Страницы

Розробки уроків Я у світі 4 клас



Я у світі 4 клас
Тема: ВНЕСОК УКРАЇНЦІВ У ДОСЯГНЕННЯ НАУКИ, КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ
Мета: розповісти учням про внесок українців у винаходи людства, інші досягнення у науці, культурі, спорті; виховувати патріотичні почуття, прагнення знати більше про досягнення українців у різних галузях (у науці, культурі, спорті).
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
— Що таке культурна спадщина?
— Чи потрібно її зберігати? Чому?
— Який внесок у збереження культурної спадщини може зробити кожний із вас?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про внесок українців у винаходи людства, інші досягнення у науці, культурі, спорті.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
— Кожна людина живе по-своєму. Одні витрачають свої сили на пошуки багатства, женуться за розкошами й часто забувають, що найціннішим у житті є любов близьких, здоров’я рідних і цікава справа, корисна не лише для себе, а й для інших. На щастя, людей, котрі дбають не тільки про власне благополуччя, дуже багато. І таких людей пам’ятають. На їх честь називають вулиці, річки, озера, моря і навіть зірки на небі.
В Україні дуже багато знаменитих, відомих у всьому світі людей. Це вчені, політики, винахідники, історики, лікарі, вчителі, спортсмени. Це Леся Українка, Т. Шевченко, брати Клички, Ані Лорак. Чому вони набули відомості?
(У своїй праці досягли успіху.)
— Пригадаймо видатних українців. Я показуватиму фото, а ви називайте людину і галузь, у якій вона досягла успіху.
Сергій Бубка — український легкоатлет, олімпійський чемпіон у стрибках із жердиною, шестиразовий чемпіон світу.
Володимир Кличко — олімпійський чемпіон (1996 р.), чемпіон світу з боксу.
Віталій Кличко — чемпіон Європи з боксу, інтерконтинентальний чемпіон.
Лілія Подкопаєва — дворазова олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики.
Олег Лісогор — заслужений майстер спорту з плавання, чемпіон світу.
Яна Клочкова — олімпійська чемпіонка з плавання, володарка Кубка світу.
Оксана Баюл — фігуристка, чемпіонка Олімпійських ігор.
Віктор Петренко — олімпійський чемпіон з фігурного катання.
Тетяна Яблонська — художник-живописець, професор Української академії мистецтв.
Соломія Крушельницька — оперна співачка, виконавиця майже 60 оперних ролей.
Ніна Матвієнко — співачка, Народна артистка України.
Руслана Лижичко — співачка, переможець одного з найпрестижніших конкурсів світу «Євробачення — 2004». Руслані присвоєно звання «Народна артистка України».
Микола Лисенко — композитор, основоположник українського оперного театру, автор опер «Наталка Полтавка», «Тарас Бульба», «Коза Дереза».
Олександр Довженко — письменник, кінорежисер, який у 1932 р. Створив перший український ігровий фільм.
2. Робота за підручником (с. 132–135)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 135.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 135. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в парах
— Установіть відповідність між прізвищем і досягненнями людей.
Руслана найсильніша людина в світі.
Брати Клички перший український космонавт.
Л. Каденюк чемпіони світу з боксу.
А. Шевченко І місце на Євробаченні.
В. Вірастюк видатний футболіст.
2. Творча робота. Проект «Видатні українці»
— Нещодавно в нашій країні проходило опитування людей за темою «Кого ви вважаєте видатними українцями?». Якби ви взяли участь у цьому опитуванні, кого б із видатних українців ви записали до книги імен «100 видатних українців»? Чому?
Учні обговорюють, потім пропонують власні варіанти імен та пояснюють свою точку зору, чому вони обрали саме цих людей.
3. Видатні українці 
Видатні українці
- Тарас Шевченко, великий Кобзар — так називали і називають його люди. Геніальний син українського народу прославляв Україну на весь світ. Його книга «Кобзар» перекладена багатьма мовами світу. Народ України береже пам’ять про видатного поета. Йому побудовані пам’ятники, його ім’ям названі вулиці, порти, театри, університети. Його вірші знають дорослі і діти.
-  Микола Амосов — академік, заслужений діяч науки України. Із 1952 р. очолював клініку грудної хірургії Українського науково-дослідного інституту туберкульозу і грудної хірургії. Основні наукові праці присвячені питанням хірургії серця і легень. З 1983 р. — директор Київського інституту
серцево-судинної хірургії. 1978 р. лауреат Державної премії УРСР.
- Катерина Білокур (1900–1961), живописець. Народна художниця України (з 1956 р.). Читати, писати і малювати навчилася самотужки. Жила у злиднях. Нею написані такі картини: «Квіти увечорі», «Декоративне панно», «Жар-колос», «Жоржини», «Рожі і троянди», «Осінь», портрети
та автопортрети.
- Михайло Грушевський (1866–1934) — учений-філолог, літературознавець,організатор науки, письменник, критик, політичний діяч, публіцист. Голова Центральної Ради (1917–1918). У 1919 р. емігрував. У 1924 р. на його прохання уряд України дозволив йому повернутися в Україну для наукової діяльності.
Із його ім’ям пов’язаний розвиток історичних подій від перших кроків Центральної Ради до ІV Універсалу про самостійність УНР. Багато працював в царині історії літератури — це насамперед відповідні екскурси в його основних працях: «Історія України-Русі» та «Історія української літератури», що охоплює українську народну творчість і письменство до початку ХVІІ ст.
- Віталій та Володимир Клички — відомі всьому світу боксери. Їх вражаючі перемоги на ринзі не залишилися без пильної уваги відомих спортивних діячів.
Віталій — 6-разовий чемпіон світу з кікбоксингу, 3-разовий чемпіон України з боксу, срібний призер чемпіонату світу серед любителів, неодноразовий чемпіон Європи серед професіоналів, інтерконтинентальний чемпіон за версіями WBO і WBA, чемпіон світу в суперважкій ваговій категорії за версіями WBO і WBC. За статистикою, на любительському рингу провів 210 боїв (185 виграв, з них 80 — нокаутом). На професійному рингу — 37 поєдинків (35 перемог дострокові, 2 поразки). У 1999 році внесений до «Книги рекордів Гіннесу» як перший чемпіон світу в суперважкій
ваговій категорії, який виграв 26 боїв нокаутом, для чого йому знадобилася найменша кількість раундів. Має звання Заслуженого майстра спорту України.
Володимир п’ять разів виборював звання чемпіона України з боксу, став чемпіоном І Всесвітніх ігор військовослужбовців у важкій ваговій категорії (Італія, 1995 р.), срібним призером чемпіонату Європи з боксу (1996 р.).
Найбільше його досягнення на аматорському боксерському ринзі — золота медаль і звання чемпіона з боксу в надважкій ваговій категорії на Олімпійських іграх в Атланті (1996 р.). Ця перемога була відзначена орденом «За мужність», яким Володимира нагородив Президент України Леонід Кучма.
Міністр оборони України Олександр Кузьмук, відзначаючи спортивні досягнення Володимира, вручив йому іменну шаблю. 
- Сергій Бубка (1963) — шестиразовий переможець чемпіонату світу з легкої атлетики, 35-разовий рекордсмен світу. Народився в Луганську. Закінчив Київський інститут фізкультури. Уславився як стрибун із жердиною. Починаючи з 1984 р. йому підкорялися різні висоти. У 1986 р. чотири рази
був рекордсменом світу. Заслужений майстер спорту, кандидат педагогічних наук, Герой України. У Донецьку започаткував міжнародний легкоатлетичний турнір «Зірки жердини», який став традиційним. Почесний громадянин Братислави, Парижа і Донецька.
- Людмила Павленко — паралімпійська чемпіонка. Народилася у селі Дмирівка Золотоніського району Черкаської області. Зимовими видами спорту почала займатися з 2002 р. За цей час стала майстром спорту міжнародного класу, багаторазовою чемпіонкою та призеркою чемпіонатів і кубків
світу з лижних гонок та біатлону 2003–2005 рр. Павленко — одна із лідерів паралімпійської збірної команди, чемпіонка і срібна призерка з біатлону та бронзова призерка з лижних гонок кубку світу 2009 р. у м. Сьюсьоен (Норвегія); срібна і бронзова призерка з біатлону та дворазова бронзова призерка з лижних гонок чемпіонату світу 2009 р. з лижних гонок та біатлону у м. Вуокатті (Фінляндія).
У спортсменки — ураження опорно-рухового апарату (наслідки дитячого церебрального паралічу). Людмила — випускниця Харківського обліково-економічноготехнікуму. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.
- Академік Євген Патон, чиє ім’я носить інститут електрозварювання, за своє життя здійснив розробку 35 клепаних мостів. Найвищим досягненням науковця став суцільнозварний міст. Він має 20 прогонів завдовжки 58 м кожний та чотири суднохідних прогони по 87 м. Загальна довжина
моста дорівнює 1492 м, а вага — 10 тис. тонн. Міст носить ім’я свого творця і прикрашає Київ з 1953 року.
- З давніх-давен людина мріяла про зорі, про політ до інших планет, складала легенди про килими-літаки і т. ін. А хто ж в Україні був першим творцем ракети?
У родині козака, який був славетним запорізьким гармашем, Дмитра Засядька, у 1770 р. народився син Олександр. Не було вже тоді Січі Запорізької. І з часом він був забраний до московської армії, де став офіцером. Незлюбивши бездушної муштри, Олександр Засядько повернувся на свій хутір на Полтавщині. З’явилася в нього думка — створити таку ракету (італійське слово «ракета» означає «труба»), яка б летіла у повітрі. І хоч ближні звали його «мрійником», він креслив і метикував. Наперекір бажанням родичів, продав хутір і збудував кузню, накупив пороху, різних
залізних матеріалів. За два роки, не звертаючи уваги на глузування «всезнайок», створив дивовижні апарати, яки літали над полтавськими луками, описуючи вогняні дуги. Попи і жандарми, переслідуючи Олександра Засядька, говорили: «Засядько замислив спалити губернію».
Щоб перевірити, наскільки ці попередження небезпечні, на хутір Полтавщини приїхали з Петербурга. Оглянувши «диво-труби», дали наказ: винахід «прийняти на озброєння армії». Згодом, 16 вересня 1828 р. Вперше в історії полетіли Засядькові ракети на турецьку фортецю Варна. Турецькі історики твердять, що то був жах: вогняні струмені долітали до неприступних веж Варни, сліпили турків, іскрилися палаючими стовпами. Оборонці Варни затуляли вуха, не витримуючи нестерпного свисту нової зброї і страшних вибухів. Турецькаармія викинула білі полотнища. Несподівано для політиків західного світу Московія здобула перемогу. Засядькові груди обвішали хрестами, діамантовими зірками, орденами, дали йому генеральські еполети. Він став головнокомандувачем ракетними частинами московської армії.
- Микола Кибальчич народився у селі Короп Чернігівської губернії в 1853 р. і в сім’ї священика. Він рано пізнав тяжку працю, ходив за кіньми. Підростав хлопчик, як усі інші, і нічим не відрізнявся, тільки пам’ять в нього була чудова. До різної роботи М. Кибальчич придивлявся із цікавістю. Рано
почав помічати несправедливість: одні багаті, інші — бідні. Коли Кибальчич підріс, його відправили до Новгород-Сіверської духовної семінарії. Дітей священиків туди приймали з радістю. Батьки сподівалися, що хлопчик піде батьківським шляхом — вивчиться і служитиме Богові. Суворо жилося за монастирськими стінами. Коли М. Кибальчичу виповнилося 18 років, він залишив семінарію і поїхав до Петербурга, там він вступив на перший курс Інженерного інституту. Учився успішно, але, не закінчивши курсу, перевівся до Медико-хірургічної академії. І все ж не став Кибальчич ані священиком, ані інженером, ані лікарем,— він став революціонером. Це закінчилося тим, що його заарештували. Заарештували на один місяць, а провів у тюрмі два роки. Незабаром М. Кибальчич став членом революційної організації «Народна воля». Прожив він усього 27 років.
Це його бомбою, виготовленою на конспіративній квартирі за власною технологією, було вбито царя Олександра ІІ 1.03.1881 року. Експерти на суді не змогли приховати свого захоплення талантом Кибальчича. Виявляється, що бомби, виготовлені ним, ніколи ще ніхто не бачив і не читав про них у науковій літературі — це щось нове. А Кибальчич тим часом у камері смертника використовував кожну годину, кожну хвилину, щоб завершити проект апарата, на якому людина сягне зірок. В останні дні свого славного життя Кибальчич мріяв дати людству проект корабля, на якому можна було б сягати зірок. У страшній камері смертника він бачив зорі. «Я спокійно зустріну смерть, знаючи, що моя ідея не загине разом зі мною, а існуватиме серед людства, для якого я готовий пожертвувати своїм життям».
- Звісно, всім нам відоме ім’я академіка Сергія Павловича Корольова, під керівництвом якого був запущений перший в історії людства штучний супутник Землі за допомогою ракети (4 жовтня 1957 р). Народився Сергій Павлович Корольов у Житомирі, у 1924 р. Закінчив першу Одеську будівельну профшколу. Два роки навчався на механічному факультеті Київського політехнічного інституту, пізніше перевівся на навчання у Московське вище технічне училище (МВТУ), яке закінчив у 1930 р.
З цього часу почав працювати у Центральному аеродинамічному інституті (ЦАДІ) на посаді старшого інженера, потім — керівника групи з вивчення реактивного руху. Розробив низку конструкцій оригінальних планерів, керованих ракет, ракетопланів, балістичних і геофізичних ракет, ракет-носіїв тощо.
Протягом багатьох років спрямовував роботу провідних науково-дослідних конструкторських колективів на розв’язування грандіозних комплексних задач у ракетній та космічній техніці.
С. П. Корольов — найвидатніший конструктор ракетно-космічних систем, які забезпечили дослідження космічного простору, а саме: першого штучного супутника Землі, запущеного під його керівництвом, який поклав початок космічної ери; наступних супутників, що ознаменували
початок нової епохи у вивченні фізичних властивостей космічного простору; перший політ до Місяця і фотографування його зворотного боку. Це космічний корабель «Восток», на якому 12 квітня 1961 р. Ю. О. Гагарін уперше здійснив сміливу мрію людства — політ за межі атмосфери; це космічний корабель «Восход», на якому 18 березня 1965 р. О. А. Леонов здійснив перший вихід людини у відкритий космічний простір. 
Корольов заснував велику наукову школу. Його ім’ям назване одне з великих утворень на зворотному боці Місяця.
- Леонід Костянтинович Каденюк — перший льотчик-космонавт незалежної України. Він народився 28 січня 1951 р. у с. Клішківці Хотинського району Чернівецької області у сім’ї вчителів. Закінчивши 1967 р. середню школу, вступив до Чернігівського вищого авіаційного училища, яке успішно закінчив 1971 р., здобувши кваліфікацію пілота-інженера. 1976 р. його відібрали до групи космонавтів при Центрі підготовки космонавтів ім. Ю. Гагаріна, яку він успішно закінчив у 1978 р. Курс підготовки включав біологію, екологію, медицину, метеорологію, космічну геологію та необотаніку.
У 1978–1983 рр. Л. Каденюк служив як космонавт-випробувач і льотчик-космонавт у Групі космічних систем багаторазового використання. Брав участь в експериментальних дослідженнях і випробуваннях системи «Буран».
У 1984–1988 рр. Л. Каденюк працював льотчиком-випробувачем у Державному літно-випробувальному центрі Військово-повітряних сил. Здійснив низку випробних польотів на літаках Су–27, Су–27УБ і МіГ–25, отримав звання льотчика 1-го класу. Окрім того, брав участь у випробуваннях літаків МіГ–23, МіГ–27, МіГ–31,— а також космічного корабля «Буран».
З 1990 р. Л. Каденюка, згідно із українсько-російською угодою про спільну космічну програму, було призначено командиром українського космічного екіпажу.
У 1996 р. працював в Інституті ботаніки АН України з метою підготовки спільного українсько-американського космічного експерименту з біології. Л. Каденюк — один із перших, кого було відібрано до групи космонавтів НКАУ (Національного космічного агентства України) у 1996 р. У листопаді цього ж року НКАУ і НІСА його було призначено спеціалістом-дослідником у рамках космічної програми «SТS». Л. Каденюк пройшов курс підготовки у Космічному центрі ім. Джонсона і був основним спеціалістом-дослідником на борту космічного корабля «Колумбія» під час місії «SТS»–87 (19 листопада — 5 грудня 1997 р.).
Л. Каденюк — генерал-майор Збройних Сил України, Герой України, кавалер ордена «За мужність» І ступеня, автор 5 наукових праць. 
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які видатні українці — наші сучасники — прославили нашу країну? Чим саме?
— З почутого ми бачимо, якими різними були ці люди, але їх об’єднувала творчість, величезний розум, прагнення підкорити світ, прославити свій народ і Батьківщину, служити своєму народові. І ми повинні пишатися ними, бути гордими, що ми — українці.










Я у світі 4 клас ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ПРАВАМИ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ПРАВАМИ
Мета: розширити уявлення учнів про права людини (право на життя; рівноправність людей; право кожного на захист, любов і піклування; право на працю, захист, відпочинок; право на освіту); розвивати впевненість у собі; виховувати повагу до себе, до всіх людей, до їх прав.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Презентація робіт учнів
2. Робота над прислів’ями
Учні пояснюють зміст одного із прислів’їв.
- Без доброго діла жити — тільки небо коптити.
- Як добре працюватимеш, честь і славу матимеш.
- Щире слово, добре діло душу й серце обігріли.
- Від теплого слова і лід розтає.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про громадянські права.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— У нашій країни людина, її життя та здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнають найвищою соціальною цінністю. Так записано у Конституції України — Основному Законі нашої країни. Ми всі, дорослі і маленькі,— громадяни України. А всі громадяни мають рівні права й обов’язки.
А що ж таке права людини?
Права людини — це забезпечені державою можливості задоволення людиною своїх життєвих потреб та інтересів. А що таке права дитини? Права дитини — це певні можливості, які надаються людині до 18 років для існування й досягнення зрілості.
За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян. Але в усіх малих громадян є ще своя Конституція. Вона називається «Декларація прав дитини».
Декларація прав дитини — дуже важливий документ, у якому визначені права дитини. Вона була проголошена 20 листопада 1957 року Генеральною Асамблеєю ООН, а прийнята аж у 1959 році. Цей закон повинні виконувати всі люди планети Земля.
У 1989 році 191 прогресивна країна світу підписали Конвенцію прав дитини, яка має 54 статті, написаних на 6 мовах. 
Конвенція ООН про права дитини набула чинності в Україні з 27 вересня 1991 року і з цього часу є частиною національного законодавства.
— Що ж означають слова декларація та конвенція?
Декларація — це слово латинське, у перекладі означає заява, оголошення. Це документ, у якому викладено важливі правила, обов’язки для всіх людей. 
Конвенція — це угода, міжнародний договір із певних питань. Конвенція про права дитини допоможе отримати відповіді на безліч запитань, які цікавлять чи можуть цікавити дітей.
2. Гра «Пошук скарбів» (робота в групах)
З метою ознайомлення учнів зі змістом основних статей Конституції України учитель заздалегідь пише на аркушах паперу статті Конституції, у яких сформульовані особисті права та обов’язки людини.
Завдання: знайти статті та зачитати певну статтю за завданням учителя.
— Права людини не потрібно купувати, заробляти або отримувати у спадщину. Вони належать людям, їх не можна відібрати, ніхто не може позбавити іншу людину прав. Усі люди вільні й рівні у своїх правах.
— Яка стаття підтверджує слова про рівність? (Ст. 21. Усі люди є вільні й рівні у своїй гідності та правах.)
— Людина отримує особисті права разом зі своїм народженням. Народжуючись, людина отримує право на життя.
— У якій статті йдеться про це? (Ст. 27. Кожна людина має невід’ємне право на життя.)
— Ніхто не може бути позбавлений життя. Обов’язок держави — захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров’я.
— Як держава захищає наше життя і здоров’я?
— Як людина сама може захищати своє життя і здоров’я?
— Держава не може гарантувати захист життя від хвороб, нещасних випадків, аварій. Ми говорили, що найцінніше — це життя. А головною якістю людини є повага до себе.
— У якій статті йдеться про це? (Ст. 28. Кожен має право на повагу до його гідності. Ніхто не може бути підданий катуванню, жорстокому або нелюдському поводженню чи покаранню.)
— Дах над головою потрібен кожній людині. Маючи його, вона почувається набагато впевненіше, може створити сім’ю.
— У якій статті йдеться про це? (Ст. 47. Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожен громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.)
— Ви маєте право ходити до школи, кожен повинен учитися. Початкова освіта має бути безкоштовною. Ви повинні мати можливість учитися стільки, скільки забажаєте. У школі ви повинні мати можливість розвивати всі свої здібності. Навчання у школі триває 12 років, більшість здобувають ще й вищу освіту. Народна мудрість говорить: «Вік живи — вік учись».
— У якій статті про це йдеться? (Ст. 53 Кожен маєправо на освіту. Повна загальна середня освіта є обов’язковою.)
Висновок. Розділ про права людини — один з найважливіших у Конституції. Слід запам’ятати, що ці права стосуються не тільки дорослих — їх повинні дотримувати і діти.
3. Робота за підручником (с. 64–68)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Виконують завдання на с. 65.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 66–68.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 68. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
4. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Інсценування казки Марка Вовчка «Зла Колючка і Добра Троянда»
В одній оселі жила вдова з дочкою. А разом з ними — її небога. З дня на день тітка і двоюрідна сестра шукали способу, як згубити Добру Троянду. Вони її били, мучили голодом.
Одного холодного ранку Зла Колючка забажала дістати фіалок.
З л а К о л ю ч к а. Добра Трояндо, принеси лісових фіалок. Я хочу ними прикрасити своє волосся.
Д о б р а Т р о я н д а. Але, люба сестро, я ніколи не чула, щоб фіалки розпускалися під снігом.
З л а К о л ю ч к а. Ти смієш мені перечити, коли я наказую! Якщо ти зараз не підеш у ліс, якщо не принесеш мені фіалок, я заб’ю тебе до смерті.
Т і т к а. Ми тебе годуємо, одягаємо, а ти ще базікаєш!
Тітка схопила дівчину за плечі, виштовхала з хати й зачинила двері.
— Як тітка поводилася з небогою?
— Які права людини порушила тітка?
2. Гра «Так чи ні?»
- Усі діти мають право на любов і піклування. (Так)
- Кожна дитина має право їсти цукерки, чіпси. (Ні)
- Усі діти рівні в своїх правах. (Так)
- Жодна дитина не повинна мити посуд. (Ні)
- Діти мають право вільно висловлювати свої погляди. (Так)
- Кожна дитина має право відмовитись від обіду. (Ні)
- Усі діти мають право на повноцінне харчування. (Так)
- Усі діти мають право на освіту. (Так)
- Жодна дитина не повинна прибирати свою кімнату. (Ні)
- Жодна дитина не повинна стати жертвою насильства. (Так)
3. Робота в групах
Інсценізація ситуацій
- У кабінеті директора.
Директор у кабінеті зайнятий роботою, заходить учитель із учнем.
У ч и т е л ь. Дозвольте, Іване Івановичу?
(Учитель тягне учня за одяг.)
Д и р е к т о р. Заходьте, що трапилося?
У ч и т е л ь. Знову цей Сидоренко вибив шибку на першому поверсі!
Д и р е к т о р. Маріє Іванівно, як це трапилося?
У ч и т е л ь. Грали у сніжки, іншого місця їм не знайшлося. (Учень стоїть, похнюпившись.)
Д и р е к т о р. Батьків повідомити, хай відшкодують.
— Хто порушив обов’язок?
— Чиї порушені права? Яке право порушено?
- Удома.
Тато читає газету і вголос вигукує:
— Ех, знову «Динамівці» внічию зіграли з Іспанією.
Син, ледве пересуваючи ноги, підходить до батька із щоденником:
— Тату, підпиши щоденника!
— Що там знову?
— Зауваження та «2» з української мови.
— Ах ти, негіднику, я ж тебе попереджав! (Дістає ремінь.)
— Тату,я більше не буду! Я виправлюсь! (Тікає від батька.)
— Я тобі дам зараз зауваження... (Наздоганяє сина.)
— Чиї порушені права? Яке право порушено?
— Що не виконав син?
4. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що допомагає зберігати лад у державі? (Закони, права, рішення)
— Де записані закони для дітей?
— Якими правами ви користуєтесь?
— Чи порушували ваші права в школі, у родині?
— Куди можна звернутися за допомогою? (Про факти жорстокого поводження з дітьми повідомляйте у службу у справах неповнолітніх чи соціальну службу або зателефонуйте на Всеукраїнську дитячу лінію «Телефон довіри: 8-800-500-21-80»).
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 64–68).
Намалювати плакат «Усі діти мають права».


Я у світі 4 клас ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ГРОМАДЯНСЬКИМИ ОБОВ’ЯЗКАМИ
Мета: розширити уявлення учнів про обов’язки людини; розвивати мислення; прищеплювати бажання виконувати свої обов’язки.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Фронтальне опитування
— Продовжіть думку: «Щоб життя моїх близьких і друзів стало кращим, а країна, у якій ми народилися і живемо, стала багатою і процвітаючою, щоб у нашій державі постійно був добробут і порядок, необхідно...» (Дотримувати законів, певних правил дорожнього руху, правил пішоходів, поведінки у громадських місцях, у гостях, удома, школі; усі повинні виконувати свої обов’язки на роботі, у сім’ї.)
— Потрібні, насамперед, зусилля кожного з нас — громадян держави Україна. І від того, як ви навчитеся бути її добрими громадянами, залежить і ваше майбутнє.
2. Презентація плакатів учнів «Усі діти мають права»
3. Гра «Добрі і погані вчинки»
— Я читатиму твердження. Якщо так учиняє добра людина, плескайте в долоні, а якщо невихована, то сидіть спокійно.
-y Допомагати мамі мити посуд.
- Робити комусь зле, якщо він цього не бачить.
- Не вмиватися.
- Берегти рідну природу та охороняти її.
- Шанувати працю інших людей.
- Галасувати, коли хтось відпочиває.
- Бути вихованою, стриманою дитиною.
- Обманювати, хвалитися.
- Насміхатися з чужого горя.
- Добре вчитися, багато читати.
- Не слухати батьків.
- Допомагати друзям у біді.
- Ділитися тим, що є в тебе.
- Ображати інших.
- Захищати слабкого.
- Спати на уроках.
- Красти.
- Любити своїх батьків.
- Ображати тварин.
- Сваритися.
— Чи погоджуєтесь ви з думкою, що кожна людина має свої почуття, здібності, характер? Як же зробити, щоб такі різні, не схожі між собою люди жили в мирі та злагоді?
Для цього існують правила, що визначають стосунки між людьми. Життя змусило людей установити багато різних правил, і ми повсякчас з ними маємо справу.
— З якими правилами людського співжиття ви вже ознайомилися?
— Ви прийшли до школи й одразу ознайомилися із правилами для учнів, щоб легше було вчителям навчати, а вам — учитися. 
Сідаєш у трамвай, автобус чи потяг — перед тобою інші правила — правила для пасажирів.
Заходиш у кінотеатр — і тут свої правила, яких повинні дотримувати глядачі.
Коли ти йдеш вулицею, ти — пішохід, і зобов’язаний виконувати правила дорожнього руху.
Але існують правила, обов’язкові для всіх громадян країни, ким би вони не були — дорослі чи діти, вчителі чи учні, люди різних професій, різного матеріального достатку, і якщо цих правил усі дотримують, тоді в такій державі все до ладу.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про громадянські обов’язки.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— У Конституції України спочатку перелічені особисті права,
потім — політичні, а потім — соціально-економічні і культурні. Якщо ми говоримо «право», то завжди маємо на увазі «обов’язок», і навпаки. Ми — громадяни України, і у нас є обов’язки перед Вітчизною, перед своїм народом, перед іншими людьми, перед своїми рідними і близькими. Головний обов’язок — поважати права інших! А ще обов’язки описані у статтях: ст. 51— піклуватися батькам про дітей, а дорослим дітям — про непрацездатних батьків; ст. 65 — захищати Вітчизну; ст. 66 — охороняти природу; ст. 67 — платити податки.
— А які обов’язки мають люди? (Ст. 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності
України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України. Ст. 66. Кожен зобов’язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збитки.
Ст. 68. Кожен зобов’язаний неухильно додержуватися Конституції України...)
Метод «Мозковий штурм»
— Що ви повинні сьогодні робити, щоб виконати обов’язки, записані в Конституції?
Висновок. Люди повинні наполегливо трудитися, щоб Україна стала процвітаючою державою. Кожен громадянин зобов’язаний захищати свою Вітчизну. Діти повинні старанно вчитися, щоб у майбутньому здобути професію і працювати на благо України.
2. Робота за підручником (с. 69–71)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 70–71.
— Прочитайте та запам’ятайте висновки на с. 71. (Я дізнався, що...  Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
1-ша група. Якими є обов’язки дітей щодо навчання в школі?
2-га група. Якими є обов’язки дітей щодо правил поведінки в школі?
3-тя група. Якими є обов’язки дітей щодо поводження на вулиці?
4-та група. Якими є обов’язки дітей щодо старших, здоров’я, природи?
Презентація виконаної групами роботи.
2. Тестування
1. Який документ про права дітей прийнятий у 1989 році?
а) Декларація прав дитини;
б) Закон України про охорону дитинства.
2. Як називається основний Закон України, де записані всі права та обов’язки?
а) Декларація прав дитини;
б) Конвенція прав дитини;
в) Конституція України.
3. Те, що ти повинен робити, щоб бути корисним собі та іншим,— це:
а) право;
б) обов’язок.
4. Те, що ти можеш робити,— це:
а) обов’язок;
б) право.
3. Гра «Права та обов’язки»
— Сигналізуйте відповідними картками: «права», «обов’язки».
- Берегти книги;
- дотримувати правила руху;
- старанно вчитися;
- навчатися;
- ігри, відпочинок, розваги;
- піклуватися про життя, здоров’я;
- користуватися бібліотекою, спортивною залою;
- охороняти природу;
- дотримувати правил поведінки.
4. Гра «Так чи ні?»
- Кожна людина має своє ім’я.
- Можна бити дитину.
- Не можна відвідувати лікарів.
- Усі діти рівні між собою.
- Не можна ходити до школи.
- Можна примушувати дитину тяжко працювати.
- Можна ображати дітей.
- Треба жити в злагоді і мирі.
- Поважати своїх батьків.
5. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які ваші обов’язки в школі, у родині?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 69–71).
Виконати малюнок «Мої обов’язки».



Я у світі 4 клас ОСНОВНІ СИМВОЛИ ДЕРЖАВИ
ОСНОВНІ СИМВОЛИ ДЕРЖАВИ
Мета: поглибити знання учнів про основні символи держави; розвивати мовлення, пам’ять, мислення; виховувати патріотизм, повагу до державних символів України. 
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Презентація малюнків «Мої обов’язки»
2. Тестування «Права та обов’язки громадян»
1. Права й обов’язки громадян України записані в:
а) Конституції України
б) указах Президента;
в) Кримінальному Кодексі України.
2. Громадяни України мають право на:
а) життя;
б) освіту;
в) образу інших;
г) відпочинок;
д) привласнення чужого майна.
3. Усі громадяни мають:
а) рівні права;
б) різні права;
в) особливі права.
4. Громадяни України зобов’язані:
а) дотримувати Конституції України;
б) не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей;
в) самостійно чинити правосуддя;
г) оберігати природу;
д) сплачувати податки.
5. Право на охорону здоров’я мають:
а) окремі люди;
б) тільки діти;
в) усі громадяни України.
— Кожний народ намагається виявити себе і свою суть у державних символах. Наша Україна теж має державну символіку. У Конституції України записано: «Державними символами України є Державний Прапор України, Герб і Гімн».
Методом роботи «Коло» з’ясовують, що учні знають з цього питання.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про основні символи держави.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Державний символ — знак, зображення або мелодія, що відображають деякі суттєві прикмети певної держави.
Основними носіями національної символіки держави є герб, прапор і гімн. Вони втілюють у собі провідну національну ідею соборності українських земель, їхньої багатовікової державної традиції і демократичного ладу. 19 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про Державний Герб України», якою було затверджено як малий герб держави тризуб золотої барви на синьому щиті. Походження цього символу дуже давнє. Цей знак зустрічався в археологічних знахідках з Перещепинського та Мартинівського городищ VІ–VІІІ ст. на Полтавщині та Київщині. Тризубці з давніх поселень засвідчують, що задовго до появи Рюриковичів вони були знаками родових старійшин у слов’ян. Перша згадка про тризуб у літописах належить до X ст. У ті часи він ушановувався як своєрідний оберіг. За часів Київської Русі тризуб стає великокняжим знаком. Його зображують на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. Відомо, що київський князь Володимир Святославович (980–1015) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався його портрет, а з другого — тризуб з написом «Володимир на столі,
а це його серебро». Цей самий знак було знайдено й на монетах князя Ярослава Мудрого, а також у гербі його доньки Анни Ярославівни — королеви Франції.
Але з часом тризуб поступово витісняється з життя Київської держави, а потім і майже зовсім зникає на наших землях. Повернення його як українського символу відбувається лише в 1918 році, після проголошення Української Народної Республіки. У 20–30-х рр. XX ст. символіку з тризубом використовували різні політичні організації Західної України та Північної Буковини. Сьогодні як малий герб України він зображений у назвах установ, на грамотах, печатках, грошових знаках тощо. Став тризуб і складовою частиною проекту Великого Герба держави, який було створено в 1997 році. Цей проект успадковує ще два історичних символи, що були притаманні українським землям різної доби. Перший з них — «козак з мушкетом» — служив емблемою Війська Запорізького. Другою складовою частиною Великого Герба України, за художнім проектом, є зображення коронованого лева. Це один із традиційних і найдавніших геральдичних знаків. На українських землях він з’явився спочатку на печатках галицьких князів. Згодом цей знак став територіально-династичним. У ХІV ст., у період найбільшого розквіту Галицько-Волинської держави, зображення лева набуває значення державного герба.
Водночас воно є гербом міста Львова.
Усі ці складові частини Великого Герба України має поєднати вінець княжої доби. Він указує на першоджерело української державності — Київську Русь — і є символом суверенітету та вікових державних традицій. До речі, той самий вінець Володимира зображений на сучасних грошових одиницях
України — купюрі номіналом одна гривня. 
Композицію Великого Герба України пропонують прикрасити стрічкою національних барв з написом «Воля. Злагода. Добро» та зображенням загальновизнаних рослинних символів країни — кетягів калини у сполученні із пшеничним колоссям. Вони є ознакою щедрості й багатства української землі, добробуту, миролюбного характеру її народу. Загалом Герб поєднує в собі головні етапи становлення й розвитку нашої державності. 
Державним Прапором України з 28 січня 1992 року визнаний прямокутний стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг: верхня — синього, а нижня — жовтого кольорів. Ці барви були символічними для Київської Русі ще до прийняття християнства. Після хрещення держави вони були освячені
образом животворного Хреста. За добу татаро-монгольської навали ця символіка зникла. Але згодом вона відродилася в церковних оздобах та гербах українських міст. Майже всі вони були облямовані жовтолакитними кольорами.
З XVІІІ ст. з блакитного полотнища виготовлялися всі полкові й сотенні козацькі прапори Війська Запорізького. Жовтою фарбою на них наносили хрест, зорі, зброю або постаті святих. Вибір українцями жовто-блакитних кольорів був умотивований тим, що символами країни є чисте небо (синій колір) та пше-
нична нива (жовтий колір).
Давня символіка українців відродилася знову в гербі й прапорі Української Народної Республіки, що були ухвалені Центральною Радою 1918 року. Але ненадовго. За часів радянської влади національними барвами Української РСР вважали червоний та блакитний. Лише 4 вересня 1991 року, після проголошення Україною незалежності, синьо-жовтий прапор знову був піднятий над
будівлею Верховної Ради.
В основу Державного Гімну України був покладений національний гімн, створений 1803 року на музику західноукраїнського композитора і диригента Михайла Вербицького. Текстом до нього став відомий вірш Павла Чубинського «Ще не вмерла Україна».
Текст Гімну затвердив парламент України у січні 2001 року, внісши деякі зміни до першого рядка. Мелодія гімну звучить під час урочистих заходів, відзначення державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.
Павло Платонович Чубинський (1839–1884) — відомий український поет, етнограф та фольклорист, юрист за фахом. Серед його науково-літературної спадщини багато робіт-досліджень побуту, звичаїв, пісень, говірок та народних вірувань українців, поетичні збірки. Але чи не найбільшу популярність Чубинському приніс вірш «Ще не вмерла Україна» (1862). Цей сповнений патріотизму твір швидко поширився серед народу, студентської молоді та інтелігенції. Він так подобався читачам, що його авторство навіть приписували Т. Шевченкові.
За різних часів національними українськими гімнами вважали також «Заповіт» Т. Шевченка та «Вічний революціонер» І. Франка на музику Д. Січинського. На Галичині співали «Мир вам, браття» та церковний гімн «Боже, великий, єдиний, нам Україну храни» на слова О. Кониського і музику М. Лисенка.
2. Робота за підручником (с. 72–75)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 72.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей».
— Назвіть державні символи України. Як пишуть назви всіх державних символів України?
— Що нового ви дізналися про Державний Герб України? Символом чого він являється?
— Що ви дізналися з вірша Наталки Поклад про Державний Прапор України?
— Як потрібно ставитися до державних символів України?
— Де записано цей обов’язок усіх громадян України?
— Які державні свята, пов’язані із державними символами України, вам відомі?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 75. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Розгадування кросворда «Символи держави» 
Розгадування кросворда «Символи держави»
     У
1 К


2 Р

3 А

4 Ї

5 Н

6 А


1. Установлене державною владою загальне, для всіх обов’язкове правило, що має найвищу силу. (Закон)
2. Символічний знак держави, міста чи роду, зображуваний на прапорі, монетах, печатках. (Герб)
3. Полотнище одного або кількох кольорів, яке є символом держави, організації. (Прапор)
4. Назва головного міста нашої держави, де містяться уряд і урядові установи. (Київ)
5. Урочиста пісня, що є символом державної єдності. (Гімн)
6. Місцевість, де людина народилася, рідний край. (Батьківщина)
2. Робота в парах
— З’єднайте частини прислів’їв.
Де рідний край,.. ... не так світить і сонце.
У чужій сторонці... ... умій за неї постояти.
Навіть у птахів... ... немає народу.
Батьківщина — мати... ... там і під ялинкою рай.
Кожна рослина... ... є батьківщина.
Без мови... ... на своєму корені росте.
3. Гра «Закінчи речення»
- Наша Батьківщина — ... (Україна).
- Державними символами України є... (гімн, прапор, герб).
- Прапор України двоколірний — ... (жовтий, синій).
- Гімн України — це пісня... («Ще не вмерла України...»).
- Слова гімну написав... (Павло Чубинський).
- Музику до гімну створив ... (Михайло Вербицький).
- Герб України — ... (тризуб).
— Свої національні символи люди повинні шанувати й берегти. Про це записано у Конституції України: «Захист Вітчизни, її незалежності та територіальної цілісності; шанування її державних символів є обов’язком громадян України».
Не забувайте, що ви — діти землі, що зветься Україна. Ви повинні любити свою Батьківщину, вона у вас — єдина!
4. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Про що ви вперше почули на уроці?
— Що було для вас цікавим?
— Чи пишаєтеся ви своєю Батьківщиною? Чому?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 72–75).
Дізнатися про герб і прапор місцевості, у якій проживають учні.
Про герб і прапор Харкова
Атрибутами влади (офіційними її доказами) міста є власні герб та прапор. Свій сучасний герб Харків успадкував з 1781 року. Кожен елемент цих символів міста має особливе значення. Зелене поле нагадує про те, що Харків — частина Слобожанщини — квітучого краю з різноманітною багатою природою. Ріг достатку з плодами і квітами символізує одвічну родючість нашої землі та ті плоди, якими вона щедро годує працьовитих людей. Навхрест рогу достатку знаходиться кадуцей (жезл) — палиця античного бога Меркурія, який, за міфологією, є покровителем торгівлі, ремесел, підприємництва, заповзятливості охоронців законів і правопорядку.




Я у світі 4 клас ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ОТОЧЕННЯ. ЛЮДИ НАВКОЛО МЕНЕ
ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ОТОЧЕННЯ. ЛЮДИ НАВКОЛО МЕНЕ
Мета: вчити учнів аналізувати свої вчинки і вчинки оточення, виявляти в поведінці турботу про оточення; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати людяність, чемність, культуру спілкування.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Презентація повідомлень учнів про герб і прапор місцевості, у якій вони проживають
2. Вікторина
- Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
- Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор)
- Який кущ уважають народним символом України? (Калину)
- На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
- Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)
- Яка мова в Україні є державною? (Українська)
- Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро)
- Державний Герб України — це... (тризуб).
- Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)
- Урочиста пісня нашої держави — це... (Гімн України).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як виявляти в поведінці турботу про оточення.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Які люди вам до вподоби — усміхнені чи похмурі?
— Які люди вам подобаються — привітні чи байдужі до вас? До яких належите ви? (Не сподівайтеся, що й люди обов’язково повинні до вас ставитися по-дружньому.)
— Кому ви віддаєте перевагу — людям, які цікавляться вашою справою, чи тим, для яких вона байдужа? (Уміння вислухати людину — велике мистецтво, що не всім дається.)
— Які люди вам більше подобаються — чемні чи грубі?
— Яким людям ви віддаєте перевагу — тим, що легко «вибухають», чи тим, які володіють собою? (Пам’ятайте, що своєю нестриманістю ви ображаєте не тільки інших, а й себе!)
— Кожен може впливати на взаємини з іншими людьми й поліпшувати їх. Є чимало прикладів того, як люди докладають багато зусиль для налагодження взаємин. Але не всі вони цінують і схвалюють такі зусилля.
Як ви вважаєте, що цінується найвище у стосунках з членами сім’ї? (Довіра,  любов, повага, цікаве спілкування, уміння вислухати одне одного...) І жодні матеріальні блага не можуть замінити цих цінностей.
Усім відоме давнє правило: «Роби для інших те, що ти хотів би, щоб вони робили для тебе». Психологи радять дотримувати й іншого правила: «Роби для інших те, що вони хотіли б, щоб ти зробив для них». Нехай це стане девізом вашого життя.
2. Робота за підручником (с. 76–80)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 76.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 77–80.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 80. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
— Продовжіть речення.
- Я — людина, тому що...
- Якби не було навколо людей, я...
- Людина народжується для...
- Людині для життя потрібно...
2. Гра «Назви протилежність» (із м’ячем)
Зловивши м’ячик, учень має назвати слово із протилежним значенням.
Злий — добрий;
поганий — хороший;
ворог — друг;
ненависть — любов;
скупий — щедрий;
сльози — сміх;
горе — радість;
приниження — повага;
ледачий — працьовитий;
нечемний — увічливий;
обман — правда;
боягузливий — сміливий;
незгода — мир;
байдужий — турботливий.
— Які слова вам більше до вподоби: ті, що називала я, чи ті, що ви, і чому?
3. Робота в групах
Групи отримують конверти зі словами, з яких складають прислів’я, та пояснюють їх.
Гра «Склади прислів’я»
- Від теплого слова і лід розмерзає.
- Шануй батька і неньку, то буде тобі скрізь гладенько.
- Хто не чинить лихого, тому не страшно нічого.
- Робиш добро — не кайся, робиш зло — зла й сподівайся.
- Шануй людей — і тебе шануватимуть.
4. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Усе, про що ми сьогодні говорили, потрібно не тільки знати, а й намагатися дотримувати.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 76–80).



Я у світі 4 клас ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ДОВКІЛЛЯ. Я І ПРИРОДА. Я І ДОВКІЛЛЯ
ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ДОВКІЛЛЯ. Я І ПРИРОДА. Я І ДОВКІЛЛЯ
Мета: вчити учнів аналізувати свої вчинки і вчинки оточення, виявляти турботу про довкілля; розвивати пізнавальну активність учнів; виховувати людяність, чемність, культуру спілкування, бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тестування
1. Державні символи України — це:
а) герб;
б) рушник;
в) гімн.
2. У тризубі зашифроване слово:
а) надія;
б) воля;
в) радість.
3. Державний Прапор України має такі кольори:
а) жовтий і синій;
б) синій і жовтий;
в) червоний і білий.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як виявляти в поведінці турботу про довкілля.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Вступне слово вчителя
— Сьогодні людство швидко розвивається, на Землі живе понад 5 мільярдів людей, а через 30 років їх кількість може подвоїтися. І кожній людині потрібні і сьогодні, і завтра простір для життя, роботи і відпочинку, потрібні їжа і одяг, і тому для природи залишається все менше і менше місця, скорочується чисельність багатьох видів рослин і тварин, забруднюється атмосфера, міліють річки, пересихають озера... Невже природа повинна загинути? Звісно, ні. Ми повинні зберегти її для прийдешніх поколінь, щоб і вони могли милуватися і пишатися красою і багатством нашої Батьківщини.
Природа необхідна для життя людини. Часто як дорослі, так і діти, зривають квіти, ламають гілочки дерев, не замислюючись про те, чого варто виростити те деревце. Яка прекрасна природа!
А зовсім недавно ми зрозуміли, що всього цього: чистих річок і озер, дикого лісу, неораних степів, звірів і птахів,— стає все менше і менше. Берегти красу і неповторність рідного краю — спільна турбота всіх людей, їх священний обов’язок.
2. Робота за підручником (с. 81–84)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 81.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 82–84.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 84. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Мікрофон»
— Давайте пригадаємо правила поведінки на природі. (Учні передають одне одному символічний мікрофон та розповідають правила.)
- Бережи природу!
- Не ламай гілок, дерев!
- Не рви квітів!
- Не знищуй гнізда птахів!
- Не залишай сміття після відпочинку!
- Не руйнуй мурашники!
- Не обдирай кору дерев!
- Не стріляй з рогатки по птахам!
— Діти, пам’ятайте: природа — наш дім, а ми в ньому — мудрі господарі.
2. Робота в групах
— Яке твердження ви вважаєте правильним?
- Людина — цар природи.
- Людина — розумний господар природи.
- Охороняти природу — означає охороняти Батьківщину.
3. Робота в парах
— Відновіть речення, використовуючи слова із довідки.
Охорона природи — це..., раціональне... і... природних. Природа і... нерозривно пов’язані між собою.
Довідка: багатство, збереження, відтворення, використання, людина.
4. Читання вірша
Я зірвав квітку —
І вона загинула.
Я спіймав метелика —
І він помер у мене на долонці.
І тоді я зрозумів,
Що торкнутись цієї краси
Можна лише серцем.
— Яке відкриття зробив автор? (Цікаве — поруч із нами. Потрібно бачити його, відчувати, розуміти, берегти, примножувати.)
5. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового ви почули на уроці?
— Що станеться, якщо природу не охороняти?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 81–84).



Я у світі 4 клас ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ІСТОРИЧНУ ТА КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ
ТУРБОТА КОЖНОГО ПРО ІСТОРИЧНУ ТА КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ
Мета: розширити уявлення учнів про історичну та культурну спадщину; розвивати пізнавальну активність учнів; вчити виявляти турботу про оточення, довкілля, історичну та культурну спадщину.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Вікторина
- Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
- Назвіть державні символи України. (Герб, Гімн, Прапор)
- Який кущ уважають народним символом України? (Калину)
- На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
- Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)
- Яка мова в Україні є державною? (Українська)
- Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро)
- Державний Герб України — це... (тризуб).
- Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)
- Урочиста пісня нашої держави — це... (Гімн України).
2. Тестування
1. Державні символи України — це:
а) герб;
б) рушник;
в) гімн.
2. У тризубі зашифроване слово:
а) надія;
б) воля;
в) радість.
3. Державний прапор України має такі кольори:
а) жовтий і синій;
б) синій і жовтий;
в) червоний і білий.
4. Державна символіка є частиною:
а) народної символіки;
б) національної символіки.
— Поміркуйте і скажіть, що є візиткою кожної держави? (Символіка)
— А що означає слово «символіка»? (Умовне відображення подій, явищ, понять за допомогою знаків-символів, символічне значення, яке надається чому-
небудь.)
— А що ж таке символ? (Художній образ, який виражає певну думку, ідею, почуття.)
— Які символи рідної землі ви знаєте? (Верба, калина, український віночок, лелека, соловей, писанки, вишитий рушник, хліб і сіль на вишитому рушнику, криниця, Дніпро, острів Хортиця, українська народна пісня, українська народна іграшка, видатні українці: Т. Шевченко, Леся Українка, Павло Тичина, Богдан Хмельницький, літописець Нестор, козаки, кобзарі та багато інших.)
— Україна — велика держава. Вона має чимало всесвітньовідомих пам’яток-споруд.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з тим, що є історичною і культурною спадщиною українського народу, із творчістю українських художників, мистецтво яких є культурною спадщиною України.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя
— Символами можуть бути не тільки герб, прапор, гімн, рослини. Символами можуть бути природні об’єкти — ріки, гори, озера, острови тощо; символами можуть бути архітектурні споруди; предмети, пов’язані з історією та традиціями того чи іншого краю; символами можуть стати видатні люди країни.
— Що б ви віднесли до культурної спадщини?
Відповіді дітей записують на дошці: пам’ятки історії, творча спадщина талановитих людей — письменників, друкарів, архітекторів, майстрів образотворчого і прикладного мистецтва, музикантів і композиторів, акторів театру і кіно.
Учитель узагальнює висловлені думки.
— Ми часто вживаємо слово культура. Воно увібрало в себе духовні і матеріальні надбання, створені народом протягом усієї історії. Самобутня національна культура українського народу є невід’ємною частиною світової культури. Своїм корінням вона сягає в глибочінь минулого. Український народ як творець національної і співтворець світової культури за свою багатовікову іс-
торію накопичив величезні духовні багатства. Про це насамперед свідчать численні пам’ятки, що збереглися від цивілізацій, які існували на території України. Всі вони є свідками духовного росту людини, її потягу до краси та вдосконалення.
До цієї скарбниці належать пам’ятки трипільської та скіфської культур, княжої доби, українського барокко, творча спадщина талановитих людей: письменників, друкарів, архітекторів, майстрів образотворчого і прикладного мистецтва, музикантів і композиторів, акторів театру і кіно. До культурної спадщини народу ми відносимо також пам’ятки історії, пам’ятки монументального мистецтва, пам’ятки містобудування та архітектури, музеї.
Передусім — це Софійський собор, Золоті ворота, Києво-Печерська лавра в Києві, Олеський замок у Львівській області, Спаський собор, П’ятницька церква у Чернігові, Церква Різдва у Тернополі, аптека-музейу Львові, резиденція митрополитів у Чернівцях тощо. У музеях збирають, вивчають, зберігають пам’ятки культури, різноманітні колекції, старовинні речі. Так, наприклад, у природничому музеї Києва виставлено скелети давніх мамонтів, а у Львові є аптека-музей, де можна побачити і навіть купити лікувальні настоянки за давніми рецептами. У музеї С. Корольова у Житомирі виставлено ракети, супутники.
У Конституції записано, що кожний громадянин повинен берегти культурну спадщину, не заподіювати їй шкоди, охороняти природні багатства. Закон України карає тих, хто знищує, руйнує або псує пам’ятки культури та твори мистецтва. Ніхто не має права без дозволу держави розкопувати міста, давні кургани. Суворо карають тих, хто глумиться над могилами, пам’ятниками.
2. Робота за підручником (с. 85–89)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 85.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 86–89.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 89. (Я дізнався, що... Я прагну...)
Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Виступи підготовлених учнів
У ч н і (по черзі)
1. Золоті ворота (демонстрування фотографій).
Свою столицю — Київ — князь Ярослав Мудрий прикрасив не гірше від найгарніших міст світу. Три кам’яні брами вели до міста. Найгарніша брама називалася Золоті ворота і була виготовлена з позолоченої міді. Ярослав Мудрий зробив це для того, щоб усі чужоземці, мандрівними, друзі і вороги бачили, який багатий, гарний і могутній Київ.
2. Пам’ятник Богданові Хмельницькому (демонстрування фотографій). 
На одному із живописних майданів у центрі Києва височить фігура вершника з булавою у руці. Це пам’ятник Богданові Хмельницькому. Він був українським полководцем, прагнув звільнити рідну землю від загарбників. Кияни його зустрічати радо і святкували перемогу там, де зараз стоїть пам’ятник.
3. Катерина Василівна Білокур (1990–1961) — український митець, майстер українського декоративного живопису. Народилася в с. Богданівка Яготинського району Київської області в сім’ї селянина. Грамоти навчилася самотужки. Була учасницею обласних, республіканських та зарубіжних виставок. Сюжетами її творів є квіти, різноманітні плоди садів та городів,
поля із золотим колоссям. Картини цієї художниці є в багатьох музеях України. (Розглядання та обговорення репродукцій картин.)
4. Іван Сидорович Їжакевич (1864–1962) народився у с. Вишнопіль Черкаської області. Батьки його були селянами. Хлопчик рано відчув велику любов до мистецтва. У десятирічному віці він поїхав у Київ і вступив до  іконописної школи. Учився Їжакевич старанно й успішно. Після школи він поїхав до Петербурга і в1884 році став вільним слухачем Академії мистецтв. І. Їжакевич — посправжньому український художник. Протягом 75-річної діяльності він відображав у своїх творах життя українського народу. Серед його робіт чимало полотен, створених за мотивами творів Тараса Шевченка. (Розглядання та обговорення репродукцій картин.)
5. Сім чудес України.
- Оптимістична печера (Тернопільщина).
Одним з найбільш унікальних природних пам’яток України є найбільша печера Євразії — Оптимістична, яка знаходиться поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільської області... Печера Оптимістична була відкрита у 1966 році спелеологами львівського спелеоклубу «Циклоп», які вже протягом понад 40 років проводять її дослідження. За цей період спелеологами «Циклопу» пройдені і закартовані 216 км ходів, галерей і гротів печери, що робить її найдовшою печерою Старого Світу, найдовшою печерою світу в гіпсах та другою за протяжністю печерою на Землі (поступається лише вапняковій Мамонтовій печері у США).
Печера знаходиться в межах Придністровського карстового району Подільсько-Буковинської карстової області, у південній частині межиріччя Серет Нічлава (ліві притоки Дністра).
Крім Оптимістичної, тут розташовані ще дві великі печери — Озерна (завдовжки 120 км) і Вертеба (8 км).
Печера Оптимістична утворилася внаслідок розчинення підземними водами гіпсів неогенового віку (14 млн років). Вона являє собою складний за своєю будовою горизонтальний площинний лабіринт гротів, ходів і галерей різної форми і розміру, закладений у 20-метровому пласті темно-бурого (у верхній частині) і жовтувато-сірого (у нижній частині) гіпсу. У межах лабіринту печери виділяють 10 районів, кожний з яких відрізняється своїми особливостями (структура лабіринтової сітки, морфологія та розмір ходів і галерей). Дно ходів печери вкрите глиною або брилами гіпсу. Найбільшим скарбом печери Оптимістична є вторинні мінеральні утворення, що протягом десятків тисяч років росли у підземних порожнинах. Дуже красиво виглядають скупчення невеликих білосніжних кристаликів гіпсу на тлі темно-бурих стін печери. І все це іскриться, міниться, переливається у світлі ліхтарів.
З інших рідкісних форм слід згадати так званий «печерний сніг» — скупчення на дні ходів печери прозорих голчастих кристаликів гіпсу, які починали свій ріст у печерному повітрі, в краплях гідроаерозолю, а потім осідали на підлогу ходів, і там вже продовжували своє зростання. Такі скупчення нагадують снігові кучугури.
За своїми розмірами та морфологією печера Оптимістична, як і інші гіпсові печери-лабіринти Придністровського Поділля, не мають аналогів в інших регіонах поширення гіпсових порід на Землі. Унікальність та краса печери приваблює туристів-спелеологів та вчених із багатьох країн світу.
- Дністровський каньйон (Вінницька, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька обл.).
Найцікавішою, наймальовничішою ділянкою Дністра є його відрізок у 250 км від гирла Золотої Липи до гирла Збруча — Дністровський каньйон. Дністер тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів — меандрів. Природа Дністровського каньйону своєрідна та неповторна.
На його території близько 100 пам’яток живої і неживої природи світового значення, тут збереглися унікальні еталони відслонень гірських порід. Дністер бере початок у Бескидах біля підніжжя гори Розлуч на висоті 750 м. Загальна довжина ріки — 1362 км, площа водозабору — 72, 1 тис. км2.
У межах Івано-Франківської області довжина р. Дністер — 200 км. Сучасна назва Дністра веде свій початок з Київської Русі та означає «бистра вода». Стародавні греки називали ріку Тіріс, а ще пізніше — Тірас. У римлян вона відома під назвою Данастріс, Данаструс. У турків — Турла. Дністер має 386 приток. У верхній частині (до міста Самбір) це типова гірська ріка, що тече по вузькій долині з обривистими скелястими берегами. Спустившись з гір, Дністер тече широкою, місцями заболоченою, рівниною, і течія його сповільнюється. Ріка тут тече по плоскогір’ю в невисоких, порослих вербами глинистих берегах, деколи утворюючи острови; вода каламутна, часто мілка.
У районі с. Журавно підвищується спочатку лівий, а потім і правий берег ріки, русло стає кам’янистим, течія посилюється. Нижче древнього Галича долина Дністра звужується до ~ 200 м. Високі скалисті береги Дністра тут поросли листяними лісами і кущами, з-під скал витікають численні джерела.
На ріці Дністер гори підходять так близько до ріки, що утворюють каньйон, руслом якого тече ріка. Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись на живописні водоспади. Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах ріки, в навколишніх селах зустрічаються пам’ятники культури різних на-
родів, що в давнину населяли долину Дністра (церкви, костели, монастирі, палаци, руїни замків і фортець), зокрема печери, деякі з них служили монахам скельних монастирів для життя і відправи служб. Долина ріки була заселена людьми ще з давніх-давен.
Городенківський район, що лежить на території Дністровського каньйону, являє собою одну з найкрасивіших його ділянок, де долина річки має найбільш виражені риси каньйону. Тут знаходяться 26 населених пунктів, де була досліджена трипільська культура.
- Мармурова печера (АР Крим).
Мармурова печера — унікальна за красою печера зі складною системою залів і галерей. Вона знаходиться на плато гірського масиву Чатир-Даг. Видимий із різних відстаней, мальовничий силует Чатир-Дагу є символом Криму. Тут заповідано більш ніж 160 карстових печер, шахт, колодязів. Серед них дуже цікавою є відкрита у 1987 році печера Мармурова. Вхід до неї знаходиться на висоті 920 м над рівнем моря. Закладена вона у блоці верхньоюрських вапняків і складається з трьох частин: Головної галереї, Нижньої і бічного «Тигрового ходу». Величезних розмірів галереї натіканнями поділяються на окремі зали.
Для входу відвідувачів у печеру споруджено штучний 10-метровий тунель. Печера Мармурова зустрічає гостей Галереєю казок. Галерея пишно прикрашена сталактитами, сталагмітами, натічними драпіровками. Чудово освітлений маршрут веде вглиб печери. Екскурсійна доріжка огинає химерні творіння сталагмітів, що своїми контурами дивно нагадують казкових героїв.
Світло вириває з пітьми Слоненя та Мамонта, голову Господаря печери, Діда Мороза, Царівну-жабу... Важко повірити, що ці фігури створені протягом мільйонів років краплинами води, а не руками талановитого скульптора.
У галереї Тигровий хід склепіння печери опускається, і тут добре видно дзвіноподібні поглиблення, що були промиті напірними водами та згодом прикрашені сталактитами. Сюди веде зручний тунель у монолітній породі, що прокладено на місці виявленого вузького сифонового каналу. Живописні натічні колони розділяють галерею на окремі зали. На дні видно невеликі ванни з водою. Чудові натічні завіски, кам’яні водоспади, каскади гурових озер, «печерні перли», унікальна ніша «геліктитових квітів». З екскурсійної доріжки можна побачити дно колодязя, де на глибині 6 м було знайдено кістки печерного ведмедя.
Таємничою темрявою покрито залу Перебудови. Але темрява відступає в промінні прожекторів, і тоді приголомшують її розміри. Це одна із найбільших обладнаних зал світу: площа її 4 тис. кв. метрів, висота понад 20 м. 
Величезні кам’яні брили покривають дно. Східну стіну зали на висоту 6–8 метрів укрито білосніжним коралітовим килимом кам’яних квітів, протяжність якого близько 40 м. Унікальним є 7-метровий сталагміт, що лежить на боку і має назву «Башта, що впала». А поряд із гігантом — витончені крихкі мережива — гурові озерця, на дні яких знаходять так звані «печерні перли».
Чудовий вид відкривається з гребеня однієї з найбільших в Європі кальцитових гребель. У центрі Палацової зали, частину якої видно з греблі, знаходяться грандіозні натічні колони «Король» і «Королева» із «свитою» — сталагмітами різних форм. Гурові озера прямують до Глиняної зали. Натікань у ньому небагато, але кожне — неповторюване. Тут і закінчується Головна галерея.
Нижня галерея є геолого-мінералогічним заповідником. Вузький хід переходить у 12-метровий колодязь, що веде до зали Троянд — хаосу кам’яних брил, що покриті виблискуючими коралітами та сталагмітами. За нею — абсолютна гармонія зали Надій, потім Балконна, Люстрова, Обвальна та Руслова зали, зали Шоколадка та Геліктитова. Тут ходи розбігаються в різні боки. Далі дороги поки немає...
Дістатися печери Мармурової можна на легковому автомобілі, автобусі, вертольоті або пішки. Для цього треба звернути на 17-му км траси Сімферополь — Ялта біля села Зарічне до дачного селища за селом Мармурове.
Середня тривалість екскурсії Мармуровою печерою — 1 год.
- Синевир (озеро, Закарпаття).
Найбільше озеро Закарпаття — Синевир, яке утворилося 10 тисяч років тому на висоті 989 метрів над рівнем моря... Озеро Синевир справедливо вважають найкоштовнішим природним скарбом Національного природного парку «Синевир». Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря, має середню площу 4–5 гектарів, його середня глибина становить 8–10 м, максимальна — 22 м.
Існує легенда, згідно з якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа.
Насправді ж озеро утворилося в результаті потужного зсуву, викликаного землетрусом, близько 10 тисяч років тому. На висоті 989 м гірські кам’янисті породи виросли на шляху швидкого струмка, утворивши греблю і повністю перегородивши вузьку долину. Улоговина, що при цьому виникла, заповнилася
водою трьох гірських струмків. У прозорій воді озера добре почуваються форель озерна, райдужна та струмкова.
Краєвиди відзначаються надзвичайною мальовничістю й величністю. Стрімкі схили, вкриті стрункими ялинами, вік яких становить 140–160 років, спадають прямо до водної поверхні. Посередині ж озера розмістився, немов зіниця блакитного ока, невеликий острівець площею всього кілька метрів.
Звідси і народна назва — Морське око.
На півострівці височить вирізана із червоного дерева скульптурна композиція «Синь і Вир» (скульптори Іван Бродин і Михайло Санич). Висота монументу 13 м. Відображаючись у воді, він сприймається таємниче, як чудова казка про безсмертне кохання.
- Світязь (озеро, Волинь).
Озеро Світязь — найбільше і найглибше озеро природного походження в Україні. Світязь чимось схожий на море, у вітряну погоду хвилі тут досягають півтораметрової висоти...
Розташований Світязь неподалеку смт Шацьк, центру відновленого у 1993 році району. Входить до групи Шацьких озер. Озеро Світязь живлять артезіанські джерела. Вода тут надзвичайно прозора і м’яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині.
Є у Світязя дивовижна приваблива сила. Слід увійти до його кришталевої води, як душа наповнюється світлою радістю. Майже вздовж усієї берегової смуги озера ростуть ліси. У літній час тут можна удосталь надихатися напоєним ароматом хвої повітрям, назбирати чорниці, ожини, грибів. Такого задоволення не має жоден, хто звик відпочивати на морському узбережжі.
Донині серед учених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Дехто вважає, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі утворилося величезне водоймище. Льодовик з півночі підпирав його, не давши воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цього гігантського водоймища, западини якої з часом поглибилися вимиванням вапняків підземними потоками. Інші учені стверджують, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя і його найближчих побратимів. А поява глибоких западин, на думку вчених, пов’язана з підняттям і опусканням окремих тектонічних блоків.
Біля берегів, особливо в районі Гряди, Світязь переважно мілкий. Можна пройти півтори сотні метрів, аж поки вода досягне грудей. У безвітряну пору вода прогрівається швидко, і тому тут з радістю відпочивають батьки з дітьми.
Озеро в переважній своїй більшості дуже глибоке. 
- Подільські Товтри (національний природний парк, Хмельниччина).
Товтри — це залишки узбережних рифів, витягнених паралельно давній береговій лінії. Аналогів у світі немає, але подібні за геологічними структурами скелясті гряди є у Великоій Британії та США. Товтри — це місцева назва скелястої дугоподібної гряди, висота якої у межах парку сягає в середньому 400 м над рівнем моря. 
Подільські Товтри відзначаються геологічною будовою, рідкісною і невластивою рівнинно-платформенним областям. У цьому сенсі вони являють собою сукупність викопних рифових споруд узбережжя бар’єрного характеру, що утворилися у мілководних міоценових морях. Поверхня рифової гряди, завдяки денудаційним процесам, загалом позбавлена молодших відкладень, і тому нерівності поверхні рифових споруд різко виділяються у рельєфі скелястими і карстовими формами земної поверхні, які мають надзвичайно мальов-
ничий вигляд.
За своїми фізіографічними рисами об’єкт вирізняється високою ландшафтно-пейзажною оцінкою. У рельєфі Подільські Товтри виглядають як скеляста дугоподібна гряда, висота якої досягає 443 м. Окремі форми піднімаються у вигляді витягнутого валу або окремих конусоподібних горбів, іноді мають форму морських атолів; найбільш поширеною формою є кряжі у вигляді витягнутих валів завширшки до 0,5 км.
Придністровська частина Подільських Товтр відрізняється деякими особливостями: вона сильно і доволі густо розчленована глибокими каньйоноподібними долинами лівих притоків річки Дністер. Вивітрені та розмиті вапняки, які відслонюються на схилах долин, утворюють екзотичні скелі різної форми — колони, стовпи, гігантські гриби або хаотичні нагромадження брил та валунів. На теренах об’єкту встановлено та експлуатується кілька джерел мінеральних вод різних типів, які мають лікувальні властивості.
Товтровий кряж багатий карстовими формами. Тут зрідка трапляються і печери, наприклад: Кармалюкова печера у с. Привороття, проте у кряжі переважають дрібні карстові форми: тріщини, борозни, комірки, лійки, карри, які утворюють на головному кряжі Товтрового масиву іноді справжні карстові поля.
У межах парку росте майже 1700 видів рослин. Фауна налічує 55 видів ссавців, 214 — птахів, 10 — плазунів, 11 — земноводних та низку видів безхребетних тварин, які ще потребують детальних досліджень. Наявність на території парку старих лісових масивів, відкритих крутосхилів та карстових печер сприяє поширенню тут хижих птахів та кажанів. 
Велику цінність і значущість для рекреаційного господарства Національного природного парку «Подільські Товтри» складає запас мінеральних вод. 
Значну туристично-рекреаційну цінність складають лісові масиви. Територію Парку можна використовувати з туристично-рекреаційною метою протягом усього року.
У відкопаній товщі порід, що складають Подільські Товтри, і порід, що залягають нижче, сформувалися горизонти підземних вод, що частково перетворилися на мінеральні води із цінними лікувальними  властивостями. Унікальні карстові порожнини є доступними для спостереження і вивчення.
2. Розгадування кросворда «Культура»
1. Катерина... (Білокур).
2. Ярослав... (Мудрий).
3. Києво-Печерська... (лавра).
4. Аптека-музей у місті... (Львів).
5. Золоті... (ворота).
6. Краєзнавчий... (музей).
7. Софійський... (собор).
8. Головна вулиця Києва. (Хрещатик)
1 К
2 У
3 Л
4 Ь
5 Т
6 У
7 Р
8 А
— Яке слово утворилося по вертикалі? (Культура)
3. Вікторина
1. Прізвище художниці — авторки картини «Буслики». (Приймаченко)
2. Прізвище художниці, що народилася в с. Богданівка Яготинського району. (Білокур)
3. Ім’я українського поета і художника Шевченка. (Тарас)
4. Прізвище художника, що народився на Черкащині. (Їжакевич)
4. Робота в парах
— Утворіть правильні вислови.
- Культура — це...
- Архітектура — це...
- Образотворче мистецтво — це...
Довідка: мистецтво проектувати і будувати будинки; поклоніння світлу та любов до людини; твори, які створюють художники.
5. Творче завданням «Творець краси»
Учитель об’єднує дітей у групи та роздає їм по одній фотографії із зображенням собору, скульптури, картини тощо. 
Кожна група має розповісти про те, що відчував і про що думав творець того або іншого витвору мистецтва під час своєї роботи над ним.
6. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Назвіть природні об’єкти — символи України. (Дніпро, Карпати, гора Говерла, острів Хортиця)
— Назвіть рослини — символи української землі. (Чорнобривці, верба, барвінок, тополя...)
— Назвіть слова, що стали символами. (Чумак, хліб, козак, кобзар)
— Назвіть архітектурні споруди — символи України. (Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Золоті ворота)
— Чому необхідно берегти культурну спадщину?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 85–89).
Розповісти про живопис митців-земляків та вироби народних майстрів краю.
Скласти перелік пам’яток архітектури рідного краю.


Я у світі 4 клас ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ
Мета: продовжити ознайомлення учнів із правовими поняттями, із можливими правопорушеннями серед дітей; довести невідворотність відповідальності за скоєні правопорушення; вчити оцінювати приклади позитивного й негативного ставлення  до старших і молодших; виховувати бажання дотримувати правил співжиття в суспільстві.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання
Учні розповідають про живопис митців-земляків та вироби народних майстрів краю.
Зачитують складений перелік пам’яток архітектури рідного краю. 
— Чому необхідно берегти пам’ятки архітектури?
2. Робота в парах
— Пригадайте, які права та обов’язки мають учні? З’єднайте стрілочками відповідні поняття.
Дотримувати правил особистої гігієни 
гратися,
 відпочивати 
навчатися                                                                ПРАВА 
берегти шкільне майно
старанно вчитися 
охороняти природу 
вільно висловлювати свою думку                           ОБОВ’ЯЗКИ
користуватися бібліотекою, 
спортивною залою
дотримувати норм поведінки
дотримувати правил дорожнього руху
— Де записані права й обов’язки у вигляді законів? (У Конституції України)
— А навіщо нам потрібні закони? (Закони підказують, як усім жити у злагоді і мирі.)
— Як громадяни повинні ставитися до законів своєї держави? (Поважати і виконувати їх.)
— Як ви гадаєте, чи всі у нашій державі дотримують законів? Наведіть приклади із життя.
— Чи є серед дітей порушники законів?
— Як називають таких дітей? (Правопорушник, злочинець, невихований, поганий)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про правопорушення серед дітей та юридичну відповідальність за їх скоєння.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Життя змусило людей установити безліч різних правил, які керують стосунками між людьми. Ми зустрічаємось із ними на кожному кроці. Ти заходиш до школи, і перед тобою на стіні — правила поведінки учнів. Сідаєш у трамвай чи тролейбус — перед тобою правила користування міським транспортом, коротше — правила для пасажирів.
Заходиш у кінотеатр і тут свої правила, яких повинні дотримувати глядачі. Дуже суворі правила дорожнього руху.
Але існують правила, обов’язкові для всіх громадян країни, ким би вони не були — дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні, пішоходи чи пасажири. Це такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, правила, за якими живе держава, обов’язки кожного громадянина та його права. Ці правила затверджує найвища влада у країні, а в нашій країні — Верховна Рада України. Називаються такі правила державними законами. Поважайте закони своєї держави!
Закон — це концентрація багатовікової мудрості і багатовікового добра. Закон захищає й оберігає перш за все тебе, твою сім’ю, твоє щастя, майбутнє твоїх дітей. Порушувати закон — це все одно, що рубати гілку, на якій ми сидимо.
Умійте підкорятися закону, дисципліні, порядку, нормам людського співжиття. Не будьте мовчазними спостерігачами порушення закону. «Якщо ти хоча б раз заплющиш очі на що-небудь, ти звикнеш заплющувати очі на все» (вислів, який приписують Г. С. Сковороді).
Закон — обов’язкове для всіх правило. Ухвалюється і захищається державою.
Головний закон держави — Конституція.
Хоча більшість людей нашої країни поважають закони, однак часто трапляються і їх порушення. Порушення законів бувають різні. Деякі з них не мають серйозних наслідків. Серйозні правопорушення називають злочинами, а людей, які їх чинять,— злочинцями.
Провина — вина; проступок — порушення правил поводження; злочин — проступок, що карається законом.
Злочин — суспільно-небезпечна дія з порушенням установлених правил і норм поведінки, яка заподіює людям зло.
Правопорушення — це антигромадський вчинок, який завдає шкоди суспільству та іншим людям.
Учені дослідили, що за останні десятиріччя у світі зросла агресія не тільки між дорослими, а й серед школярів. І як наслідок — кількість жорстоких злочинів. По радіо, з екранів телевізора ми бачимо і чуємо, як підлітки смертельно побили свого однокласника, вчинили крадіжку, вживають наркотики.
Сьогодні в Україні в 11 виховних колоніях утримуються близько 3 тис. неповнолітніх дітей. Більшість з них засуджені за крадіжку, нанесення важких тілесних ушкоджень, убивство.
Цей факт поставив усіх перед гострою необхідністю вивчити причини виникнення агресії у дітей.
— Яку дитину можна назвати агресивною? (Вона обзиває дітей, б’ється, відбирає іграшки, грубо висловлюється, підриває дисципліну на уроках.)
— Звідки ж беруться агресивні діти?
Найчастіше — це діти із неблагополучних сімей, з психічними захворюваннями, а також діти з низькими моральними якостями.
— Які правопорушення найпоширеніші серед дітей? (Крадіжки, хуліганство, порушення правил дорожнього руху, бродяжництво, жебракування та ін.)
2. Робота в групах
— Чому люди порушують права іншої людини? Спробуємо встановити причини правопорушень.
Після обговорення в групах причини правопорушень записують на дошці.
Причини правопорушень:
- погано виховані, низькі моральні якості;
- жорстокість, агресія;
- безглузді бажання і вчинки, невміння керувати собою і відповідати за свої вчинки;
- неблагополучні сім’ї, діти-сироти, діти вулиці;
- конфлікти з однолітками;
- погіршення умов життя;
- незайнятість дітей;
- сучасний репертуар дитячих театрів, кіно, мультфільмів.
3. Робота за таблицею
Твої права, обов’язки, відповідальність
6–7 років
Ти маєш право навчатися в школі
Ти повинен сплачувати за проїзд у громадському транспорті
11 років
За вчинення особливо тяжкого злочину або в разі повторного вчинення злочину тебе можуть відправити до закладів соціальної реабілітації
4. Робота за підручником (с. 90–92)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Потім читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 90.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 91–92.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 92. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
5. Фізкультхвилинка
Ось до лісу ми дійшли,
Потім ми лісочком йшли
І грибочок там знайшли.
Нагнулися, підняли,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Малинку знайшли.
Дотягнулися, зірвали,
У кошик поклали
І рушили далі.
Ми лісочком йшли,
Пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли,
В гніздечко поклали
І рушили далі.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання й обговорення вірша А. Костецького «Чемний герой»
ЧЕМНИЙ ГЕРОЙ
Вітько-третьокласник крокує додому
Героєм таким, що не снилось нікому.
Аж раптом Вітькові назустріч — першак.
Всміхнувся Вітько і промовив: «Так-так!».
І, випнувши груди, підходить до нього.
— Гей, ти! Треба старшим давати дорогу! —
І хлопця малого портфелем як лясне!
Аж всівся на землю малий першокласник...
Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!».
І далі по вулиці покрокував.
— Яке правопорушення вчинив хлопець Вітько?
— Хто постраждав і міг постраждати у цій ситуації? (Першокласник і його батьки, які б дуже непокоїлися за життя і здоров’я свого сина, і батьки Вітька, і сам Вітько. За скоєння таких злочинів хлопцем його батьки можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності.)
— Чи відповідають діти за скоєні злочини?
— Одним із найпоширеніших і найнебезпечніших злочинів є крадіжки, хуліганство.
Хуліганство — це навмисні дії особи, що грубо порушує порядок і виражає явну неповагу до суспільства. Форми хуліганських дій можуть бути найрізноманітнішими: нецензурна лайка, бійки, безпричинні погрози, пошкодження майна. Міра покарання: позбавлення волі до 1 року або виправні роботи до 2 років. А злісні хуліганства караються позбавленням волі від 1 до 5 років. За особливо тяжкі злочини дитина сама несе відповідальність з 14 років. А до цього віку відповідальність за протиправні дії дитини несуть батьки, а діти направляються у спеціальні установи.
2. Робота в групах
— Оцініть ситуації. Скористайтеся словами для довідок та доповніть речення.
Слова для довідок: жарт, правопорушення, жорстокість, хуліганство, злочин.
Ситуація 1. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Це... (жарт).
Ситуація 2. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. Але ось один із хлопців додав у воду яскравий барвник, і... сорочка у його товариша змінила колір у деяких місцях. Це... (хуліганство).
Ситуація 3. Петрик за звичкою кинув свій портфель будь-де. Однокласники заховали портфель, і коли Петрик почав шукати його, налякавшись, що портфель зник, віддали загублену річ, порадивши при цьому не кидати речі будь-де, а бути акуратнішим. Це... (жарт).
Ситуація 4. Двоє школярів вирішили пожартувати над своїм товаришем і заховали його зимову шапку. Сашко, не знайшовши її, пішов додому без головного убору. Погода була холодною, і наступного дня Сашко лежав з високою температурою хворий. Це... (жорстокість).
Ситуація 5. Діти бешкетували на перерві і кидали одне в одного повні портфелі. Але ось один з портфелів потрапив у голову дівчинці. У результаті — тяжка травма. «Ми не хотіли, ми просто жартували»,— виправдовувалися діти. Але чи можна назвати це жартом? Це... (правопорушення).
Ситуація 6. Василько кидав сніжками по машинах, які проїжджали повз нього. Одна із снігових кульок потрапила у лобове скло автомобіля. Водій від несподіванки різко загальмував. Водій машини, яка їхала позаду нього, не розраховував на це, і в результаті обидві машини зіткнулися. Один з водіїв отримав тяжкі травми на все життя. Як назвати вчинок Василька? Це... (злочин).
— Від пустощів до злочину — один крок! Жарти, пустощі, необдумані вчинки можуть призвести до правопорушень.
3. Обговорення ситуацій із мультфільмів
1) Фрагмент мультфільма «Аладдін» (крадіжка).
— Яке правопорушення вчинила героїня мультфільма?
— Чому Жасмін узяла булочку? (Хотіла нагодувати бідного хлопчика і не знала, що потрібно заплатити.)
— Чи звільняє від відповідальності незнання законів?
— Чи могла бути покарана Жасмін за скоєне правопорушення?
— Який висновок можна зробити? (Незнання законів не звільняє від відповідальності.)
— Та хіба може кожна людина знати всі закони? Звісно, ні. Як же бути?
Ми вже говорили про добро і зло. Достатньо запам’ятати десять заповідей Божих, серед яких «не вбий, не вкради, шануй батька свого і матір свою, не давай хибних свідчень». Достатньо дотримувати цих заповідей, щоб не стати на стежку злочину.
2) Фрагмент мультфільма «Казка про загублений час» (небажання вчитися, відвідувати школу).
— Яке правопорушення скоїли герої мультфільма? (Діти не бажали відвідувати школу. Діти повинні відвідувати школу, держава виділяє кошти на навчання, обов’язок дітей — відвідувати школу, старанно та наполегливо вчитися.)
— Які наслідки міг мати цей учинок? (Діти не отримують знання, можуть потрапити до рук шахраїв та злодіїв, можуть загубитися, батьки будуть хвилюватися тощо.)
— Хто несе за це відповідальність і яку саме?
— Який висновок можемо зробити? (Не можна пропускати школу без поважних причин.)
4. Творче завдання «Хороший міліціонер»
Педагог роздає групам дітей опис ситуацій. Учні розробляють план дій хорошого міліціонера в цих ситуаціях.
- З будинку втік хлопчик.
- Тато б’є свого сина.
- На вулиці побилися підлітки тощо.
Групу, що розробила найвдаліший план, нагороджують призом.
Бесіда
— Чим професія міліціонера відрізняєтьсявід інших професій?
— Чи були в житті вашої сім’ї випадки, коли ви зверталися за допомогою до міліціонера? Як ви вважаєте, міліціонер учинив правильно в цих випадках?
Як би ви вчинили на його місці?
— Що необхідне, для того, щоб стати хорошим міліціонером?
— Хто повинен допомагати міліціонеру в його роботі?
— Чи повинні жителі міста допомагати міліціонеру? Чи були у вашому житті випадки, коли ви прийшли на допомогу міліціонеру?
— Чи любите ви переглядати фільми про міліцію? Що в цих фільмах вам найбільше подобається?
5. Читання й обговорення оповідання В. О. Сухомлинського
ХЛОПЧИКИ РОЗВАЖАЮТЬСЯ
У маленькому будиночку живе робітник. Йому потрібно вставати рано-
вранці — о четвертій годині, йти до потягу, працювати декілька годин, а потім
повертатися додому.
Одинадцята година вечора. На лавці, недалеко від будинку, де живе робітник, сидять троє підлітків. Один з них тримає в руках магнітофон. Він увімкнений на повну гучність. Гримить музика.
Робітник виходить з будинку. Він просить хлоп’ят:
— Вимкніть, магнітофон ви ж спати не даєте.
Хлопчиська усміхаються. Один з них говорить:
— А ми сидимо біля свого будинку.
Робітник зітхнув і сказав:
— Ви — дикуни.
Люди, які не хочуть розуміти, що поряд із ними живуть інші люди,— гірше за дикунів.
6. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Які знання ви отримали на уроці?
— Що таке хуліганство? (Це умисні дії, що грубо порушують громадський порядок і виражають неповагу до суспільства.)
— Чи були ви коли-небудь свідками хуліганства?
— Чи допускав хтось із вас хуліганські дії щодо інших людей?
— Які правопорушення найчастіше бувають у нашій школі?
— Чому деякі люди стають на шлях правопорушень?
— Що для кожного з вас є найбільшим злочином?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 90–92).


Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ МІСТОМ МАЙСТРІВ
ПОДОРОЖ МІСТОМ МАЙСТРІВ
Мета: розширити уявлення учнів про розмаїття зв’язків і стосунків людини в суспільстві; вчити розкривати соціальні взаємозв’язки між людьми в процесі виконання соціальних ролей; виховувати культуру спілкування.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Фронтальне опитування
— Що таке правопорушення?
— Які правопорушення найпоширеніші серед дітей?
— Що настає в результаті розкриття правопорушення?
— Як ви розумієте слова: «Ми живемо в соціумі, а не на безлюдному острові»?
— Так, ми живемо не тільки у природному оточенні, а й серед інших людей
та виконуємо певні соціальні ролі. Соціальні ролі пов’язані з професією або видом діяльності (учитель, учень, студент, продавець).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про соціальні взаємозв’язки між людьми в процесі виконання соціальних ролей.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 93–99)
Учні працюють за завданнями підручника.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Проведення рольових ігор
1) У школі.
Діти розподіляють ігрові ролі — «учитель», «учні», «директор», «вахтер», «прибиральниця»; вони домовляються про те, що всі ролі розігруватимуть по черзі. Потім обговорюють, які у них сьогодні будуть уроки.
Хід гри
«Учитель веде уроки», «ставить оцінки», «учні» виконують усі його вимоги; «директор» присутній на «уроці», стежить за його ходом, за поведінкою «учнів» і робить записи в своєму зошиті; «прибиральниця прибирає» коридор, «вахтер» дає дзвінок.
Після проведення всіх уроків за розкладом діти міняються ролями.
Мета гри: учити дітей у грі відбивати стосунки учителя й учня (він строгий, вимогливий, грамотний, уважний до учнів); ставлення учнів до учителя (вони виконують вимоги учителя, ставляться до нього з повагою і любов’ю, звертаються з різними запитаннями).
2) У магазині.
Хід гри
Учитель пропонує дітям розмістити в зручному місці «супермаркет» з такими відділами, як овочевий, продуктовий, молочний, хлібний та інші, куди ходитимуть «покупці». Діти самостійно розподіляють ролі «продавців», «касирів», «торгівельних робітників» у відділах, розміщують товар на полицях. «Покупці» приходять разом зі своїми друзями, обирають товар, радяться з «продавцями», розраховуються на касі.
Перед початком гри, після розподілу ролей і обговорення плану гри, вчитель ще раз нагадує, як «покупець» повинен розмовляти з «продавцем», а «продавець» — із «покупцем», і пропонує одну з головних умов гри: без слів «будьте добрі», «будь ласка», «спасибі» товари не відпускатимуться.
Далі починається гра. «Покупці» розходяться «відділами магазину»: одні «купують одяг», другі — «продукти», треті — «канцелярські товари». Відбувається жвава торгівля.
Під час гри вчителеві необхідно звертати увагу на взаємини між «продавцями» і «покупцями». Через деякий час учитель може запропонувати дітям помінятися ролями.
3) У лікарні.
Бесіда
— Куди звертаються люди, коли захворіють? (До поліклініки, до лікарні)
— Яких лікарів ви знаєте?
— Для чого нам потрібні медсестри, лікарі?
Словникова робота
Лікар — спеціаліст з медичною освітою, який лікує хворих.
Медсестра — допомагає лікареві у прийомі хворих.
Педіатр — дитячий лікар.
Терапевт — лікує внутрішні органи: серце, печінку, шлунок, нирки, легені.
Травматолог — до нього звертаються у тих випадках, коли людина одержала травму.
Стоматолог — лікує зуби.
Отоларинголог (лор) — лікує вуха, горло, ніс.
Окуліст (офтальмолог) — лікує хвороби очей.
Поліклініка — установа, у якій надається медична допомога.
Реєстратура — відділ у медичний установі, в якому реєструють пацієнтів.
Пацієнт — хворий, який звернувся до лікаря.
Хід гри
Учні розподіляють ролі: лікар, медсестра, батьки, хворий.
— Ви захворіли, і батьки привели вас до поліклініки. Там медсестра запитує прізвище, ім’я, по батькові хворого, рік народження, домашню адресу та до якого лікаря ви прийшли на прийом. Потім видає талон, де вказано номер кабінету, час прийому та прізвище лікаря.
Ситуація 1
— Куди потрібно звернутися хворому, перш ніж відвідати лікаря? (До реєстратури)
Хворий прийшов у реєстратуру, щоб записатися на прийом до лікаря.
Ситуація 2
Хворий на прийомі у лікаря. (За вибором дітей)
Потрапивши на прийом, діти розповідають, чому вони звернулися до лікаря. Наприклад, у Михайлика болять зуби, тому що він їв багато солодкого, лялька Марійка прибила дверима пальчик і т. ін. Лікар оглядає хворого, призначає йому лікування, а медсестра виконує його вказівки. Учитель оцінює, як діти спілкуються між собою, нагадує про те, щоб вилікувані іграшки не забували дякувати лікареві за надану допомогу.
Ситуація 3
— Якщо людина не може прийти на прийом у поліклініку, тоді лікаря викликають додому.
Зробіть виклик лікаря додому по телефону. (Діалог по телефону)
Ситуація 4
Лікар завітав на виклик додому. Він оглянув хворого, та призначив курс лікування.
— Чи сподобалася вам гра?
— Хто з вас хоче обрати професію лікаря у майбутньому?
4) У музеї.
Бесіда
— Що таке музей?
Музей — установа, заклад, що займається збиранням, зберіганням, вивченням пам’яток культури та мистецтва, виставками колекцій старовинних речей, предметів, що являють собою історичний інтерес.
— Чи знаєте ви, хто працює в музеї? (Співробітники музею, екскурсоводи)
— Що ви знаєте про професію екскурсовода?
Словникова робота
Екскурсовод — спеціаліст, що дає пояснення про експонати у музеї.
Експонат — предмет, рідкісна цінна річ, що виставлена у музеї.
Експозиція — розміщення будь-яких предметів, що виставлені для огляду.
Екскурсанти — учасники екскурсії.
Екскурсія — поїздка куди-небудь, відвідування чого-небудь з метою навчання або відпочинку.
Повторення правил поведінки у музеї
- Дотримувати тиші.
- Уважно слухати екскурсовода.
- Нікому не заважати.
- Не чіпати експонати руками.
- Не заходити з тваринами.
- Не смітити.
Відвідування музеїв міста
- Художній музей.
- Краєзнавчий музей.
- Музей народного побуту.
- Музей літератури та мистецтва.
Учні розподіляють ролі: екскурсоводи, екскурсанти. Теми екскурсій визначає «екскурсовод», якого обирають діти. Школярі вчаться використовувати «під час екскурсії» відомості, отримані з різних книг.
На завершальному етапі визначають найкращого екскурсовода та екскурсанта.
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Яку професію ви хотіли би обрати в майбутньому?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 96–99).
Поміркувати, що означає бути хорошим учнем, вчителем, директором школи, продавцем, екскурсоводом, водієм, міліціонером.


Я у світі 4 клас ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ — НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ — НАШ СПІЛЬНИЙ ДІМ
Мета: розширити уявлення учнів про Землю як спільний дім для всіх людей; розвивати почуття людяності; виховувати любов до людей.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Слухання вірша
На Землі, у домі вселюдському —
Протиріч і негараздів тьма,
Будьте, люди, обережні в ньому!
Іншої домівки в нас нема.
— Що головне хотів сказати автор вірша?
— Земля — наш дім. Можливо, це єдина планета, на якій існує життя у Всесвіті.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про Землю — спільний дім для всіх людей.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя з елементами бесіди
— Скажіть, будь ласка, діти, що таке дім? (Відповіді учнів.) Звісно, це приміщення, в якому проживають люди, це ще може бути приміщення для розміщення різних установ, офісів. Кожний із вас живе в своєму будинку, в своєму рідному місті. Ви живете разом із батьками, іншими родичами. Але у всіх людей є спільний дім — планета Земля.
А як ви розумієте слово спільний? (Відповіді учнів.) Так, спільний — це такий, який належить багатьом, усім, стосується всіх. А тепер погляньмо на малюнки. (Учитель вивішує малюнки звичайної хати, багатоповерхового будинку, будинку державної установи.) Ось (показує хату) — дім однієї родини, де спільно проживають батьки, діти, дідусь і бабуся та інші, ведуть своє спільне господарство. А тепер подивіться на цей малюнок — це багатоквартирне житло, спільний дім, де проживає багато родин, вони живуть хоч кожен у своїй квартирі, але у спільному домі і також мають спільне господарство: газ, воду, освітлення, опалення, двір і т. ін. А в цьому домі розміщені державні установи (малюнок). Це будівля банку. І ось погляньте на карту світу — це карта нашої планети Земля. У кожному її куточку живуть родини, батьки і діти, бабусі і дідусі у своїх власних будинках або в багатоповерхівках, у селі чи в місті, але всі ми живемо на одній планеті — планеті Земля, яка і є для всіх нас спільним домом. Отже, Земля — спільний дім для всіх людей.
2. Робота за підручником (с. 100–102)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Читають текст рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 100.
Опрацьовують матеріали рубрики «Я хочу дізнатися».
Виконують завдання на с. 101–102.
Робота в парах
Учитель пропонує учням скласти «Правила спільного життя землян».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 102. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Квітка»
Дітям роздають пелюстки квітки, вони записують слова побажання: якою вони хотіли би бачити свою Землю? А потім, зачитуючи, приклеюють пелюстки навколо планети Земля.
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Як називається наш спільний дім?
— Як звемося ми — люди, які живуть на планеті Земля?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 100–102).
Виконати малюнок «Планета Земля — спільний дім для всіх людей».



Я у світі 4 клас РІЗНОМАНІТНІСТЬ КУЛЬТУР І ЗВИЧАЇВ НАРОДІВ
РІЗНОМАНІТНІСТЬ КУЛЬТУР І ЗВИЧАЇВ НАРОДІВ
Мета: продовжити ознайомлення учнів з різноманітністю культур і звичаїв народів; вчити доводити необхідність толерантного ставлення до різноманітності культур, звичаїв народів; виховувати повагу до національних традицій, звичаїв та обрядів інших народів.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Презентація малюнків «Земля — спільний дім для всіх людей»
— Нехай Земля буде будинком, де панує мир і злагода.
2. Гра «Що спільного, чим відрізняємось?»
— Крім даних від природи біологічних ознак, люди відрізняються й суспільними рисами, різноманітністю культур і звичаїв. Якими саме? Наведіть приклади. (Міркування учнів.)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про різноманітність культур
і звичаїв народів.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
— Сучасне людство налічує тисячі народів, майже 200 держав, понад 6 млрд жителів. Серед усієї маси людей немає двох однакових осіб. Кожен має свої особливості. Крім індивідуальних відмінностей, виділяють також групові: сімейні, статеві, вікові, професійні, національні і т. ін. Будь-яка нація, соціальна група сприймає із системи загальнокультурних людських цінностей тільки те, що відповідає духовному настрою, їхньому рівню розвитку, можливостей. Національні культури стають взаємопов’язаними. Вони впливають одне на одну, посилюється взаємозв’язок різних країн і народів. Національні риси не можна перебільшувати, робити їх винятковими. Національні особливості зближують людей, зацікавлюють людей інших національностей, а не вилучають людей з національного оточення інших народів, не замикають народи у собі. «Наша істинна  національність — це людство»,— сказав письменник Герберт Джордж Уелс.
Людина повинна виконувати певні правила сумісного співіснування на Землі (учитель читає правила та обговорює їх з дітьми).
- Любити і шанувати Землю, яка благословляє життя й управляє ним.
- Не ставити себе над іншими живими істотами і поводитися таким чином, щоб вони не зникали.
- Бути вдячним рослинам і тваринам за їжу, яку маємо.
- Не оскверняти багатств Землі виробництвом зброї.
- Не наживатися на багатствах Землі, а відновлювати їх.
- Споживати багатства Землі раціонально, бо всі земляни мають на них однакові права.
— Які народи, що проживають на території України, ви знаєте? Як ви вважаєте, вони мають однакові з нами права? Як ми до них повинні ставитися?
— Кожен народ має свою культуру, свої звичаї. Як проявити повагу до національних традицій, звичаїв та обрядів інших народів?
— Знання культурних цінностей різних народів, національних свят дозволяє глибше пізнати душу народу, краще порозумітися. Народи, які проживають в Україні, повинні вивчати українську культуру. Якщо основою традиції якогось народу є загальнолюдські цінності, то вони сприймаються всіма народами і потребують толерантного ставлення.
2. Робота за підручником (с. 103–106)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Робота в парах
Учні працюють за малюнками і запитаннями на с. 103–104.
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 104.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 104–106.
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 106. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
— Найбільшими за чисельністю народами у світі є китайці. Їх понад 1 млрд чоловік, та хіндусіанці (живуть в Індії), їх понад 220 млн чоловік. До великих також належить й українська нація, яка за кількістю представників посідає 22-ге місце. У світі українців понад 47 млн, у тому числі на території
України їх проживає 37,5 млн. Близько 10 млн українців живуть за межами своїх історичних земель: у Росії, США, Канаді, Казахстані, країнах Європи.
2. Гра «Прислів’я»
Гра «Прислів’я»
— До прислів’їв різних народів доберіть аналогічне українське прислів’я.
(Ця гра має за мету підкреслити подібні риси національностей.)
- Як дбаєш, так і маєш.
Где нянек много, там дитя безного. (Білорусь)
У семи нянек дитя без глаза. (Росія)
- Хто два зайці гонить, жодного не здогонить.
Два арбуза не удержишь. (Кавказ)
За двумя зайцами погонишься — ни одного не поймаешь. (Росія)
- Чий корінь, того й плід.
От рябины яблок не жди. (Латвія)
От осинки не родятся апельсинки. (Росія)
- За один раз не зітнеш дерева враз.
Нерадивый дважды делает. (Татарстан)
Семь раз отмерь — один отрежь! (Росія)
- Більше діла, менше слів.
Больше знай, меньше болтай. (Татарстан)
Больше думай, меньше говори. (Росія)
- Язик до Києва доведе, але там його доведеться прикусити.
Тот не заблудится, кто спрашивает. (Естонія)
Язык до Киева доведёт. (Росія)
— Діти, що ви помітили? (Учитель підводить учнів до розуміння
спільності народів у їх прагненнях, моральних якостях і т. ін.)
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового про різноманітність культур і звичаїв народів ви дізналися?
— Чому в Україні дуже важливо знати звичаї різних народів?
— Які приклади звичаїв різних народів, що живуть в Україні, вам відомі?
— Як потрібно ставитися до культури різних народів?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 103–106).


Я у світі 4 клас НАЙБЛИЖЧІ СУСІДИ УКРАЇНИ. ЗАПРОШЕННЯ ДО ПОДОРОЖІ
НАЙБЛИЖЧІ СУСІДИ УКРАЇНИ. ЗАПРОШЕННЯ ДО ПОДОРОЖІ
Мета: розширити уявлення учнів про Україну як одну із країн на карті світу, суверену державу, про країни-сусіди; розширювати світогляд; виховувати любов до рідної землі, національну свідомість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тестування
— Позначте правильні відповіді.
1. Національний символ України — це:
а) Хрещатик;
б) Дніпро-Славутич;
в) Чорне море.
2. Народний символ України — це:
а) калина;
б) чорнобривці;
в) ромашка.
3. Усесвітньо відомі національні пам’ятки-споруди:
а) Софіївський собор;
б) Києво-Печерська Лавра;
в) Ейфелева вежа.
4. Історичні символи України:
а) Кирило Кожум’яка;
б) Ярослав Мудрий;
в) Богдан Хмельницький.
5. Народні символи нашого краю:
а) гімн;
б) вишиванка;
в) прапор.
6. Державними символами України є:
а) Герб:
б) Гімн;
в) Прапор;
г) зброя.
7. Державний Прапор України:
а) синьо-жовтий;
б) жовто-синій;
в) блакитний.
8. Державним Гімном України є пісня:
а) «Ой у лузі червона калина...»;
б) «Ще не вмерла України...»;
в) «Разом нас багато, нас не подолати».
9. Найвизначнішим символом України з-посеред природних об’єктів є:
а) ріка Дніпро;
б) гора Говерла;
в) острів Хортиця.
— Скільки країн у світі?
— Усього на карті світу 185 країн. Наш урок присвячений одній із них.
Звісно, це наша рідна Україна!
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про Україну як одну із країн на карті світу, суверенну державу, про країни-сусіди нашої країни.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь учителя з елементами бесіди
Різні в світі є країни, різні люди є на світі.
Різні гори, полонини, різні трави, різні квіти...
Є з усіх одна країна найрідніша нам усім.
То — прекрасна Україна, нашого народу дім.
— Погляньте, діти, на карту України.
Ось зазначені межі української землі, де з давніх-давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша земля. Якби ми задумали пройти пішки із заходу на схід, то для цього знадобилося б близько 100 днів, бо простір цей протягнувся на 1300 км зі сходу на захід, а з півночі на південь — на 900 км.
Нині площа України становить 603,7 тис. км2. Розмірами території вона поступається лише Росії та Казахстану, а в Західній Європі (показати на карті) перевищує площу країн — Франції, Іспанії. Межує з Польщею, Угорщиною, Румунією, Словаччиною, Молдовою, Білоруссю, Росією.
Загальна довжина кордонів — близько 6400 км (тобто більше 1/6 від довжини кола земної кулі по екватору), у тому числі із країнами далекого зарубіжжя — 1250 км. 1050 км кордонів України припадає на моря.
На заході Україна межує з Польщею, Румунією, Словаччиною. На південному заході — з Молдовою, а на півночі — з Білоруссю. На південному та північному сході — з Росією.
Крайнім східним пунктом є селище міського типу Мулеве Луганської області, а крайнім західним пунктом — м. Чоп Закарпатської області. Крайня північна точка — с. Муравії Чернігівської області, а південна — мис Сарич у Криму. На південному сході Українських Карпат знаходиться умовний центр Європи.
Земна поверхня України є різноманітною. Є тут і гори, і рівнини, і долини, і яри. Через землю України на південь несе свої води величавий сивий Дніпро, що впадає в Чорне море. З півдня нашу Вітчизну омиває ще одне море — Азовське. На заході піднімають у небо свої вершини гори Карпати. На півночі ростуть густі ліси — це Полісся, а далі на південь природні пейзажі поступово змінюються, переходячи у степ.
В Україні є безліч річок, озер, водосховищ, ставків. Лише річок налічується 71 000! На кожний квадратний кілометр території припадає 250 м річок. Найбільшими є Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай.
Дніпро (довжина 2285 км) — третя після Волги і Дунаю річка Європи. Вона бере початок у Росії і несе свої води до Чорного моря через Росію, Білорусь, Україну. Наші предки називали цю річку Данапріс, що означає «вічна вода». Друга назва Дніпра — Славутич, від слова Слава. Серед 847 приток є такі великі річки, як Прип’ять і Березина, Сож і Десна.
Понад 95 % території України — рівнина. Височини займають четверту частину рівнин. Гори знаходяться тільки на крайньому заході (Карпати) та півдні (Кримські).
Найбільшими містами України є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Донецьк, Одеса, Запоріжжя. Це — міста-мільйонери. Також великими містами є Львів, Миколаїв тощо.
Нам пощастило жити на цій чудовій землі, милуватися її красою, користуватися її дарами.
Чудові заповідні землі, природа сіл, малих та великих міст нині потребують кмітливих і дбайливих господарів. Природа чекає від нас чуйності, доброти й розуму.
Різні в світі є країни,
Гарні є, і є багаті,
Та найкраще в Україні,
Бо найкраще — в рідній хаті.
— Як ви розумієте слова «Україна — суверенна деджава»?
— Суверенна означає незалежна. А незалежний — це той, який не залежить від інших, ні від кого, самостійний, вільний. А вільний — означає ніким не гноблений, не поневолений, самостійний. Понад двадцяти років тому народ України здобув свою волю і незалежність, про яку мріяв і за яку самовіддано боровся, та став самостійно управляти своєю державою, своїм господарством. В історії українського народу були такі часи, коли Україна була під владою інших держав і не могла самостійно і вільно розвиватися, тобто була поневолена, залежна від інших, які нав’язували свою волю, свою культуру, погляди на життя. А сьогодні ми — вільні і незалежні, відроджуємо свою мову, історію, культуру, традиції і звичаї, притаманні українцям з споконвіків.
Ми живемо на своїй рідній землі, яка зветься Україна, а ми — українці. (За Н. Красоткіною)
2. Робота за підручником (с. 107–110)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 107.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 108–110.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 110. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Читання вірша Н. Красоткіної (виступи підготовлених учнів)
Ми живемо у світлому краю,
У вільній незалежній Україні.
Наснагу тут плекаємо свою,
І небеса над нами сині-сині.
Усе в нас є: озера і ліси,
Степи і гори, ріки і долини,
Моря і море вічної краси,
Усе для щастя і життя людини.
З глибин віків тут мій народ живе —
Співучий, вільний, з доброю душею.
І особлива музика пливе,
А українець нерозривний з нею.
Тут все, до чого поглядом торкнись,
Любов’ю дише,чарами й красою.
Лиш полюби, уважно придивись —
І це навік залишиться з тобою.
Край чарівний і працьовитий люд.
Земля родюча і вода прозора.
Тут визира краса з усіх-усюд
І вільна воля в душах неозора.
Душа покорена ніколи не була.
Завжди до волі прагнуть наші люди.
Ми всім бажаєм миру і тепла,
Та українець завжди вільний буде —
В усі віки, в усі складні часи,
І буде так, допоки сонце грає.
Душа в нас зіткана з любові і краси,
І воля нам ясним промінням сяє.
Ми незалежні, вільні, наче птах.
До всіх народів світу завжди щирі.
І долю власну ми тримаємо в руках,
Живемо з усіма людьми у мирі.
— Так, ми живемо із цілим світом у дружбі та мирі. І в нас, в Україні, живуть не лише самі українці, хоч їх переважна більшість. Поруч із нами вільно і щасливо проживають представники інших національностей: росіяни, білоруси, татари, узбеки, поляки, чехи та багато інших. Та всі вони є народом України, ми живемо у спільному домі. Нам усім вистачає місця, і ніхто не робить різниці між людьми за національними ознаками, тут усі рівні у своїх правах. Кожній людині відкритий простір для праці, навчання, творчості, відпочинку. Живи, трудись, навчайся, займайся улюбленою справою — ти живеш у вільній і незалежній державі, в чарівному куточку планети — в Україні.
2. Робота в групах
— Доберіть якомога більше синонімів до слова Батьківщина.
Наприклад:
це моя рідна Україна;
це земля, де я народився і зростаю;
це моя держава;
це мій любий рідний край;
це моя рідна сторона, де живуть мої батьки, де жили діди, прадіди;
це отча земля;
це мальовничий куточок.
3. Гра «Займи позицію»
Учитель пропонує учням висловити власну думку і зайняти певну позицію:
Україна незалежна! Україна незалежна?
Відповідь потрібно аргументувати.
4. Робота в парах
Гра «Зберіть прислів’я»
Дерево міцне корінням, своє гніздо знає.
За рідною землею чужа — мачуха.
Всяка пташка що пташка без домівки.
Рідна сторона — мати, людина — родом і народом.
Людина без Батьківщини, і в раю скучно.
5. Гра «Що віддаси рідній землі?»
— У вас на партах — макети долоньок. Зараз ви на них напишете свої імена і відповідь на запитання «Що зробиш задля Батьківщини, коли виростеш?».
Потім прикріпите навколо карти України. І нехай тепло ваших долонь, ваших щирих майбутніх справ зігріє нашу Батьківщину, зробить її сильнішою...
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Покажіть на карті, де розташована Україна.
— Які гори простяглися на території України?
— Які ріки протікають? Яка з них є найбільшою?
— Куди впадають ці річки?
— З якими державами межує Україна? Покажіть їх розташування на карті.
— З якою країною кордон України є найдовшим, а з якою — найкоротшим?
— Які моря омивають територію країни? Покажіть їх.
— Які міста в Україні найбільші?
— Поясніть твердження «Україна — суверенна держава».
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 107–110).



Я у світі 4 клас МИ — МАНДРІВНИКИ
МИ — МАНДРІВНИКИ
Мета: залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
- Яка держава знаходиться на Півночі України? (Білорусь)
- Що знаходиться у правій східній частині карти України? (Держава — Росія)
- Де розташовані Чорне та Азовські моря на карті? (На півдні)
- На Заході Україна межує з... (Румунією, Молдовою, Угорщиною, Словаччиною, Польщею)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда
— Діти, ми багато працювали з картами, а як ви вважаєте, чи завжди вони існували? (Ні)
— А яким чином люди дізнавалися про нові землі? (Подорожували)
— А навіщо люди подорожували? (Торгівля, пошуки нових, багатих земель)
— Кому з вас довелося подорожувати? Що сподобалося?
— Чи потрібно подорожувати сьогодні? (Так)
— А навіщо, адже всі землі вже відкриті, люди дуже багато що можуть просто побачити на телеекрані? (Ні, вчені й сьогодні подорожують та роблять нові відкриття.)
— Коли вам довелося подорожувати? (Розповіді дітей про подорожі.)
2. Робота за підручником (с. 111–112)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Робота в парах
Учні роздивляються малюнок та виконують завдання на с. 111.
Читають текст рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 111–112.
— Розгляньте схему роботи над проектом на с. 112. Які слова вам незрозумілі?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 112. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим мандрівником у світі, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 111–112).


Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО ПОЛЬЩІ
ПОДОРОЖ ДО ПОЛЬЩІ
Мета: розширити уявлення учнів про Польщу; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Відгадай»
Це європейська держава, що має в своєму складі 16 воєводств. межує із сімома країнами: на північному сході — із Росією та Литвою, на сході із Білоруссю та Україною, на півдні — із Чехією та Словаччиною, на заводі — з Німеччиною.
На півночі омивається водами Балтійського моря. Столицею є місто Варшава.
Займає територію понад 312 тис. км2 (9-те місце в Європі). Населення — понад 38 млн чоловік (8-ме місце в Європі).
У цій державі проживають 300–350 тис. українців.
Це — ... (Польща).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснемо віртуальну подорож до Польщі.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Столиця Республіки Польщі місто Варшава, що є також і найбільш населеним містом Польщі (понад 2,5 млн чоловік). Варшаву можна назвати містом «най-най...». Тут знаходяться найдорожчий готель, найвища будівля, найменший будинок, найвужчий будинок, найстаріша кондитерська, найвищий басейн.
Цікаво, що національним символом Польщі є білий орел. Згідно із легендою, древній предок поляків Лех заснував першу столицю Польщі, побачивши гніздо орла, і саме на тому місці заснував місто. Лех був уражений красивим білим орлом, який летів на тлі червоних променів сонця.
У Польщі немає бездомних тварин. У державі майже немає проблем з екологією.
У містах, на берегах Вісли багато чайок, у парках — безліч білок. У житловому районі Варшави ввечері можна побачити їжаків.
У польській столиці — Варшаві — одна вулиця названа на честь Вінні-Пуха. Цікавим фактом про Польщу є те, що святковий стіл у цій країні завжди починають із супу. На Різдво першою стравою обов’язково має бути грибний суп чи червоний борщ. До речі, останній часто не їдять, а п’ють. На борщ можна натрапити і в кавових автоматах. Попри все це, у звичайні дні на обід суп їсть не кожен.
2. Робота за підручником (с. 113–114)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики«Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 113–114.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 114. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом у Польщі, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви навчилися сьогодні на уроці?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 113–114).

Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ
ПОДОРОЖ ДО ВЕЛИКОЇ БРИТАНІЇ
Мета: розширити уявлення учнів про Велику Британію; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Відгадай»
Цю суверенну європейську державу називають Сполученим Королівством. столиця Королівства — місто Лондон, найбільше у країні. Територія займає близько 244 тис. км2. Населення — понад 63 млн чоловік. З усіх боків Королівство оточене водними просторами: Атлантичним океаном, Північним морем,
Англійським каналом та Ірландським морем. Це — ... (Велика Британія).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Великої Британії.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
Велика Британія утворилася шляхом об’єднання Шотландії з Англією. Цей договір був підписаний у 1707 р. і став причиною створення Сполученого Королівства Великої Британії. Слово Велика додали до слова Британія тільки для того, щоб можна було позначити цю країну як політичну одиницю. Виходить, що Британія — це острів, а Велика Британія — країна.
Столиця — Лондон. У Лондоні дуже розвинений метрополітен. Його станції є в кожному районі, а також вокзалі й аеропорту, що дуже зручно. За проїзд у лондонському метро немає фіксованої оплати, тобто ви заплатите за ту кількість станцій, які проїдете.
Практично в усі музеї в Лондоні можна зайти безкоштовно, але в усіх відвідувачів є можливість залишити «пожертву» певної суми грошей, яку вони самі визнають прийнятною. У Великій Британії дуже складно зустріти бездомних тварин. Зазвичай їх утримують у спеціальних притулках. Це пов’язане із законом про жорстоке поводження із тваринами. У Великій Британії дуже люблять пити чай. Ця країна посідає третє місце у світі після Індії й Туреччини за споживанням чаю на душу населення.
2. Робота за підручником (с. 115–116)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 116.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 116. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом у Великій Британії, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 115–116).






Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО КИТАЮ
ПОДОРОЖ ДО КИТАЮ
Мета: розширити уявлення учнів про Китай; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Гра «Відгадай»
Це стародавня цивілізація Східної Азії, яка увібрала у себе значну кількість держав та культур упродовж 6 тисяч років. Батьківщина багатьох технічних винаходів, які змінили долю людства (папір, компас, порох, друкарство).
Омивається морями тихого океану (на сході і півдні). Межує з Монголією, Росією, Казахстаном, Киргизстаном, Таджикистаном, Афганістаном, Індією, Непалом, М’янмою, В’єтнамом, Бутаном, Лаосом.
Населення країни становить понад 1,8 млрд чоловік (це майже п’ята частина всього населення Землі).
Система письма — ієрогліфіка, що нараховує понад 50 тис. знаків!
Це — ... (Китай).
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Китаю.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Багато вчених вважають, що китайська цивілізація — найстаріша у світі. І небезпідставно! Тут є культурні пам’ятники, які датуються 6 ст. до н. е.
Саме тут у 1300 р. винайшли туалетний папір. Проте спочатку користуватися ним було дозволено тільки членам імператорської сім’ї. Китай є батьківщиною не лише туалетного паперу, але й багатьох сортів фруктів і квітів, які на сьогодні поширені у всьому світі. Так само часто, як у нас, домашніми вихованцями є коти і собаки, а ще в Китаї цю роль виконують цвіркуни. Діти навіть улаштовують бої за участю цих комах.
Велика Китайська стіна — це надзвичайно протяжна кріпосна стіна, викладена з каміння та глини. Історики стверджують, що одночасно на будівництво Великої стіни було зайнято близько мільйона людей. Стіна проходить головним чином за гористих місцях, повторюючи вигини рельєфу, звиваючись серед лісів, спускаючись у долини, перетинаючи степ і пустелі.
Розповідаючи цікаві факти про Китай, не можна не відзначити, що найбільш популярним хобі серед китайців є філателія (колекціонування поштових марок).
Траурним тут уважають білий колір, а не чорний, як в усіх європейських країнах. Похвали Китай гідний і завинахід морозива, рецепт якого потрапив до Європи за допомогою Марко Поло. Почіпні мости, як і багато іншого, включаючи компас, друкарство і порох, теж прийшли з цієї азіатської країни.
Правда, тут вони з’явилися ще в 25 р. до н. е., а в Європі — через 1800 років. Символ благополуччя й удачі в цій країні — кажан. І, звісно ж, не можна не згадати про найважливіше свято, яким тут є китайський Новий рік. 
2. Робота за підручником (с. 117–118)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 118.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 118. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
Раз — всі встали,
Два — підняли руки вгору, похитали,
Три — прогнулись, на чотири —
Всім ласкаво усміхнулись.
П’ять — притупнули ногою.
Шість — тепер іще другою.
Сім — за спинку руки склали,
Нахилились — знову встали.
Вісім раз отак зроби,
На дев’ятий — рівний ти,
Ну, а десять — вже сідайте.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом у Китаї, то...
2. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 117–118).


Я у світі 4 клас ПОДОРОЖ ДО ІНДІЇ
ПОДОРОЖ ДО ІНДІЇ
Мета: розширити уявлення учнів про Індію; залучити школярів до участі у проекті; розвивати навички спільної роботи; виховувати допитливість.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
— Яка найвища точка нашої планети? (Гора Еверест, або Джомолунгма — 8848 м)
— Далеко, далеко, за морями і лісами, за річками і пустелями у Гімалаях стоїть висока гора, ім’я якій Еверест, це найвища точка нашої планети. Уявіть, що ви піднялися на цю гору — і під вами далеко-далеко, внизу розкинулася прекрасна казкова країна Індія, що посідає друге місце у світі за
кількістю населення (1,2 млрд. чоловік) та сьогодні дивує туристів своєю особливою культурою.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми здійснимо віртуальну подорож до Індії.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Індія — батьківщина однієї з найпоширеніших світових релігій — буддизму, якого дотримують багато корінних жителів. Вегетаріанство (відмова від споживання м’яса і риби) також має індійські корені. З одного боку, це можна пояснити кліматичними умовами (у спекотному кліматі м’ясо і риба швидко псуються). З іншої — споживання м’яса найсуворіше заборонене релігійними законами і древніми звичаями. Корови взагалі є священними тваринами і вільно розгулюють жвавими вулицями індійських міст.
Із-за сприятливого клімату Індія відрізняється великою різноманітністю рослинного і тваринного світу. Тут мешкають величезна кількість різних видів тварин, комах, росте безліч видів рослин. В Індії створені 83 національних парки, заповідники, тигрові заповідники, 200 зоопарків.
У минулому слон був символом влади і величі правителів країни — махараджей, а зараз він працелюбний помічник селян. Ця тварина є героєм багатьох індуїстських і буддійських притч і легенд. Найкращий комплімент для індійської дівчини — це сказати, що у неї хода, як у слона.
Індійський одяг знаменитий своєю колірною насиченістю і, якщо можна так сказати про одяг, добротою. Одяг для жінок, такий, наприклад, як сарі, підкреслює в них жіночність, а чоловічий — комфортний і зручний в умовах спекотного клімату. Індійські наряди так саморізноманітні, як і вся індійська культура.
В Індії чоловіки носять тюрбани. Це довгий шматок тканини, зазвичай 5 м завдовжки, який обертають безліч разів навколо голови. Тюрбан спочатку призначався для збереження голови від спеки і сонця. Щоб упоратися із жаркими кліматичними умовами пустелі, цей довгий шматок тканини замочували у воді на ніч, а вранці зав’язували навколо голови. Безліч шарів тюрбана зберігають вологу протягом усього дня і так рятують від спеки. Сарі — це прямокутний шматок тканини, як правило, від 5 до 9 м завдовжки, витканий з ніжної бавовни або шовку. Однотонне або з квітковими візерунками воно може бути як повсякденним, так і святковим, розшитим золотими нитками і блискітками. Безперечним є одне — традиція носіння сарі, що існує тисячі років і не зникне ніколи.
Заклинач змій — одна з прадавніх професій в Індії. Мистецтво заклинання змій зародилося в Єгипті. Популярність професії заклинача змій зросла у ХХ віці і широко використовувалася для залучення туристів до Індії.
Ще одне диво, батьківщина якого теж, тут в Індії. Ви знаєте, хто такі йоги?
Це люди, що присвятили своє життя вдосконаленню тіла і духу. Говорять, є безліч підтверджень, що досвідчений йог може не лише ходити босоніж по гарячому вугіллю або гострих цвяхах, але навіть літати.
А хто з дітей не знайомий з головним персонажем мультфільму «Мауглі»?
Адже описана Р. Кіплінгом історія має реальні корені. Подібні випадки, коли дикі тварини виховували людську дитину, відбувалися в реальному житті. 
2. Робота за підручником (с. 119–120)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 120.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 120. (Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над загадками
— Які тварини мешкають в Індії? Відгадайте!
- Здивувалась дітвора:
«Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?»
А для цього хобот є! (Слон)
- Любі дітки, подивіться
На велику хижу кицю —
В плямах, смужечках строкатих
Йде саваною гуляти.
Зуби, кігті — як ножі!
Звірі, хто-куди біжіть,
Зараз буде не до ігр,
Бо полює лютий... (тигр).
- Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята —
Пустотливі... (мавпенята).
- В джунглях кожен звір боїться
Цю велику хижу кицю —
Чорна і швидка, як вітер.
Стережись її зустріти,
Бо не знає про манери
Небезпечний звір — ... (пантера).
2. Вправа «Мікрофон»
- Якби я був(ла) найкращим екскурсоводом в Індії, то...
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Чого ви сьогодні на уроці навчилися?
— Що нового ви дізналися?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 119–120).


Я у світі 4 клас УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДУ
УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДУ
Мета: навести учням приклади співробітництва України з іншими країнами у питаннях збереження природи; розвивати мовлення, мислення; виховувати екологічну культуру.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Бліцопитування
— Що таке міжнародне співробітництво?
— Які міжнародні організації з охорони природи вам відомі?
— Чи можна в окремо взятій країні забезпечити існування без екологічних проблем?
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як люди світу співпрацюють з проблем збереження природи.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Колись у прадавні часи люди жили у повній гармонії з природою і в злагоді поміж собою, не знали злиднів, горя й страждань і були набагато щасливіші, ніж пізніші покоління людей. Але на всіх етапах свого існування люди зустрічалися з різноманітними труднощами і проблемами, які повинні були долати і розв’язувати для того, щоб покращити або навіть зберегти своє існування. Невміння ж чи неможливість учасно розв’язати ці проблеми інколи призводили до зникнення цілих народів або до загибелі великих цивілізацій. Чи не найважливішою із проблем стала екологічна проблема. Вона спричинена різким загостренням суперечностей між природою і суспільством унаслідок надмірного і неконтрольованого впливу на природу з боку суспільства, що поставило під загрозу існування самих людей. Негативні наслідки цього впливу проявляються у порушенні природних процесів і екологічних зв’язків, у забрудненні навколишнього середовища, у вимиранні представників флори й фауни.
Найзагрозливішою із цих ознак є зміна складу атмосфери і, внаслідок цього, потепління клімату («парниковий ефект»), яке може призвести до розтавання льодів і різкого підвищення рівня океану. Занепокоєння викликають
також скорочення озонового шару, який захишає все живе на Землі від жорсткого ультрафіолетового випромінювання Сонця; забруднення нафтовою плівкою морів і океанів; знищення лісів, які є головними «фабриками» кисню. За останні 500 років людиною було знищено близько 2/3 лісів, що покривали Землю. Половина пустель, які становлять зараз 10 % земної поверхні, — також наслідок людської діяльності. Щорічно на земній кулі зникає по одному виду тварин і рослин. У багатьох річках і озерах унаслідок їх отруєння шкідливими відходами виробництва не залишилося нічого живого. Зараз під загрозою забруднення перебувають навіть моря та океани. Приблизно 1, 7 млрд людей страждають від нестачі чистої питної води. Основна причина цього — хижацьке ставлення до природи та розвиток суспільного виробництва в цілому, розвиток цивілізації: зростання обсягу транспорту, розростання міст, створення штучних водойм, зміна русел річок та ін. Отже, часом те, що є благом для людини, обертається бідою для природи.
Отже, розв’язання екологічної проблеми — першочергове завдання сучасного людства. Природно, що вона не може не викликати занепокоєння у всьому світі. Це знаходить своє відображення в поширенні різних громадських рухів за охорону природи, у вимогах проводити активнішу природоохоронну політику й застосовувати суворіші засоби покарання до порушників екологічних
вимог, здійснювати екологічну переорієнтацію економіки тощо.
Серед найвідоміших організацій — Міжнародна організація «Грінпіс» — бореться за збереження лісів, океанів, рослин і тварин на Землі. Це Всесвітній фонд охорони дикої природи, який проводить яскраві креативні акції порятунку планети від забруднення, захисту від глобального потепління,
порятунку від вимирання рідкісних видів тварин. Проблема взаємодії суспільства і природи має планетарний характер. Зберегти природу в стані, придатному для життя людини, можна тільки загальними зусиллями населення всієї Землі. Природа не визнає кордонів: забруднення повітря і водних ресурсів не має кордонів, а деякі особливо цінні, унікальні природні комплекси, території належать кільком державам.
Отже, щоб розв’язати складні проблеми охорони і збереження природи, люди всієї Землі повинні об’єднатися. Уже сьогодні держави світу підписують між собою угоди про спільну охорону природи.
Ще на початку XX ст. учені багатьох європейських країн виступали за міжнародне співробітництво в галузі охорони природи. Важливий крок у даній справі зробив міжнародний з’їзд охорони природи, що відбувся 1913 р. у Швейцарії. Але широкого визнання ця ідея набула після Другої світової війни. У Франції на Міжнародному конгресі в 1948 р. відбулося створення Міжнародної спілки охорони природи (МСОП). ООН, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВОЗ), Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), Міжнародне агентство з атомної енергетики (МАГАТЕ), Продовольча і сільськогосподарська організації, ЮНЕСКО, програми ООН по навколишньому середовищу
(ЮНЕП) та багато інших організацій працюють над проблемами охорони природи. Україна успішно співпрацює з цими організаціями. Щоб припинити винищення рослин і тварин, у 1948 р. при ООН був створений Міжнародний союз охорони природи, який узяв під свою опіку рідкісні види рослин і тварин.
У 1966 р. вперше була видана Міжнародна Червона книга. Відтоді в країнах світу почали складати свої національні Червоні книги.
2. Робота за підручником (с. 121–124)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 122.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 122.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 124. (Я дізнався, що...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
— Учитель пропонує учням обрати одну із тем на с. 124, виконати і захистити проект.
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота в групах
Завдання: запропонувати рішення, ідеї для розв’язання проблеми.
1-ша група — зменшення кількості відходів;
2-га група — збереження атмосфери;
3-тя група — охорона ґрунтів;
4-та група — використання палива.
Презентація роботи груп
1-ша група. Методи зменшення кількості відходів
- Переробка вторинної сировини: паперу, скла, пластика, жерстяних банок.
- Розсортування сміття.
- Відмова від виробництва шкідливих упаковок, перехід на використання паперових пакетів, скляних банок, які можна використовувати багаторазово.
yy Зміна власного ставлення до природи.
2-га група. Заходи для збереження атмосфери
- Берегти ліси, насаджувати нові лісові масиви.
- Не користуватися аерозольними розпилювачами, що містять фреони, які знищують озоновий шар.
- Не спалювати сміття.
3-тя група. Охорона водних ресурсів
- Не викидати сміття у річки і моря.
- Економити воду під час прання, прибирання, гігієнічних процедур.
- Відремонтувати зламані крани.
- На фабриках, заводах будувати очисні споруди.
4-та група. Охорона ґрунтів
- Розумно використовувати хімічні добрива.
- Правильно поливати ґрунти.
- Боротися з ярами.
- Насаджувати ліси та лісосмуги.
2. Гра «Допомагає — шкодить — дуже шкодить»
Учні показують відповідну картку: «Допомагає» — зелена картка, «Шкодить» — жовта, «Дуже шкодить» — червона картка.
- Вирубування лісу
- Сміття на галявині
- Лійка і квіти
- Пташка у клітці
- Зірвані квіти
- Викидання в моря нафти внаслідок аварій
— Видатний педагог В. Сухомлинський писав: «Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем». Як ви розумієте ці слова?
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового дізналися на уроці?
— Які заходи щодо охорони навколишнього середовища ви знаєте?
— Якою є роль держави у природоохоронній справі?
— Яким може бути ваш особистий внесок у справу охорони природи?
— Які міжнародні природоохоронні організації вам відомі?
— Чому охорону природи вважають однією з найважливіших проблем сучасності?
— Поясніть, чому тільки спільними зусиллями народи Землі можуть розв’язати ці проблеми?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 121–124).


Я у світі 4 клас УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДНІ БАГАТСТВА
УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО ПРИРОДНІ БАГАТСТВА
Мета: поглибити знання учнів про внесок кожної людини у збереження природних багатств; розвивати екологічне мислення, культуру; виховувати відповідальність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація учнівських проектів
— Головна особливість нашої планети — існування життя. Саме цим вона відрізняється від решти сусідок по Сонячній системі, і це її та наше найголовніше надбання. Однак далеко не кожний мешканець планети усвідомлює, що  ожливість життя на Землі та загалом її існування — це справжнє диво. І його треба оберігати, або хоча б не завдавати шкоди. Потрібно цінувати те, що
маємо, тоді, можливо, й уникнемо багатьох проблем. 
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, який внесок може зробити кожна людина у збереження природних багатств.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Споконвіку на наших землях жили люди, працювали, ростили дітей.
Але за часів наших дідів і прадідів не виникало серйозних екологічних проблем, бо люди із шаною і повагою ставилися до матінки-природи, не віддаляли себе від неї.
Чому ж тоді так гостро нині постала проблема екології? Чому ж так часто люди грубо втручаються у внутрішній світ природи? Мабуть, тому, що вважають себе повноправними її господарями, гарними знавцями її законів. Усілякими способами втілюються «грандіозні» проекти осушення боліт, затоплення водами штучних морів родючих земель, будівництва атомних електростанції.
Подібні «проекти віку» мали принести користь людям, але аж ніяк не природі. І лише тепер ми на собі відчули наслідки безгосподарського ставлення до неї.
Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті, і забруднюючи природу, ми завдаємо шкоди у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому з такої прекрасної нагоди зробимо хоча б один крок на покращення стану довкілля. Кожен для себе повинен знайти його сам. Дехто відмовиться сьогодні від поїздки на транспорті, хтось посадить дерево, а інший нарешті прибере сміття в своєму дворі. Але разом ми зробимо навколишнє середовище кращим, і надалі не забуватимемо пройого охорону та збереження природних скарбів. Саме від нас залежить наше майбутнє!
2. Робота за підручником (с. 125–128)
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 125.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 126–127.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 128. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Творча робота «Захист навколишнього середовища» 
Творча робота «Захист навколишнього середовища»
Учитель об’єднує дітей у пари і просить одну дитину з пари написати п’ять пропозицій за темою: «Як люди повинні піклуватися про навколишнє середовище». Іншого — п’ять пропозицій за темою: «Як люди знищують навколишнє середовище». Потім діти об’єднуються в групи таким чином, що перша дитина з пари потрапляє в першу групу, а друга — в другу. Зі всіх пропозицій дітей складають загальну розповідь за темами. Представники кожної групи мають зачитати результати своїх обговорень і записати їх на дошці.
Учитель пропонує дітям до кожного пункту результатів обговорень першої групи дібрати відповідний пункт з результатів обговорень другої групи. Таким чином може бути вироблений прекрасний план захисту навколишнього середовища.
Якщо дітей багато, для більш ефективної роботи їх можна об’єднати у чотири або шість груп.
Удома кожний учень ілюструє свою пропозицію щодо захисту навколишнього середовища і пише твір на тему: «Що я можу зробити для України, щоб наша держава стала найкращою в світі».
З малюнків і творів дітей організують стенд: «Чим ми можемо допомогти нашій країні».
— Ми часто лише говоримо про збереження навколишнього середовища і збереження природних ресурсів. Настав час здійснити важливі кроки в напрямку збереження навколишнього середовища.
Кожен із нас може реально сприяти порятунку природи.
Прості способи збереження навколишнього середовища
- Якщо кожен із нас кожного року висаджуватиме одне маленьке дерево, це буде вагомий вклад у збереження довкілля.
- Активне використання міськими жителями велосипеда може сприяти зменшенню забруднення повітря вихлопними газами.
- Вимкніть світло, телевізор й інші електроприлади, перш ніж вийти з дому. Не залишайте комп’ютер та інші прилади ввімкнутими, якщо ви їх не використовуєте. Це є добрим способом заощадити електроенергію.
- Однією з найважливіших складових навколишнього середовища є вода. Запобігання витрат води є одним із наших обов’язків. Не можна забруднювати водойми під час відпочинку на природі.
— Кожен з нас може зробити певний крок у напрямку збереження навколишнього середовища!
2. Складання асоціативного куща «Як я можу допомогти довкіллю?»
Економити електро-
енергію, воду
Не користуватись ае-
розольними розпи-
лювачами
Насаджувати ліси
Сортувати побутове
сміття
Як я можу допо-
могти довкіллю?
Зменшити кількість
сміття
Не користуватись плас-
тиковими упаковками
Підгодовувати
птахів узимку
Не спалювати сміття
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що ви бажаєте змінити навколо себе?
— Які заходи з охорони різних ресурсів вам відомі?
— Який внесок у справу захисту навколишнього середовища може зробити кожний мешканець планети? (Очистити від сміття найближчу до себе територію; висадити хоча б одне дерево; відмовитися хоча б на день від автомобіля...)
— Що ви зробили б для того, щоб зберегти нашу Землю такою, як вона є, або зробити ще кращою?
— Необхідно жити в єдності з природою, берегти і примножувати її багатства. Кожен справжній патріот своєї Батьківщини повинен берегти свою Землю, піклуватися про її благополуччя, щоб чудові краєвиди завжди милували людське око.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник (с. 125–128).


Я у світі 4 клас
Тема:  УСІМ СВІТОМ ОХОРОНЯЄМО КУЛЬТУРУ РІЗНИХ НАРОДІВ
Мета: поглибити знання учнів про внесок кожної людини у збереження різних культур; розвивати пізнавальний інтерес, уміння аналізувати та узагальнювати почуте, естетичний смак; виховувати у дітей інтерес, повагу до культурної спадщини, бажання берегти пам’ятки історії та культури для майбутніх поколінь.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Презентація розповідей учнів «Що я можу зробити для України, щоб наша держава стала найкращою в світі»
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, який внесок може зробити кожна людина у збереження культур різних народів.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Повідомлення вчителя
— Що таке культурна спадщина?
Культура — це духовні і матеріальні цінності, створені людиною протягом усієї історії.
Спадщина — майно і цінності, які після смерті людини переходять у власність когось іншого.
— Об’єднаймо значення цих слів — і одержимо поняття «культурна спадщина».
На вашу думку, що таке «культурна спадщина»? (Культурна спадщина — це все, що ми одержали у спадок від наших предків. Культурна спадщина — це пам’ятки нашої історії, це наша гордість, які ми маємо цінувати і берегти для того, щоб їх побачили наші нащадки.)
— Порівняймо свої відповіді зі словником.
Культурна спадщина — це цінності історії і культури, збережені від попередніх епох, або від діяльності окремих осіб.
Культурна спадщина народу — це створені ним матеріальні й духовні цінності. Це пам’ятники архітектури, скульптури, живопису, письма, друкування, фольклору, а також традиції в поведінці й звичаях.
Музеї, галереї Скульптура, архітектура Парки, сади Культурна спадщина Монументи Пам’ятки історії
Монумент — це споруда на честь видатної події, або особи (пам’ятник).
— Культурна спадщина — це своєрідна скарбниця матеріальних і духовних витворів минулого.
Відповідно до прийнятої 1972 року Конвенції ЮНЕСКО до культурної спадщини належать:
- пам’ятники — витвори архітектури, монументальної скульптури й живопису;
- структури археологічного характеру, написи, печери, що мають цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
- архітектурно-паркові ансамблі — така архітектура, поєднання або зв’язок з пейзажем якої являють собою видатну цінність з точки зору історії, мистецтва чи науки;
- визначні місця — витвори людини чи спільні витвори людини й природи, що являють собою певну цінність з точки зору історії, естетики, етнології чи антропології.
— Конвенція ЮНЕСКО про охорону всесвітньої й природної спадщини стала одним із документів, що одержали світове визнання. Тоді до неї приєдналися 156 країн.
— Чому, на ваш погляд, необхідно зберігати культурну спадщину народу?
— Збиранням, збереженням і вивченням культурної спадщини займаються музеї, архіви й бібліотеки.
У XXІ ст. з’являються інтернет-музеї, де у віртуальному просторі можна ознайомитися з культурною спадщиною різних епох і народів.
— Чи потрібні музеї в епоху Інтернету?
— Які музеї ви знаєте?
— Які найдавніші художні музеї світу, що існують і нині, вам відомі?
(Лувр, Париж, Франція; Прадо, Мадрид, Іспанія; Дрезденська галерея, Німеччина; Ермітаж, Санкт-Петербург, Росія)
2. Робота за підручником (с. 129–131)
Вправа «Мікрофон»
Учні виконують завдання рубрики «Повтори те, що знаєш».
Робота в парах
Учні виконують завдання рубрики «Поділися своїми думками».
Читають текст рубрики «Я хочу дізнатися».
Робота в парах
Учні виконують завдання на с. 130.
Опрацьовують матеріали рубрики «Ознайомся з думкою інших людей» та виконують завдання на с. 130–131.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 131. (Я дізнався, що... Я прагну...)
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Цікаво знати!
Нині на державному обліку в Україні перебуває 152 тис. пам’яток культури, з яких:
- 7 тис.— пам’ятки монументального мистецтва (пам’ятники Т. Шевченку, О. Кобилянській, Л. Липковській);
- близько 15 тис. — пам’ятки містобудування та архітектури (міста Львів, Чернівці, Київ);
- 56 тис. — пам’ятки історії (Кам’янець-Подільська фортеця, парк «Софіївка»).
2. Складання пам’ятки «Збереження культурної спадщини»
— Прекрасна наша Батьківщина! Чудові її краєвиди! То що ж ми маємо робити для того, щоб наші нащадки змогли теж побачити і пізнати культуру рідного краю? (Ми маємо цінувати і берегти пам’ятки культури.)
Куди не глянеш — чисті краплі срібла, А в кожній краплі діамант блищить,
І, щоб не сталось, люди, з нами лиха, Нащадкам це багатство збережіть!
— Любов до рідного краю неможлива без знання історії. Та ще вона неможлива без збереження пам’яток цієї історії. Тому зараз ми складемо пам’ятку, правила з якої будемо пам’ятати і виконувати, щоб зберегти все те, що дісталося нам у спадок.
Пам’ятка (учні вивішують на дошці)
1. Вивчати історію та культуру рідного краю.
2. Відвідувати історичні та культурні місця краю.
3. Улаштовувати зустрічі із старожилами нашого краю.
4. Упорядковувати місця, пов’язані з історією та культурою нашої місцевості.
5. Охороняти пам’ятки історії та культури.
3. Гра «П’ять речень»
Учні в п’яти реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Існує правило, яке неможливо просто записати, його потрібно викарбувати у своїй пам’яті: «хочеш знати майбутнє — вивчай минуле», адже «Народ, який не вивчає свого минулого, приречений на забуття».
— Що нового ви дізналися на уроці?
— Що вас здивувало?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Підручник (с. 129–131).

11 комментариев:

  1. ПОВИННІ ЧИТАТИ:

    Мене звати Ясна Савіч, я з Себії, я хочу розкрити хорошу роботу великого заклинателя, який є справжнім і не затримкою допомагати людям, його ім'я - д-р Сахейд, моя історія починається так: у 2007 році мій чоловік залишив мене і пішов бути з іншою жінкою після 11 років шлюбу, він залишив мене, щоб страждати, і я шукав допомоги навколо, щоб повернути його, в той же час я шукав моєї власної дитини, щоб зробити мою сім'я завершена, я ніде не міг знайти допомогу, в 2016 році я зустрівся з онлайн-рекламою про д-ра Саїда про те, як він допомагає жінці об'єднати свою сім'ю і зробити її багатим, мені терміново потрібно зв'язатися з ним і попросити його також допомогти , саме перше слово, яке він сказав мені (я посміхнусь на обличчя), я був щасливий, що швидко від нього відповів, після того, як його заклинання закинуло, він сказав мені, що мій чоловік прийде до мене, просив мене прийняти його назад , я ніколи не вірив, але через 24 години мій чоловік зателефонував мені в офісну лінію, просив мене по телефону пробачити його, я був дуже щасливий і вдячний д-ру Сахеду, я ніколи не повірив, що я коли-небудь знову з чоловіком, але сьогодні ми разом за допомогою доктора Саїда, і я 3 місяці тому мав свою першу дитину з його допомогою, я обіцяв йому, що я поділюся його хороша робота в Інтернеті заради тих людей, які потребують допомоги, і ради тих, хто має неправильні заклинання заклинань, я бачив багатьох стрілялок, але д-р Сахейд є найкращим у нього рішення будь-якої проблеми, він має силу допомогти будь-якому людині, все, що він сказав мені, - переконатись, що я інформую світ про нього, і тому я роблю все це, щоб світові не було, що д-р Сахейд є рішенням будь-якої проблеми з вами, якщо ви Хочеш подякувати його за мене, або хочеш звернутися за допомогою тут, його електронна адреса: saheedtempleofsolution@gmail.com і номер Вібер: +27638836445 і його номер Whatsapp: +2349065101630. Зв'яжіться з ним і вирішити проблему.

    ОтветитьУдалить
  2. Це публічне оголошення для всіх, хто хоче продати нирку, у нас є пацієнти, які потребують пересадки нирки, тому, якщо ви зацікавлені продати нирку, будь ласка, зв'яжіться з нами по електронній пошті iowalutheranhospital@gmail.com
    Ви також можете зателефонувати або написати нам на WhatsApp на +1 515 882 1607.

    ПРИМІТКА: Ваша безпека гарантована і наш пацієнт погодився платити велику суму кожному, хто погодиться пожертвувати нирку, щоб врятувати їх. Ми сподіваємося почути від вас, щоб ви могли врятувати життя.

    ОтветитьУдалить
  3. Це оголошення для широкої громадськості, нас цікавить
    купівля нирок та робота з різними донорами нирок, щоб можна було врятувати наших пацієнтів, якщо ви зацікавлені продати нирку, будь ласка, зв’яжіться з нами, щоб ми могли підтвердити, чи є ви відповідником, щоб пожертвувати нирку нашому пацієнту і велика винагорода чекає кожного donor.Зв'яжіться з нами на електронну пошту:
    jupitermedicalcentreinc@gmail.com або зв'яжіться з нами на WhatsApp: +1 (151) 52935520,

    ОтветитьУдалить
  4. ВСЕ ЧИТАЙТЕ ЦЕ ЗАВДАННЯ НА ЯК ВІДПОВІДАЮТЬ МОЮ КРЕДИТУ З ЛЕГІТОВОЇ І КОРІБНОЇ КОМПАНІЇ Мене звуть Керстін Ліс, я шукав кредит, щоб погасити свої борги, всі, кого я зустрів, шахраювали і брали гроші, поки нарешті не зустріли пана, Бенджаміна Брейль Лі Він міг дати мені позику в розмірі 450 000,00 R. Він також допоміг деяким моїм колегам. Я сьогодні говорю як найщасливіша людина у всьому світі, і я сказав собі, що будь-який позикодавець, який рятує мою родину від нашого бідного становища, я скажу ім'я всьому широкому світові, і я так радий сказати, що моя родина повертається назавжди, тому що мені була потрібна позика, щоб почати своє життя на всьому протязі, оскільки я єдина мама з 3 дітьми, і весь світ здавався, що він висить на мені, поки я не мав на увазі, що Бог послав позикодавця, який змінив моє життя і що в моїй родині, БОГ, що побоюється кредитора, містер, Бенджамін, він був Спаситель БОГ, посланий рятувати мою сім'ю, і спочатку я думав, що це стане неможливим, поки я не отримаю позику, і запросив його до своєї сім'ї -Усім учаснику, від якого він не відмовився, і я пораджу будь-кому, хто справді потребує позики, звернутися до пана Бенджаміна Брейля Лі електронною поштою за адресою (lfdsloans@outlook.com), оскільки він є найбільш розуміючим і добрим сердечним кредитором I коли-небудь зустрічалися з турботливим серцем. Він не знає, що я роблю це, поширюючи свою доброзичливість у відношенні до мене, але я вважаю, що я повинен поділитися цим питанням з усіма вами, щоб звільнити себе від шахраїв, будьте обачливими, як вдавачі та зв’яжіться з правою кредитною компанією. com або whatsapp + 1-989-394-3740. .

    ОтветитьУдалить
  5. ПРОФЕСІЙНИЙ ЛИКОВИЙ КАСТЕР, ЯКИЙ МОЖЕ ДОПОМОГТИ ВАМ З ЛЮБОВЮ, щоб терміново повернути свого колишнього коханого після розриву / розводу, навіть якщо ваша ситуація здається безнадійною! КОНТАКТ: WHATSAPP / VIBER +2347054019402 ЦЕ ДЕЯВНО КРАЩИЙ МАСТЕР ЗАКЛИНАННЯ ОНЛАЙН І ЙОГО РЕЗУЛЬТАТ 100% ГАРАНТІЯ ..

    Після чотирьох років стосунків з моїм хлопцем мій хлопець почав виходити з іншими дівчатами і виявляти мені холодну любов, кілька разів він погрожував розлучитися зі мною, якщо я наважусь допитати його про його роман з іншими дівчатами, я був повністю спустошений і розгублений, поки мій давній друг не розповів мені про заклинателя заклинань в Інтернеті DR WALE, який силами любовних заклинань допомагає людям у їхніх стосунках та шлюбі, спочатку я сумнівався, чи існує така річ, але вирішив це дати спробувати, коли я зв’язався з ним, він сказав мені все, що мені потрібно було зробити, і я зробив це, і він допоміг мені скласти Заклинання любові, і протягом 48 годин мій хлопець повернувся до мене і почав вибачатися, тепер він перестав виходити з дівчатами, і він є зі мною назавжди і по-справжньому. Зверніться до цього Великого заклинателя заклинань для ваших стосунків чи проблеми шлюбу.

    Ось його контакт ..
    Viber / WhatsApp: +2347054019402
    Електронна адреса: drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  6. Я була одружена протягом п’яти років, не маючи жодної дитини, через це мій чоловік починає поводитися вдома дуже дивно, приїжджає додому пізно і більше не проводить часу зі мною. Тому мені стало дуже сумно і загублено в житті, тому що мій лікар сказав мені, що я не можу завагітніти, це справді ускладнює життя мені і моїй родині. моя невістка розповіла мені про DR WALE з Інтернету, як він допомагав людям із подібною проблемою (Завагітніти), яку я переживаю, тому я зв’язався з ним і пояснив йому. він заклинав, і це було диво, через три дні мій чоловік повернувся, щоб вибачитися за все, що зробив, і сказав мені, що готовий підтримати мене в будь-якій справі, що я хочу, через кілька місяців я завагітніла і народила двійнят (хлопці) ми задоволені собою. Дякуємо DR WALE за те, що я врятував мої стосунки і допоміг мені зачати, а також врятував інших. продовжуйте свою добру справу, якщо вам цікаво, зв’яжіться з ним і засвідчіть це благословення, як я. DR WALE WhatsApp / Viber: +2347054019402 АБО Електронна пошта: drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  7. Привіт усім, я хочу повідомити всьому світу, як DR WALE відновив мої розірвані стосунки з EX. Ми разом уже 4 роки, і він сказав мені, що не любить мене, як колись. Все було не так близько 4 місяців, і він закінчив це близько місяця тому. Я був нещасний і просто не хочу більше йти далі. Я писав йому повідомлення відразу після цього, але він навіть не відповів мені. Одного разу я шукав спосіб повернути його в Інтернет, коли побачив пост леді, яка свідчила про те, як заклинатель кохання під назвою DR WALE допоміг їй повернути колишнього, я так відчайдушно намагався повернути свого Я надіслав йому повідомлення і пояснив йому свою ситуацію, і він наказав мені зробити щось, що я і зробив, і через 48 годин мій хлопець повернувся на колінах і благав про моє прощення, і я прощаю його, і наші стосунки знову повернуться до звичного, якщо твій колишній обірвався з вами або у вас є якісь проблеми, тоді ваша проблема закінчилася, тому що DR WALE може вирішити всі проблеми шлюбу та стосунків. Якщо вам потрібно його терміново, ви можете додати його на WhatsApp / Viber: +2347054019402 АБО Електронна пошта: drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  8. Я ділюся цим свідченням з партнерами, які страждають у своїх стосунках, тому що існує нескінченне рішення. Мій чоловік залишив мене та наших чотирьох дітей на іншу жінку на два роки. Я намагався бути сильним лише для своїх дітей, але не міг стримати болю, які мучать моє серце. Мені було боляче і розгублено. Мені потрібна була допомога, тому я дослідив в Інтернеті і натрапив на сайт, де побачив, що Д -р ВАЙЛ заклинатель заклинань, який може допомогти повернути коханців протягом кількох годин. мене. На моє здивування, через кілька днів мій чоловік повернувся додому. Так ми знову возз’єдналися, і в сім’ї було багато любові, радості та миру. Ви також можете зв’язатися з DR WALE, потужним заклинателем заклинань, щоб знайти рішення щодо свого контакту. WhatsApp/Viber/Telegram: +2347054019402 АБО Електронна пошта: drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  9. Життя зі мною було нелегким після того, як мій шлюб розпався, коли мій чоловік вирішив розлучитися, але я дякую Богу за те, що він використав Д-ра Вейла, який схожий на Бога на Землі, щоб відновити мій розірваний шлюб за допомогою його потужного заклинання. Я страждав від депресії протягом 6 місяців, але сьогодні я дуже щасливий, що познайомився з Д-ром ВОЄЛОМ, оскільки його заклинання дійсно змусили мене повірити, що заклинання дійсно є і вони діють. Я зневажала всі інструкції, які дав мені Д-Р WALE, тому що він пообіцяв мені, що зробить мене щасливою і гордою, і насправді все це сталося, і мій чоловік повернувся до мене, стоячи на колінах, благаючи мене про прощення за кілька днів після того, як я зв'язався з ним, і тепер ми знову пов'язані на все життя. Я можу сміливо сказати всім, що заклинання DR WALE дійсно найкращі та найпотужніші. Я вічно вдячний йому до кінця часів. Отже, ви можете зв’язатися з ним по електронній пошті через: WhatsApp/Viber: +2347054019402 або електронну пошту: drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  10. Привіт глядачам онлайн! Я тут, щоб поділитися своїм свідченням про те, як мені допомогли повернути дружину. Я був шахраєм, і моя дружина ловила мене кілька разів. Я намагався виправити себе, і щоразу обманював знову і знову. Здається, я не усвідомлював, що вона для мене значила, поки вона не залишила мене в спокої. Я почав шукати спосіб повернути її, але, здається, нічого не виходило ідеально, поки я не натрапив на статтю про доктора УЕЙЛА, який допоміг багатьом людям у всьому світі відновити стосунки. Я зв’язався з ним за номером у WhatsApp за номером +2347054019402, і він запевнив мене, що моя дружина повернеться до мене протягом кількох тижнів із його потужною магією, і я заплатив деяку суму євро за матеріали, необхідні для роботи. Дивно, але моя дружина повернулася додому через кілька тижнів, сказавши, що все ще любить мене, і я поклявся ніколи більше їй не зраджувати. Все завдяки DR WALE. WhatsApp/Viber: +2347054019402 або drwalespellhome@gmail.com

    ОтветитьУдалить
  11. Перш за все дякую доктору Айо за те, що він повернув мені коханого протягом 48 годин. Мені нема чого сказати, окрім як подякувати тобі та повідомити тобі, що я щаслива.. Мій коханий ставиться до мене краще, і тепер він проводить зі мною більшу частину свого часу, розповідаючи мені, як сильно він любить мене, ніж будь-коли раніше.. Якщо ти маєш будь-які проблеми з вашим коханцем зв’яжіться з Dr.Ayo електронною поштою: ( drayospell@gmail.com ) або WhatsApp +2347055691377 або viber, тому що він є рішенням будь-яких проблем у стосунках

    ОтветитьУдалить