Страницы

Уроки на конкурс "Учитель року"



Розробки уроків різних типів вчительки початкових класів Вербецької ЗОШ І-ІІ ступенів Городиської В. Ю.

Літературне читання                                 
Тема: М.Трублаїні «Пустуни на пароплаві». Уривки «Ловля    летючих риб», «Людина в морі»
Мета: формувати навички свідомого читання; розвивати вміння встановлювати       причинно-наслідкові зв’язки, узагальнювати, доводити. Вчити відшукувати в тексті влучні слова й вирази, які характеризують дійових осіб; заохочувати співробітництво дітей; виховувати позитивне ставлення до тварин.
       Обладнання. Картки зі словами, таблиці.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
                                   Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Мовна розминка (чистомовка)
2. Перевірка домашнього завдання
Переказ тексту від імені певної особи
Самоаналіз. Самооцінка
3. Мотивація навчальної діяльності
    Відгадування загадок
·        Сутулий, горбатий,
           На силу багатий :
          Сто коней повезе,
          Стільки він на собі понесе. (Пароплав)
·        Пір’ям махає,
Хвостом управляє. (Риба)
·        На дереві грається,
На хвостику гойдається.
І зветься це малятко
Веселе … (Мавпенятко)
·        Крила є, а не літає,
    Хоч без ніг - не доженеш.
    Дуже гострі зуби має –
    В океані живе. (Акула)
- Сьогодні продовжимо знайомство з пригодами на морі.
    Читання назв уривків, записаних на дошці
(«Ловля летючих риб», «Людина в морі» )
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Опрацювання уривку «Ловля летючих риб»
 Вправи на розширення кута зору
       жах      ливий                                                зачи    нивши
      роз           гледів                                           пори        нали
   поло              скався                                     шубов           снули 
   спо                    лохала                                погла             дивши
нама                      гаючись                            зали                 шивши
 Словникова робота.
Читання колонок слів «луною» за вчителем (робота в парах)
Творче завдання
- Доберіть синоніми до слів жахливий (страшний), розгледів (роздивився), сполохала (злякала), зачинивши (закривши).
- Поясніть значення слів шубовснули і поринали.
 Читання уривку твору учнями мовчки, використовуючи систему позначок.
 Перевірка перших вражень. (Робота за таблицею )
              «+»
         Що я знав ?
               « –»
     Чого я не знав ?
                  «?»
Про що хотів би дізнатися ?
… є летючі риби ;
… є летючі риби ;
Які на вигляд летючі риби ?
… акули – морські хижаки ;
… є акули, які не нападають на людей ;
На яку відстань стрибають летючі риби ?
… на пароплаві є боцман ;
… хто такий боцман.
Як поводяться люди на пароплаві під час шторму ?
… є дресировані мавпи.

Чим люди харчуються на пароплаві ?
- Де можна знайти відповіді на ці запитання ?
 Створення експертної групи, яка підготує на наступний урок інформацію.
Бесіда за змістом
- Для чого боцман викинув мішок за борт ?
- Як він це зробив ?
- Яку картину спостерігав боцман у морі ?
- Чому мавпочки почали підстрибувати ?
- Чим закінчились ці ігри ?
Творча робота. (Робота в малих групах)
- Домисліть події, які могли б трапитися далі.
 Презентація робіт
Фізкультхвилинка
2. Опрацювання уривку «Людина в морі»
 Словникова робота
Читання гнізд споріднених слів.
                       моря
                       моряки
                       могутній 
                               морський
- Яке слово зайве ? Чому ?
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.
                                         писк
                                         каз                    уючи
по                                    вернули
                                         спішав
                                          пливла
Читання уривку учнями вголос «ланцюжком» ; парами .
Перевірка розуміння самостійно прочитаного тексту.
Один учень виконує завдання на зворотньому боці дошки.
                                 Тестування та взаємоперевірка
1. Хто схопив рятувальний круг і стрибнув у море ?
       А) Мавпочка ;
       Б) боцман ;
       В) моряк, що був на палубі.
2. Чому всі, хто був на палубі, хвилювалися ?
       А) Чи врятує боцман мавпочок ;
       Б) чи не втопиться боцман ;
       В) чи вдасться врятувати боцмана від акули.
3. Як ви вважаєте, чому боцман не злякався акули ?
       А) Він знав, що велетенська мало зуба акула ніколи не нападає на людей ;
       Б) він хотів сам злякати акулу ;
       В) він був впевнений, що моряки йому допоможуть.
4. Як врятувалася Машка ?
       А) Вона вміла плавати і випливла ;
       Б) падаючи, схопилася за мотузок, яким боцман прив’язав мішок ;
       В) її врятував боцман.
Вчитель зачитує правильні відповіді (1Б; 2В; 3А; 4Б.)
ІV. Підсумок уроку
1. Вправи на розвиток швидкості читання
- Прочитайте в тексті місце, яке видалося вам найсмішнішим, найцікавішим, «найцікавішим».
- Скільки разів в оповіданні «Людина в морі» трапляється слово боцман ?
- Прочитати речення, у якому є словосполучення рятувальний круг, малозуба акула, Яшка тулився, гризла шоколад.
2.Складання характеристики боцмана (за обома уривками)
  «Асоціативний кущ».
     рішучий                     досвідчений      сміливий
кмітливий                                                   спостережливий
                                         боцман
       любить тварин               рішучий              багато знає
 Відповіді на питання.(Фронтальна робота)
- Що можна сказати про боцмана з уривку «Ловля летючих риб» ?
- Що нового до образу героя додає наступна частина тексту ?
- Про що свідчить відповідь боцмана морякам ?
- Як ви оцінюєте вчинок моряка ?
- Як би ви вчинили на місці боцмана ?
 Індивідуальні відповіді учнів
V. Підсумок за вивченим твором «Пустуни на пароплаві»
- З творчістю якого письменника ознайомилися ?
- Уривки з якого твору читали ?
- Чим вони цікаві ?
- Чого вони нас вчать ?
     Самооцінювання. Корекція оцінок вчителем
    VІ. Завдання додому
Завдання експертній групі.
На вибір :
Характеристика одного з героїв твору.
Скласти розповідь за однією з ілюстрацій до твору.


Літературне читання
Літературне читання
Тема. Підсумковий урок за розділом «Цікаві пригоди братів     наших менших»
Мета : перевірити, як учні засвоїли твори цього розділу, уміння осмисленого і вдумливого читання; вдосконалювати навички правильного виразного читання; розширювати уявлення учнів про тварин; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати інтерес до книжки.
Обладнання. Схема характеристики героя твору, схема кросворду.  
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
                                      Хід уроку 
І. Організаційний момент 
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.     Мовна розминка
2.     Повторення вивченого матеріалу
Павутинка «Брати наші менші».                                                               
     Брати наші
          менші
Кріт-неборака
лисичка
каченята
котик Мурко    
мавпочки
песик Рябко
  
3.     Вправа для підвищення техніки читання
- Ознайомтеся самостійно з деформованим текстом. Прочитайте правильно.
                                                рКіт
В земпідній цірні кинувпрося тірк і спіпошив ан люповання. діП лемзею в гоньо ривиті деньглакі Родопи- рикодори. жиБіть нів видкош-видкош, кя нькі. реПедні пила рошикі, кя палоти, з твомисти кітягми. ниВо врипаються в тінкис і видкош штовпрохують гойо лагденьке лоті певред. ніВ совзім ліспий. леА нів соном манацує рудгки мезлі. рКіт чуваєвід пазах і єчу хавуми, ощ либзько є щодові в’ячерки.
                                            Кріт
В підземній нірці прокинувся кріт і поспішив на полювання.
Під землею в нього вириті гладенькі дороги-коридори. Біжить він швидко-швидко, як кінь.
Передні лапи широкі,  як лопати, з товстими кігтями. Вони впираються в стінки і швиденько проштовхують його гладеньке тіло вперед. Він зовсім сліпий. Але він носом намацує грудки землі. Кріт відчуває запах і чує вухами, що близько черв’яки.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань
1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку
       - Сьогодні ми вирушимо в подорож, завітаємо в гості до авторів прочитаних нами творів цього розділу.
Я зачитаю лист-запрошення від кожного письменника, а ви відгадайте, хто це.
2. Лист №1
«Я прожив 34 роки. Життя моє було цікаве, насичене пригодами. Побував в Арктиці, на Далекому Сході, де побачив багато цікавого, що і лягло в основу сюжетів моїх творів.» (М.Трублаїні)
Завдання :
 Яке оповідання М.Трублаїні ви прочитали?
 Робота в групах.
Ім’я персонажа
За поданою схемою оберіть правильні характеристики персонажів твору.

 
твір
  
    
зовнішність
стосунки з іншими персонажами
моє ставлення до героя твору
вчинки
 




                                                                                                
І група – Машка.
ІІ група – Яшка.
ІІІ група – боцман.
3. Лист №2
«Я народився в селянській родині. З дитинства ріс чутливим до природи хлопчиком. Уважно прислухався до розповідей бувалих мисливців, рибалок, лісників.» (Г.Тютюнник)
Завдання :
 Вибрати серед уривків творів той, з яким оповіданням познайомилися.
-  «Взяв я крота на руки, роздивився, обігрів трохи, виніс на горб і відпустив.»;
-  «Потім настала довга-довга зима. Ліс прибрався в іній та ожеледь. І не співали вже в ньому птахи, тільки вітер ночами завивав у гіллі.»
- Так, це другий уривок. Як називається оповідання ?
 Скласти речення з поданими нижче частинами мови.
                               1. Лисичка (іменник).
                               2. Хитра, вдячна (прикметники).
                               3. Облизується, дзяволить, тулиться (дієслова).
 Вибірковий переказ.
- Розкажіть, як Арсен познайомився з Ласочкою.
Фізкультхвилинка
4. Лист №3
«У передмові до збірки своїх оповідань я написав : «Всюди і майже щодня ми зустрічаємося з нашими друзями – тваринами… Зустрічаємося і вдома, а частіше в лісі, в степу. Ми їх дуже любимо. Саме про те, як вони поживають, я й намагаюсь розповісти…» (О.Копиленко)
Завдання :
 Розгадай кросворд.
-  Ключове слово – прізвисько, яке дав кротові автор.
                 1. Синонім слова швидко.
                 2. Що саме нагадують передні лапи крота ?
                 3. Чим кріт дробить землю ?
                 4. Який орган у нього найслабше розвинутий ?
                 5. Люди якої професії переймають досвід крота ?
                 6. Чим звірятко гребе землю ?
                 7. Чим він любить ласувати ?
                 8. Що може зруйнувати житло крота ?
 

1
м
о
т
о
р
н
о


2
в
е
с
л
а


3
з   
у
б
и


4
о
ч
і

5
і
н
ж
е
н
е
р
и


6
л
а
п
а
м
и

7
ж
у
к
а
м
и


8
в
о
д
а















5. Лист №4
«Я народився на Черкащині. Люблю природу і передаю своє захоплення у творах. Написав збірку «Славко і Жако».» (М.Слабошпицький)
Завдання :
 Творча робота.
- Написати свою версію продовження оповідання «Чудасія на балконі».
Презентація робіт.
 Робота в парах.
- Порадьтеся, чи завжди є справедливим вислів «живуть, як кіт із собакою». Доведіть це на прикладі вірша «Друзі».
Захист і порівняння думок учнів.
6. Робота в групах
- Навпроти твору потрібно вказати прізвище його автора.
«Пустуни на пароплаві» - … (М.Трублаїні)
«Кріт-неборака» - … (О.Копиленко)
«Ласочка» - … (Г.Тютюнник)
«Чудасія на балконі» - … (М.Слабошпицький)
«Друзі» - … (В.Юрченко)
ІV. Підсумок уроку
-         Який розділ ми вивчили ?
-         Який твір вам найбільше сподобався ? Чому ?
-         Кого персонажів ви хотіли б наслідувати ? Чому ?
Оцінювання (в парах)
V. Домашнє завдання
- Візьміть у бібліотеці на вибір твір одного з цих авторів і прочитайте.




















Літературне читання
Тема. Добро добром згадують. Ігор Калинець «Про що розповіли незабудки»
Мета. Вчити свідомого, правильного, виразного читання; голосом та інтонацією передавати настрій дійових осіб; робити власні висновки; збагачувати словниковий запас. Розвивати мовлення, мислення. Виховувати вміння бачити красу, бажання чинити добро.
Обладнання. Картки-блискавки, малюнки, шкала оцінювання.
Тип уроку: комбінований урок.
                                  Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Коротка бесіда за змістом казки «Чому в морі вода солона?»
2. Продовження казки «Чому в морі вода солона?»
3. Зачитування листів до В.Скомаровського

ІІІ. Актуалізація необхідних знань
1. Мовна розминка. Гра «Спіймай на гачок»
КРАЙ – КРАЙ – ГРАЙ – КРАЙ
ТИХО – ТИХО – ТИХО – ЛИХО
ГАРНЕ – ГАРНЕ – ГАСНЕ – ГАРНЕ
КВІТКА – КВІТКА КЛІТКА – КВІТКА
2.  Гра «Чи є такий предмет?»
- Читати слова з карток на одному мовному видиху, а тоді визначити, чи існують предмети або явища, які позначають ці слова.
Спириш, астра, бульбах.
Ромашка, верчуб, веселуб.
Діпраш, вертячок, нарцис.
- Як можна одним словом назвати ці предмети?
       3. Мозкова атака
(На дошці малюнок квітки незабудки)
- Що ви знаєте про цю квітку?
- Де росте?
- Як називається?
- Якого кольору пелюстки?
4. «Криголам» (Завдання в групах)
- До кожної букви в назві квітки доберіть слова-ознаки (прикметники).
НЕЗВИЧАЙНА
ЕМОЦІЙНА
ЗДИВОВАНА
АРОМАТНА
БЛАКИТНА
УЛЮБЛЕНА
ДИВОВИЖНА
КАЗКОВА
АКУРАТНА
       5. Проблемне питання
- На вашу думку, чому ця квітка так називається?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Як допомогли ці квіти одній дівчинці, і чому саме вони так називаються, ми довідаємось, прочитавши твір І.Калинця «Про що розповіли незабудки?»
- Скажіть, чи можуть квіти насправді про щось розповісти?
- В якому значенні вжите це слово?

V. Опрацювання нового матеріалу
1. Слухання казки. Перевірка первинного сприймання
- Назвіть дійових осіб казки.
- Яка біда була у дівчинки?
- Хто допоміг їй позбутися забудькуватості?
2. Словникова робота
Вправи на миттєве сприймання слів (картки-блискавки)
Дівчина, квіти, незабудка, забула, забудько, пригадала.
- Які спільнокореневі слова запам’ятали?
- Які антоніми?
   Читання слів, паданих аналітико-синтетичним способом
                ло                                                  сила
                люби                                 по        гомоні
По           заздри          ла                              впізнава                 ли
                сла                                                 вироста
                сади                                               розмовля
   Тлумачення незрозумілих слів
Літепло – тепла вода.
Гайовик – лісовик.
Знітилася – засоромилася.
Хутко – швидко.
3. Читання казки учнями мовчки
- Від чийого імені ведеться розповідь?

VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.  Аналіз змісту. Вибіркове читання (Робота в групах)
І група – Знайти уривок до ілюстрації на сторінці 102.
- Як дівчинка доглядала квіти?
- Як квіти дякували їй?
ІІ група – Прочитати в особах уривок – розмову чарівниці з квітами.
- Які почуття відчували квіти до дівчинки?
- Про що запитувала чарівниця у квітів?
ІІІ група – Знайти уривок, в якому показано, що дівчинка була доброю не лише до квітів.
- Чому дівчинка допомагала бабусі?
- Які почуття наповнювали її серце?
ІV група – Знайти уривок, в якому розповідається про зустріч дівчинки з незабудками.
- Чому вона плакала в лісі?
- Що з’явилося від її сліз?
- Як назвала дівчинка себе, почувши назву квітів?
2. Гра «Добре – погане» (Характеристика героїні твору)
- Якою була дівчинка?
ДОБРЕ
ПОГАНО
любила квіти
плутала назви квітів
поливала літо теплом
була забудькуватою
розпушувала землю

полола бур’ян

проганяла курей

милувалась квітами

лагідна

щира

поважала старших

любила допомагати


Висновок
-         Чим завдячують незабудки дівчинці?
-         Як квіти віддячили їй за доброту?
-         Що повезла дівчинка з собою в місто?
VІІ. Підсумок уроку
- Чого навчає нас ця казка?
- Що треба робити, щоб краса прикрашала нашу землю?
Запорошений віршик
(Деякі букви в словах пропущені)
- Перебуваючи в саду, лузі, лісі, прислухайтесь до квітів і ви почуєте, як вони звертаються до вас.
Ми завжди були б щасливі,
І пахучі, і красиві,
Якби в полі, в лісі, в лузі
Бачили ми тільки друзів.
Тих, які б нас не топтали,
Без потреби не зривали.
А на клумбах вдома, в школі
Висівали нас доволі,
Доглядали, поливали.
Ми б вам радість дарували.

VІІІ. Домашнє завдання
Виразно читати текст.
Написати лист-відповідь квітам.
ІX. Оцінювання
Самооцінювання за шкалою оцінок, намальованої у вигляді квітки незабудки.




















                  Вербецька загальноосвітня школа І – ІІ ступенів
                                

                Урок природознавства з ІКТ
                                   1 клас

                                                                  Вчитель: Городиська В. Ю.

                                     
Тема: Сонце та його значення для життя на Землі (слайд 1)
Мета: формувати в учнів уявлення про Сонце, про значення сонячного світла і тепла для рослин, тварин, людини, вчити спостерігати за висотою Сонця і кількістю тепла, яке посилає Сонце на Землю, формувати вміння встановлювати причинно – наслідкові зв’язки у природі на основі власних спостережень; розвивати мислення, пам'ять, спостережливість, зв’язне мовлення; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: презентація Microsoft Power Point
Тип уроку: засвоєння нових знань

                                  Хід уроку
І. Організація класу.
Продзвенів дзвінок
 Починаємо урок.

1. Емоційний настрій.
-         Нашу маленьку планету освічує велика зірка Сонце. Вона дарує своє тепло усьому живому на землі. Подаруйте свої усмішки один одному! Збережіть гарний настрій до кінця уроку.
2. Вправа «Погода»
-         Який сьогодні день?
-         Який місяць?
-         Який стан неба?
-         Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
-         Чи були опади?
3.     Гра « Три родини» (слайд 2)
-         У цій грі ви повинні розподілити на три групи і співвіднести їх за родинами, до яких вони належать.
-         Хто це? (Зайчик)
-         До якої природи він належить?(До живої)
-         Які предмети ми віднесемо до цієї групи? Назвіть їх.
-         Що це?(Сонце)
-         До якої природи воно належить? (До неживої)
-         Які предмети ми віднесемо до цієї групи? Назвіть їх.
-         Що зображено на третьому малюнку? (Руки людини)
-         Що віднесемо в цю групу? Назвіть їх.

            
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Робота над загадкою (слайд 3)

Гарне, добре, на всіх дивиться,
А на себе дивитись не дозволяє. (Сонце)




- Сьогодні ми дізнаємось про Сонце та його значення для життя на Землі.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.     Гра « Дари Сонця» (слайд 4)
-         Чи знаєте ви, що сонечко дарує землі?
-         Так Сонце дарує нам багато, але найголовніше – це світло і тепло, які є джерелом життя на Землі.



2.     Повідомлення вчителя.
-         Пригадайте, до якої природи належить Сонце?(до неживої)
-         Як ви думаєте, що більше Сонце чи Земля?(слайд 5)
-         Звичайно, Сонце більше, ніж Земля.
-         Подивіться на малюнок в підручнику (с. 37)
-         Сонце – це зірка, як і безліч зірок, які ми бачимо серед ночі на небі, але вона знаходиться найближче до Землі і тому здається більшою, ніж інші зорі.
-         Відстань до Сонця дуже велика. Якщо їхати на машині, то можна подолати цю відстань за 10 років. Якщо летіти на ракеті, то за 10 років. А от промінчик Сонця долітає до нас за 8 хвилин. Це як перерва між першим і другим уроком в нашій школі.


Фізкультхвилинка для очей.
-         Давайте намалюємо очима у повітрі сонце, яке нам усміхається, а від нього промінчики.
3.Створення проблемних ситуацій.
- Сонце хоче поставити вам кілька запитань.
- Чи однаково сонечко світить протягом доби?(слайд 6)



4.Казка про Сонце. (підручник с. 36) (слайд 7)
5. Проблемні питання.
1)- Як хмари впливають на промені сонця?(слайд 8)
Фізкультхвилинка.
Що дає Сонце рослинам?(слайд 9) (Тепло і світло)
-         Так. Сонце дає рослинам тепло і світло завдяки чому вони живляться.
А зараз послухайте цікаву казку.
-         В листочках рослин живуть маленькі чарівники – хлорофітові зернини. Побачити їх можна тільки під мікроскопом. Колір їх яскраво – зелений. Листя рослин зелене через те, що їх там дуже багато. Разом з сонечком прокидаються і чарівники і відразу беруться за роботу.
      Корінцям наказують брати воду із землі, а стеблинкам подавати її до листочків. Листочки відкривають свої віконця для повітря. Потім чарівники беруть сонячні промінчики та змішують ними воду і вуглекислий газ, який взяли з повітря. Утворюються цукор і кисень. Цукром годуються рослини, а киснем дихаємо ми.
-         Також від рослин ми отримуємо поживні речовини.
2)Відгадування загадки:(слайд 10)
                                     На сонечко я схожий і сонечко люблю
                                     За сонцем повертаю голівоньку свою
                                                                                  ( Соняшник)


-         Що вам відомо про цю рослину?
3) Що дає Сонце тваринам?(Слайд 11)
- Тепло і світло потрібно для того, щоб в організмі тварин вироблялись вітаміни. А ще тварини стають рухливими та швидкими.


ІV. Закріплення набутих знань.
1.Робота в зошиті.
Завдання 1
- Наведи малюнок – відгадку до загадки.
Завдання 2
- Порівняй малюнки. Яке значення має Сонце для живої природи?
2. Гра « Поясни значення слова» (слайд 12)
- Кого називають сонечко?

3. Цікаві завдання.

-         Сонечко принесло нам цікаві завдання, які виконуються на уроці математики.
-         Скільки сонечок на небі? (одне)
-         Скільки крапочок ви бачите на спинці у комашки-сонечка? (чотири)
-         Скільки очей у дівчини? (два)
-         Як іще називають два однакові предмети?(пара)
-         Назвіть іще пари предметів?
V. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
- Що таке Сонце?
- Далеко чи близько вона від нас?
- Що Сонце дає людині?
   - Кому ще потрібне Сонце?
   - Що сподобалось на уроці?
   - Який настрій маєте?







Комментариев нет:

Отправить комментарий