сонце сіло.
Яструб ящірку несе...
Я — остання буква. Все.
О. Кононенко
3 Робота над загадкою
У святковому залі
Стоїть, як картинка,
Весела зелена
Красуня... (ялинка).
Звуко-буквений аналіз слова-відгадки ялинка
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Біля новорічної ялинки завжди відбувається багато чудес. Та, на жаль, Новий рік давно вже минув, але все ж таки чудеса в нас сьогодні будуть.
Бо всі ми станемо на деякий час учасниками гри «Поле чудес». Вестиму її я, поки Леонід Якубович перебуває у відпустці. Під час гри ми будемо вдосконалювати навички читання, звуко-буквеного аналізу слів. А завдання нашої гри розкажуть нам про цікавих тва­ринок, що «дружать» з буквою я.
IV. Основна частина. Гра «Поле чудес»
I відбірковий тур
— Отже, ми готові розпочати гру. Перепусткою до участі у I турі буде таке завдання.
• Зробіть звуковий аналіз слів: явір, язик, Марія.
— Перші три учні, які правильно виконають завдання, стануть учасниками І туру нашої гри.
I тур
Ця прудка зелененька тваринка без жалю залишає свій хвостик ворогові, та інколи їх у неї буває цілих два. (Ящірка)
1) Творче читання
— Прочитайте вірш, вставляючи в слова букву, якої бракує.
ринка кову хвалилась:
— В мене линка у дворі
Причепурилась, гарно вбралась,
Стоїть на втіху дітворі.
— Про кого розповідається у вірші? (Про Яринку і Якова)
— Якою літерою починаються імена цих дітей? (Буквою Я)
— Як потрібно записати ці слова? (З великої букви) Чому?
— Яка перша буква в слові ялинка? (Буква я)
— Які звуки вона позначає? (Звуки [й], [а])
— Які імена починаються буквою Я? (Яків, Ярослав, Явдоха, Ярина)
— Які імена закінчуються буквою Я? (Володя, Леся, Надія, Валя)
2) Гра «Кут зору»
II відбірковий тур
За відповіді під час II відбіркового туру діти отримують фішки. Три учні, які матимуть найбільшу кількість фішок по закінченню II відбіркового туру, стають учасниками II туру гри.
• Читання слів з буквою я.
Настя
Марта
Катря
Зоряна
Тамара
Уляна
телятко
поросятко
ягнятко
— Чому слова перших двох стовпчиків записані з великої букви?
— Прочитайте слова, в яких немає букви я.
— Зачитайте слова, в яких бува я знаходиться в кінці слова; у другому складі.
— Чим схожі між собою слова третього стовпчика?
— До слів третього стовпчика доберіть узагальнюючу назву.
• Гра «Мама та дитинчата».
Зайчиха — ..., качка — ..., слониха — ..., лисиця — ..., гуска — ..., кішка — ...
Гра «Додай словечко».
У кози — козенятко. У корови — ... .
У миші — мишенятко. У свині — ... .
У пташки — пташенятко. У вівці — ... .
II тур
Хижий птах, що дуже часто у давнину був помічником людини під час полювання. (Яструб)
— Назвіть птахів, у назвах яких зустрічається буква я. (Зяблик, дятел, зозуля) Що цікавого можете розповісти про них?
Фізкультхвилинка
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову.
III відбірковий тур
• Гра «Вгадай предмет за ознакою».
Соковите, пахуче, кругле... (яблуко).
Зелена, колюча, святкова... (ялинка).
Балакучий, довгий, гострий... (язик).
• Логічна вправа.
Зв’яжіть слово в овалі з тим, яке найбільше підходить до нього за змістом. Намалюйте стрілку, що з’єднує ці слова.
Найбільший та найсильніший представник родини кішок, близький родич тигра та леопарда. Може вполювати оленя чи кро­кодила. Занесений до міжнародної Червоної книги. (Ягуар)
— Для чого існує Червона книга? Як необхідно ставитися до природи, щоб зберегти її первозданну красу?
• Читання сильними учнями віршика-казочки Л. Біленької «Ягуар купив буквар»
(Таке допитливе звіря):
— Навчи мене читати, татку!
Купи, будь ласка, букваря!
Послухав Ягуар синочка,
Приніс букварика йому.
Сидить синок у холодочку
І вчиться розуму-уму.
Кмітливе Ягуренятко
Дійшло уже до букви «Я»,
Радіють син, і мама, й татко —
Вся ягуарова сім’я.
— Чому радіє ягуарова сім’я?
— Чого вчить нас цей віршик-казочка?
— А якщо ягуреня почне всім розказувати, яке воно розумне і кругом казати: «Я... Я...!», чи будуть задоволені його мама і тато? Чому?
Гра з глядачами
Великий дикий бик, що має довгу вовну. Проживає переважно в горах. (Як)
— Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
Фінал
Хвостик бубликом згорнув,
У будиночку заснув.
Та й вві сні наставив вуха,
Чи не йде хто, слуха, слуха... (цуценя).
— Скільки звуків позначає буква я в цьому слові? Доведіть свою думку.
Супер-гра
Продовжте ряд: «У корови — теля. У гуски — гусеня. А у люди­ни — ...» Хто? (Немовля)
V. Підсумок уроку та результатів гри.
Оцінювання учнями власної діяльності на уроці за кількістю отриманих фішок: за 2–3 фішки учень отримує подяку «Добре!», за 4–5 фішок — «Молодець!», за 5 і більше — «Розумничок!», «Розум­ничка!»
Нагородження переможців гри.
 
Урок 146 (письмо)
Тема. Письмо великої букви Я, складів, слів із нею
Мета: повторити правила написання слів з великою буквою; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, записувати слова і речення під диктовку, складати речення за схемою; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, пам’ять, образне мислення та мовлення; вимагати від дітей охайності при письмі та дотримання норм каліграфічного письма; виховувати повагу та любов до усної народної творчості, бережливе ставлення до природи.
Обладнання: каса букв; картки з друкованими і рукописними буквами; фішки для звукових моделей; зошити із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
послухайте та вивчіть скоромовку.
Яків та Ярина
Яблука збирали,
І маленьку ящірку
Діти налякали.
— Про кого йдеться у скоромовці? (Про дітей)
— Як їх звати? (Яків, Ярина)
Звуко-буквений аналіз слів Яків, Ярина.
— Ми з вами сказали, що дітей звати Яків та Ярина. А як же записуються імена людей? (З великої літери)
— Правильно.
III. Повідомлення теми та завдань уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми навчимося писати велику літе­ру Я, склади та слова з нею.
IV. Вивчення нового матеріалу
1 Демонстрація та порівняння друкованої літери з відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами
2 Повторення гігієнічних правил письма
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притри­муйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
3 Коментоване письмо букви на дошці вчителем
— Велика буква Я складається з двох елементів: перший еле­мент починається з нижнього заокруглення, що переходить у пря­му лінію і далі в овал, і прямої довгої лінії, заокругленої внизу пра­воруч.
4 «Письмо» у повітрі
5 Пальчикова гімнастика
Пальчики-мізинці
Принесли гостинці,
Пальці безіменні
З’їли все варення,
А середні пальці
Вполювали зайця,
Пальці вказівні
Спали цілі дні,
А великі пальчики
Дружно грались м’ячиком.
Алгоритм написання великої букви Я
— Пишемо під диктовку: і-раз-і, два-і.
V. Робота в зошиті (с. 21)
1 Письмо елементів букви
2 Письмо рядка букв Я самостійно
3 Письмо буквосполучень (звернення уваги на поєднання літер — верхнє, середнє, нижнє)
4 Робота над віршем у зошиті
— Про кого розповідається у вірші? (Про дітей)
— Скільки їх було? (Троє)
— Як їх звали? (Яна, Галя)
— Що вони робили? (Допомагали батькам)
— Що робила Галя?
— Що робив хлопчик?
— Що робила Яна?
5 Робота над прислів’ям
Пташка красна своїм пір’ям, а людина — своїми ділами.
— Як ви розумієте це прислів’я?
— Як ви вважаєте, чи стосується воно щойно прочитаного вірша? Як саме?
6 Письмо слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)
Фізкультхвилинка
Клас принишк,
Настала тиша.
Вже ніхто нічого не пише.
Треба паузу зробити,
Щоб здоров’ячко зміцнити.
Стали, сіли,
Сіли, стали,
Поробили різні вправи.
На сусіда подивились,
Усміхнулись, звеселились,
Й до роботи знову взялись.
7 Письмо речень
— А тепер подивіться на третій рядок знизу і прочитайте речен­ня, яке надруковане. Ви повинні записати його.
— Зі скількох слів складається речення? (З трьох)
— Як починаємо писати речення? (З великої літери)
— Що ж, давайте запишемо це речення. (Звертається увага на поєднання літер між собою.)
— А тепер подивіться уважно на наступний рядок. Там також записане речення, але воно непросте. Хтось забув, як правильно писати речення — і ось що вийшло.
спробуйте його відновити та правильно прочитати!
Біля явора Ярина.
— Молодці! Ви виправили помилку.
— Нагадайте мені, будь ласка, як же ми пишемо слова в речен­ні? (Слова в реченні пишуться окремо одне від одного.)
— Отже, скільки слів у реченні? (Три)
— Назвіть перше слово; друге; третє.
— Як запишемо перше слово? (З великої літери)
— А третє? (Теж з великої літери)
— Чому? (Це ім’я дівчинки.)
— Молодці! Тепер, згадавши всі правила написання речення, ми можемо приступити до його запису.
VI. Підсумок уроку
— Яку букву навчилися сьогодні писати?
— Чи важко було писати цю букву?
— Які слова з цією літерою ви писали?

Урок 147 (читання)
Тема. Закріплення знань про букви Я, я. Робота з дитячою книжкою. «Я і моя сім’я»
Мета: закріплювати знання про звукове значення букви я; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; стиму­лювати учнів до читання різними способами; розвивати літературно-творчі здібності, бажання і вміння спілкуватися з книгою, навички виразного читання, інтерес до само­стійного читання; виховувати любов до читання книжок, естетичні смаки, любов та повагу до рідних.
Обладнання: «Я і моя сім’я» (дитяча книжка з комплекту «Читаю сам»); складова таблиця.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
1 Повторення раніше вивчених букв
— Які голосні ми вже вивчили?
— Скільки їх? Назвіть.
— Який голосний позначає м’якість попереднього приголосного?
— Які приголосні звуки вивчили?
2 Робота зі складовою таблицею
— Прочитайте надруковані склади.
— Які склади пропущені?
Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Послухайте уривок з вірша і визначте, про кого в ньому роз­повідається.
За все, що маю, дякую тобі,
За все, що маю і що буду мати.
Ночами сняться зорі голубі
І вишні білі на причілку хати.
— Тож про кого, на вашу думку, розповідається у вірші? (Про матір)
1 Вправа «Асоціативний кущ»
— А які думки у вас виникають, коли ви чуєте слово мама?(Варіанти відповідей учнів.)
2 Звуко-буквений аналіз слова мама
3 Робота над прислів’ям
Птах радіє весні, а дитя — матері.
— Як ви розумієте це прислів’я? (Варіанти відповідей учнів.)
4 Бесіда
— Ви згадували таке слово, як сім’я. А хто входить до складу сім’ї? (Варіанти відповідей учнів.)
IV. Повідомлення теми уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми будемо читати вірші, розповідати про найрідніших нам людей та вивчимо один з цих віршів.
Але для початку давайте запишемо тих, хто входить до складу сім’ї.
V. Робота в зошитах для друкування
Друкування слів: мама, тато, братик, сестричка, бабуся,дідусь.
Фізкультхвилинка
Сильний вітер до землі
Гне дерева молоді.
А вони ростуть, міцніють,
Вгору тягнуться, радіють.
Вітер віє нам в лице;
Захиталось деревце.
Вітерець все тихше, тихше,
Деревце все вище, вище!
VI. Робота над матеріалом уроку
1 Робота над віршем «Справжній мамонт»
Читання вірша вчителем.
— Прослухайте вірш і скажіть, чому мамонтенятко зустріло тільки одного мамонта?
2 Бесіда про сім’ю
Розповіді дітей про свою сім’ю.
3 Прослуховування пісні «Чорнобривці»
VII. Робота з дитячою книжкою
1 Опрацювання вірша «Два сонечка»
1) Словникова робота
• Сіріє — так кажуть, коли починає сходити сонце.
• Світанок — початок ранку.
• Красні — красиві, гарні, любі.
2) Читання вчителем вірша напам’ять
3) Бесіда за прочитаним
— Про що розповідається у вірші?
— З чим автор порівнює очі мами?
— Які почуття виникли у вас під час прослуховування цього вірша?
4) Читання вірша дітьми
5) Вивчення вірша напам’ять
2 Ознайомлення з книжкою (обкладинка, зміст, ілюстрації)
1) Розглядування ілюстрацій
— Що (або хто) зображено на малюнку?
— На які думки наводить цей малюнок?
2) Розглядування написів на першій сторінці обкладинки
— Де тут написи? Покажіть! Прочитайте!
— Отже, який заголовок має книжка?
3) Ознайомлення з книжкою посторінково
— Що ви бачите на першій сторінці обкладинки книжки?
— Хто (що) зображений(-но) на малюнку?
— Розглянемо написи.
— Розгорнемо першу сторінку і т. ін.
Фізкультхвилинка
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити —
Свої сили відновити.
Руки вгору, руки в боки,
Іще декілька підскоків.
Руки вгору, руки вниз —
До навчання знов берись.
3 Робота над оповіданням В. Сухомлинського «Народився братик»
1) Розповідь учителя про В. Сухомлинського
2) Читання оповідання вчителем
— Про кого розповідається в оповіданні?
3) Бесіда
— Так про кого йдеться в оповіданні?
— Чому дівчинка засумнівалася у любові матері до себе?
— Що мама сказала на слова дівчинки?
4) Читання оповідання дітьми самостійно
5) Вибіркове читання
— Знайдіть у тексті й зачитайте те місце, де розповідається про радість дівчинки.
— Де у тексті розповідається про хвилювання дівчинки.
— Знайти й зачитати відповідь матері.
— Що відповіло Сонечко?
— Який висновок можна зробити з оповідання?
4 Робота над прислів’ям
(Дитина плаче, а матері боляче.)
— Поясніть, як ви розумієте це прислів’я?
VIII. Підсумок уроку.
— Які завдання виконували на уроці?
— З якою книжкою ви сьогодні ознайомилися? Як вона називається?
— Хочу завершити наш урок такими словами:
Найдорожче мамі — діти.
Дітям мама їх — так само.
Треба вчитись нам і жити
Так, щоб радувати маму.
 
 
Урок 148 (письмо)
Тема. Письмо букви я у поєднанні з буквами, що позначають приголосні звуки
Мета: повторити правила написання слів з великою буквою; вчити учнів складати речення, вводити їх у розповідь, списувати з друкованого тексту; удосконалювати вміння робити звуко-буквений аналіз слів, складати речення за схемою; розвивати увагу під час списування з друкованого тексту, фонематичний слух, увагу, пам’ять дітей; вимагати від дітей охайності при письмі та дотримання норм каліграфічного письма; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: картки із завданнями; схеми речень; фішки для звукового аналізу слів; плакат «Пра­вильно сиди під час письма».
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Бесіда про звуки і букви, якими вони позначаються
— З чого складаються слова? (Зі звуків)
— Які дві групи звуків є в нашій мові? (Голосні та приголосні)
— Чим голосні звуки відрізняються від приголосних? (Голосні звуки вимовляються без перешкод, а при вимові приголосних зву­ків є перешкоди: зуби, губи, язик.)
— Наведіть приклади голосних та приголосних звуків.
— Яка буква не позначає звука?
— Яка буква позначає два звуки?
— В яких випадках буква я позначає два звуки?
2 Мовна розминка (скоромовка)
Яків та Ярина
Яблука збирали,
І маленьку ящірку
Діти налякали.
— У яких словах зустрічається буква Я? (Яків, Ярина, яблука, ящірку, налякали)
— Серед цих слів виберіть ті, в яких буква я позначає два звуки.
— А в яких словах вона позначає один звук?
3 Повторення гігієнічних правил письма
— Перед тим, як ми почнемо писати, давайте згадаємо, як же потрібно сидіти за партою, тримати ручку та розміщувати зошит на парті.
Правила сидіння за партою
— Сидіти потрібно зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядування плаката.)
Розміщення зошита на парті
— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою три­майте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
Як тримати ручку під час письма
— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вка­зівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказів­ного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)
4 Каліграфічна хвилинка
1) Письмо буквосполучень: Як, яб, ля, яр, ня, яс, ям, дя
2) Письмо слів: Яків, яблука, налякали, Ярина
3) Запис речення: Яків та Ярина ходили по яблука
III. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
— Певно, ви вже здогадалися, що ми будемо вчитися писати на уроці.
— Правильно. Але сьогодні ми будемо не тільки писати бук­ву я, а й поєднувати її з іншими буквами, писати слова, робити зву­ковий аналіз слів та складати речення.
IV. Робота над матеріалом уроку
1 Гра «Допиши букву»
На дошці написані елементи вивчених рукописних літер. Учні дописують букву, називають її, а також звуки, які вона позначає на письмі.
2 Робота на картках
— Спишіть слова у два стовпчики: у перший з буквою я на по­чатку складу; у другий — з буквою я у кінці і в середині складу. Підкресліть букву я.
Зоя, баян, няня, яблуко, буряк, буря, ягоди, яблуні, лялька, звірята.
Пальчикова гімнастика
Руки на парти, пальці в кулак,
Зробимо вправу ми, дітоньки, так:
Пальці стискаємо і розтискаємо,
Мов пластилін розминаємо.
Будемо вправу з вами кінчати.
Буде тепер нам легше писати.
3 Гра «Зі слова по букві»
Діти, лялька, кит, море, канал. (Дятел)
4 Звуко-буквений аналіз слова дятел
5 Складання речення зі словом дятел за схемою
6 Утворення слів за зразком
Зразок: вишні — вишня.
Дині — …
пісні — …
малі — …
бані — …
V. Узагальнення та систематизація знань
1 Списування з друкованого тексту
1) Читання тексту та аналіз прочитаного
Яків посадив яблуні. Яблуні вродили рясно. Ясен — красиве струнке дерево.
— Скільки речень у тексті?
— Про що ви дізналися з першого речення?
— Як вродили яблуні?
— Що сказано про ясен?
2) Підготовча робота до списування тексту
— Назвіть слова, написані з великої букви, і поясніть її вживання.
— Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень.
Фізкультхвилинка
Раз-два!
Потягнулись і прогнулись,
Розігнулись.
Ваші м’язи всі проснулись.
Ваші губи посміхнулись.
3) Самостійне списування тексту
4) Побудова графічних моделей речень (1-ша група — першого, 2-га — другого, 3-тя — третього)
2 Робота на картках
— Встав пропущену букву.
Л..лька, кул..ка, ..линка, пісн.., бабус.., ..кір, зозул.., парасол..ка.
— Які букви ви вставляли? (я, ь)
— Назвіть слова, у яких ви вставили букву я.
— Назвіть слова, у яких ви вставили букву ь.
VI. Підсумок уроку
— Які завдання ви виконували на уроці?
— Що було робити легко?
— З чим виникли труднощі?
 
Урок 149 (читання)
Тема. Закріплення знань про роль букви я в українській мові. Читання тексту «Світло маяка»
Мета: закріплювати вміння учнів читати склади, слова з буквою я; закріплювати знання про її звукове значення; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів; збагачувати словниковий запас учнів; стимулювати учнів до читання різними спосо­бами; розвивати літературно-творчі здібності, навички виразного читання; уміння читати деформовані речення, фонематичний слух, удосконалювати власні висловлювання; ви­ховувати любов та дбайливе ставлення до природи, тварин, бажання працювати.
Обладнання: складова таблиця; схеми для утворення та читання складів; предметні малюнки; фішки для звукового аналізу слів; кросворд; звукові моделі слів; схеми речень.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань учнів
1 Робота зі складовою таблицею
2 Утворення та читання слів
3 Словникова робота
Ятір — риболовне знаряддя типу пастки, що встановлюють на дно водоймищ.
4 Письмовий звуко-буквений аналіз слова ятір
III. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні ми повторимо все те, що знаємо про букву я, чита­тимемо склади, слова з цією буквою.
IV. Робота над матеріалом уроку
1 Читання стовпчиків слів
Зяблик
дятел
яструб
зозуля
Вишня
яблуня
явір
ясень
Муляр
столяр
мебляр
каменяр
Зоя
Зоряна
Ярина
Володя
— Як одним слово можна назвати всі слова, що записані в пер­шому стовпчику? другому? третьому? четвертому?
2 Повторення знань про роль букви я
• Буква я на початку слова та після голосного позначає два звуки [йа].
• Буква я після приголосного позначає звук [а] та м’якість попе­реднього приголосного.
Фізкультхвилинка
Що ж, мабуть прийшла пора
Трохи відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
всіх вас запросити.
Раз — підняли руки вгору,
Два — нагнулися додолу.
Руки в боки.
Повернулись, повернулись
І вправо, і вліво,
Щоб нічого не боліло.
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Повернись, повернись,
До сусіда посміхнись.
3 Малюнковий диктант
4 Складання речень зі словами з малюнкового диктанту
V. Робота в зошиті
— Запишемо (надрукуємо) ці слова в зошити.
1 Кросворд «Ромашка»
1) Довга-довга і худенька
Знизу ширша, вверх гостренька,
Тягне вгору руки-віти.
Що це? Відгадайте, діти. (Тополя)
2) На я починається
На я кінчається,
У саду росте,
На ній плоди є. (Яблуня)
3) На базарі їх не купиш
На дорозі не знайдеш,
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш. (Знання)
4) Хто гнізда свого не має
Яйця іншим підкидає
Та й у лісі в холодку
Все кує: ку-ку, ку-ку? (Зозуля)
5) Країну я шукаю
Що схожа на коня.
До всіх вона гукає:
— Я — поні! Поні — я! (Японія)
2 Скоромовка
Йшло телятко в білу цятку,
Поспішало на зарядку,
А ягнятко в чорну цятку
Танцювало у присядку.
3 Робота над антонімами зі скоромовки
— Які слова з протилежним значенням ви зустріли у скоро­мовці?
складіть речення з кожним із цих слів.
Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.
Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз.
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки.
Вище руки підніміть.
А тепер їх відпустіть.
Плигніть, діти, кілька раз.
За роботу, все гаразд.
VI. Робота за Букварем (с. 100–101)
1 Читання стовпчика слів
2 Робота над текстом
1) Словникова робота
• Маяк — висока башта, що має потужне джерело світла, яке вказує шлях суднам.
• Теплохід — морське або річкове судно.
• Ялта — місто, яке знаходиться в південній частині України.
2) Читання тексту вчителем
— Хто прийде зустрічати корабель?
3) Бесіда за текстом
— Як звати капітана теплохода?
— Як називається теплохід?
— Що робить Яків Петрович?
— Куди повинен прибути теплохід?
— Хто побачить здалеку корабель?
4) Напівголосне читання тексту учнями
5) Вибіркове читання
— Знайдіть місце в тексті, де розповідається про роботу капіта­на, і зачитайте його.
3 Добирання слів до звукових схем
Слова: язик, тополя, зозуля, малята, Японія, ягоди.
4 Складання речення за схемою
5 Лексична вправа
В зоопарку вчора Яків
Вперше бачив диких яків.
Як — велика рогата тварина, переважно темного кольору, з дов­гою обвислою по боках шерстю.
— Які слова схожі за звучанням?
— Що означає слово Яків у першому випадку? (Ім’я)
— А в другому? (Тварину)
— Як будемо писати це слово в першому випадку? (З великої літери)
— А в другому? (З маленької)
VII. Підсумок уроку
— Що ви робили сьогодні на уроці?
— Які правила повторили?
— Що нового дізналися?
 

Комментариев нет:

Отправить комментарий